Μουντιάλ 2010

Live: Ελλάδα-Σενεγάλη 0-2 (Τελικό)

Την ήττα με 2-0 από τη Σενεγάλη γνώρισε η Εθνική στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας εν όψει των τελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο Νιάνγκ με ατομική ενέργεια στο 71’ και ο Ενταό με εκτέλεση φάουλ στο 80’ τα γκολ των ανώτερων Αφρικανών. Χωρίς ανάπτυξη και εντελώς ασύνδετη, με εξαίρεση το διάστημα 30-45’ η ελληνική ομάδα, πρέπει να διορθώσει αρκετά για να έχει μία τουλάχιστον αξιοπρεπή πορεία στο Μουντιάλ. Θετικό ντεμπούτο από Καπετάνο, δεν έπαιξαν Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Μανιάτης και Γκαλίτσιος.

Το φιλμ του αγώνα:

90+4 Λήξη του αγώνα.

90+2 Σαλπιγγίδης και Ντραμέ δέχονται από μία κίτρινη κάρτα για μία αψιμαχία που είχαν στον αγωνιστικό χώρο.

89' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σενεγάλη. Ο Ντιούφ σουτάρει, αλλά ο Χαλκιάς αποκρούει σε κόρνερ.

80' ΓΚΟΛ! Η Σενεγάλη διπλασιάζει τα τέρματά της με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Ενταό, που στέλνει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Χαλκιά.

78' Αλλαγή για τη Σενεγάλη. Ντιακατέ αντί Μανγκάν.

71’ ΓΚΟΛ! Η Σενεγάλη ανοίγει το σκορ με τον Νιάνγκ. Ο άσος της Μαρσέιγ κερδίζει μία κούρσα με τον Σπυρόπουλο, αποφεύγει τον Κυργιάκο και με αριστερό πλασέ σκοράρει.

68’ Έκτη και τελευταία αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μάκος στη θέση του Μόρα.

67’ Αλλαγή για τη Σενεγάλη. Ο Ντεμπά Μπα αντί του Ντιά.

66' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Σαμαρά.

60' Καλή στιγμή για την Ελλάδα. Άσχημη έξοδος από τον Εντιαγέ, ο Κατσουράνης προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το λάθος, αλλά το σουτ του δεν είναι καλό.

58' Κίτρινη κάρτα στον Ενταό για φάουλ στον Σαμαρά.

56' Αλλαγές για τη Σενεγάλη. Ο Νταό στη θέση του Γκομίς και ο Ντιούφ αντί του Σουλεϊμάν Καμαρά.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους. Αλλαγές για την Ελλάδα. Χαλκιάς, Αβρ. Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης και Γκέκας αντί των Τζόρβα, Καραγκούνη, Χαριστέα και Καπετάνου.

45+2 Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Αναγκαστική αλλαγή για τη Σενεγάλη. Ο Σόου αντί του Ταβάρες.

44' Κίτρινη κάρτα στον Ντιαβαρά για φάουλ στον Χαριστέα.

37' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Γύρισμα του Καπετάνου από δεξιά στην καρδιά της περιοχής, αλλά ο Σαμαράς για ελάχιστα εκατοστά δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή και να σκοράρει.

33' Εκτέλεση φάουλ του Νιάνγκ από πλάγια θέση, η πορεία της μπάλας ξεγελά τον Τζόρβα και η μπάλα περνά λίγο άουτ.

32' Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη για μαρκάρισμα στον Μανγκάν.

27' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για τη Σενεγάλη. Ο Νιάνγκ βγαίνει απέναντι από τον Τζόρβα, ο οποίος κοντράρει το πλασέ του και ο Μόρας διώχνει σε κόρνερ.

15' Καμία επικίνδυνη φάση μπροστά από τις δύο εστίες μετά τη συμπλήρωση ενός τετάρτου παιχνιδιού.

5' Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη από καλή θέση, η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Εντιαγέ.

1' Έναρξη του αγώνα, στη σέντρα η Ελλάδα.

*Πριν από τη σέντρα του αγώνα, ο Ότο Ρεχάγκελ βραβεύτηκε από τον πρόεδρο της ΕΠΟ, Σοφοκλή Πιλάβιο, για τη συμπλήρωση 100 αγώνων στον πάγκο της Εθνικής (το ματς με τη Σενεγάλη είναι το 101ο). Ο Γερμανός τεχνικός πήρε ένα γλυπτό που αναπαριστά τον ίδιο να δίνει οδηγίες από τον πάγκο, αλλά και έναν πίνακα με τον ίδιο και την επιγραφή «Oττο 100».

* Στο γήπεδο περίπου 20.000 φίλαθλοι. Ανάμεσά τους και αρκετοί φίλοι της Σενεγάλης, που έχουν εντυπωσιακή παρουσία στο πέταλο του Πανθεσσαλικού.

Συνθέσεις:

Ελλάδα (Ρεχάγκελ): Τζόρβας (46' Χαλκιάς), Μόρας (68' Μάκος), Βύντρα Σπυρόπουλος, Κυργιάκος, Τζιόλης, Καραγκούνης (Αβρ. Παπαδόπουλος), Κατσουράνης, Χαριστέας (46' Σαλπιγγίδης), Σαμαράς (66' Χριστοδουλόπουλος), Καπετάνος (Γκέκας).

Στον πάγκο Μανιάτης, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Γκαλίτσιος.

Σενεγάλη (Τραορέ): Εντιαγέ, Φατί, Μανγκάν (78' Ντιακατέ), Ντιαβαρά, Ντραμέ, Ταβάρες (45' Σόου), Γκομίς
(56' Ενταό), Ντιά (67' Ντεμπά Μπα), Σ. Καμαρά (57' Ντιούφ), Ντ. Καμάρα, Νιάνγκ.