Ευρώπη

Αυτό είναι σωστό!

Το Μαρούσι νίκησε 83-75 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και προκρίθηκε στο ''TOP-16'' της Ευρωλίγκας. Το... ταξίδι συνεχίζεται για την ομάδα των «βορείων προαστίων» η οποία ολοκλήρωσε μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις των τελευταίων χρόνων στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Καϊμακόγλου και Χόμαν.

Οι παίκτες του Αμαρουσίου ξεκίνησαν γεμάτοι άγχος το ματς. Κάτι που φάνηκε και στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού όπου το Μαρούσι δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι η Μακάμπι πήρε κεφάλι στο σκορ (6-2) και 15-10 λίγο αργότερα για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με τους Ισραηλινούς να προηγούνται με 19-12. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν κάκιστη άμυνα στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης και αυτός ήταν ο λόγος που η ομάδα του Πίνι Γκέρσον πήρε αυτό το προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλαν αρκετή ενέργεια στο παρκέ. Έτσι, το -7 της πρώτης περιόδου έγινε -1 με επιμέρους σκορ 11-5 σε τέσσερα λεπτά για το 24-23. Ακολούθησαν δύο σερί 6-0. Ένα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και ένα από το Μαρούσι για το 30-29. Η ομάδα των «βορείων προαστίων» είχε βελτιώσει αισθητά την άμυνα της και έτσι η Μακάμπι προηγήθηκε με 34-31 στο ημίχρονο.

Το Μαρούσι γνώριζε πως θα έπρεπε να παίξει ακόμη καλύτερη άμυνα για να ανατρέψει την κατάσταση. Και το έκανε. Ο Κώστας Καϊμακόγλου με τον Τζάρετ Χόμαν έκαναν όλη τη δουλειά στην επίθεση και έτσι το Μαρούσι κατάφερε να περάσει μπροστά για πρώτη φορά με τέσσερις πόντους (49-45). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ, όμως, αμέσως αντέδρασε και πέρασε μπροστά 51-45.

Πλέον ήταν θέμα ψυχολογίας και καρδιάς για το ποια ομάδα θα έφτανε στη νίκη. Το Μαρούσι έκανε κατάθεση ψυχής στην τελευταία περίοδο και παίζοντας σπουδαία άμυνα κατάφερε να περάσει μπροστά με 63-58 με δύο συνεχόμενα τρίποντα. Ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν ογκόλιθος στην άμυνα. Το σερί του Αμαρουσίου έφτασε στο 12-0 και έτσι η διαφορά ανέβηκε στους εννιά πόντους (67-58). Το Μαρούσι διατήρησε την ψυχραιμία του στα τελευταία λεπτά, κράτησε τη διαφορά (74-66) και έτσι έφτασε στη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στο ΤΟΠ-16.

Δεκάλεπτα: 12-19, 31-34, 53-53, 83-75

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Μιλόσεβιτς, Κιζ 10 (1), Πελεκάνος 11 (1), Μπατής, Χόμαν 14, Μαυροειδής 5, Καλάθης 3 (1), Νάτζφεϊ 10 (2), Καϊμακόγλου 18 (1), Λούκας 12.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκέρσον): Λιμονάντ, Σαρπ 6 (2), Βισνιέφσκι 6, Πέρκινς 18 (1), Γκριν 3, Πνίνι 2, Άντερσον 13 (1), Λάσμε 5, Έιντσον 6, Μπλούθενταλ 10 (2), Φίσερ 6.

Επιμέλεια: Αντώνης Κατσίκης