Πανθρακικός-Καβάλα 1-3

Σημαντική νίκη, η οποία την έφερε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έστω και προσωρινά, πήρε η Καβάλα επικρατώντας με σκορ 3-1 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Οι «Αργοναύτες» προηγήθηκαν μόλις στο 11’ με 2-0, χάρη στα γκολ των Σμολάρεκ και Ονουάτσι, πριν ο Μπέλεκ μειώσει σε 2-1 στο 27’. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ρινκόν στο 45’.

Το ματς:

Με στόχο να παίξουν γρήγορο και θεαματικό ποδόσφαιρο παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, κάτι που χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά για να αποδειχθεί. Στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία στον αγώνα η Καβάλα άνοιξε το σκορ, όταν ο Ιωάννου από τα αριστερά σέντραρε, η άμυνα του Πανθρακικού δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα και ο Σμολάρεκ από κοντά σκόραρε. Σαν να μην έφτανε το πρώτο αυτό σοκ για τους γηπεδούχους, ο Ονουάτσι εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τα κενά στην άμυνα των Ακριτών και με πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή τους, αφού είχε κάνει μια κούρσα από το κέντρο εντελώς αμαρκάριστος, διπλασίασε τα τέρματα των «Αργοναυτών».

Οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη, όμως, δεν τα παράτησαν και απάντησαν στο 27’ με τον Μπέλεκ, το σουτ του οποίου κόντραρε στον Γκβοζντένοβιτς και άλλαξε ελαφρώς πορεία, μπερδεύοντας τον Ιτανζ και καταλήγοντας στο βάθος της εστίας του. Οι «πράσινοι» πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά ο Άαντ ντε Μος με δύο αλλαγές άλλαξε το σύστημα της ομάδας του, θέλοντας να διαφυλάξει το προβάδισμα που είχε αποκτήσει. Λίγο πριν ακουστεί μάλιστα το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου, ο Ρινκόν εκμεταλλεύθηκε ακόμα μια αδράνεια των γηπεδούχων και αφού κοντρόλαρε ανενόχλητος στην «καρδιά» της περιοχής τους, πλάσαρε ψύχραιμα, δίνοντας και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος οι «Αργοναύτες» άλλαξαν προτεραιότητες, αφού προτίμησαν να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει και όχι να κυνηγήσουν μια μεγαλύτερη σε εύρος νίκη. Οι παίκτες του Άαντ Ντε Μος αρκέστηκαν στο να απειλούν με κάποιες αντεπιθέσεις, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο. Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Πανθρακικού προσπάθησαν να σημειώσουν ένα γρήγορο γκολ, ώστε να ξαναμπούν στο ματς, όμως όσο η ώρα περνούσε τόσο ο ρυθμός τους έπεφτε, με αποτέλεσμα το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διατηρηθεί αναλλοίωτο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.