ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 0-1 (Τελικό)

Με τον Ισμαέλ Μπλάνκο να σκοράρει για τέταρτη φορά σε ισάριθμα ματς στο γήπεδο της Τούμπας, η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ με 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, αλλά ήταν φλύαροι σε όλο το ματς. Καλύτερη η «Ένωση» στην επανάληψη, όπου έχασε ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμα που είχε πάρει από το 16’ με τον «Ζορό».

To φιλμ του αγώνα:

90+4 Λήξη του αγώνα.

90+2 Σουτ του Κουτσιανικούλη, η μπάλα περνά άουτ.

90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

88' Σουτ του Μουσλίμοβιτς, η μπάλα αρκετά άουτ.

85' Φοβερή ενέργεια του Σκόκο από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Μπλάνκο που σουτάρει, αλλά ο Χαλκιάς αποκρούει εντυπωσιακά και σώζει τον ΠΑΟΚ.

84' Κίτρινη κάρτα στον Σκόκο επειδή κλώτσησε την μπάλα.

83' Σέντρα του Μπλάνκο, κεφαλιά του Μαντούκα άουτ.

79' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αραμπατζής δίνει τη θέση του στον Παπάζογλου.

77' Καλό σουτ του Σκόκο, η μπάλα λίγο άουτ.

76' Καλή στιγμή με τον ΠΑΟΚ, αλλά το σουτ του Ίβιτς από πλάγια δεξιά εξουδετερώνεται από τα πόδια του Σάχα.

73' Κίτρινη κάρτα στον Σάχα για καθυστέρηση.

69' Mεγάλες ευκαιρίες για την ΑΕΚ. Σέντρα του Αραούχο από δεξιά, ο Τζεμπούρ πιάνει την κεφαλιά που περνά άουτ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Καφές βγάζει τον Τζεμπούρ απέναντι από τον Χαλκιά, ο οποίος αποκρούει.

66' Επικίνδυνη αντεπίθεση για την ΑΕΚ, ο Λίνο κόβει τον Μαντούκα τελευταία στιγμή.

60' O Eντίνιο στη θέση του Σορλέν.

56' Η ΑΕΚ ολοκληρώνει τις αλλαγές της με τον Μαντούκα να περνά αντί του Λεονάρντο.

55' Κίτρινη κάρτα στον Γκέντσογλου για τράβηγμα στον Κουτσιανικούλη.

49' Μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ. Ο Βιτόλο κάνει το γύρισμα και ο Μουσλίμοβιτς προ κενής εστίας βάζει λάθος το πόδι του και αστοχεί.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους με αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκέντσογλου αντί του Γιάχιτς.

45+1 Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

45+1 Κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη για φάουλ στον Καράμπελα.

42' Κίτρινη κάρτα στον Αραμπατζή για φάουλ στον Λεονάρντο.

41' Αποβάλλεται από τον πάγκο ένας φυσιοθεραπευτής της ΑΕΚ για διαμαρτυρία.

38' Κάθετη πάσα του Λεονάρντο στον Μπλάνκο, ο οποίος από πλάγια δεξιά κάνει ένα αδύναμο πλασέ που καταλήγει άουτ.

36' Κίτρινη κάρτα στον Μπλάνκο για σπρώξιμο στον Αραμπατζή.

31' Όμορφη κάθετη πάσα του Γκαρσία στον Ίβιτς, ο οποίος από πλεονεκτική θέση καθυστερεί και κάνει κανό πλασέ, άουτ.

28' Διαμαρτυρίες από τον ΠΑΟΚ για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γιάχιτς, ο οποίος κάνει χέρι. Ο διαιτητής θεωρεί πως ήταν εκούσιο, καθώς ο Βόσνιος μεσοαμυντικός είχε χάσει την ισορροπία του στον αέρα.

27' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ με τον Λεονάρντο να βγαίνει από τα αριστερά και να σουτάρει ψηλά άουτ.

24' Σέντρα του Σορλέν από αριστερά, ο Ίβιτς με κεφαλιά από εξαιρετική θέση στέλνει την μπάλα άουτ.

23' Συρτή σέντρα του Λίνο από αριστερά, ο Μουσλίμοβιτς προσπαθεί να κάνει το τακουνάκι προς την εστία, αλλά ο Σάχα μπλοκάρει.

20' Κίτρινη κάρτα στον Γιάχιτς για φάουλ στον Βιτόλο.

16' ΓΚΟΛ! Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ με τον Μπλάνκο. Γέμισμα του Καφέ, λάθος έξοδος του Χαλκιά που δεν μπορεί να απομακρύνει και ο Μπλάνκο σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

8' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Καράμπελας αντί του Γεωργέα.

6' Ετοιμάζει αναγκαστική αλλαγή η ΑΕΚ. Ο Γεωργέας ένιωσε ένα σφίξιμο στον οπίσθιο μηριαίο σε ένα σπριντ και δεν μπορεί να συνεχίσει. Κάνει ζέσταμα για να τον αντικαταστήσει ο Καράμπελας.

4' Μακρινό βολέ του Γκαρσία, η μπάλα περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σάχα, ο οποίος είχε τον έλεγχο της φασης.

1' Έναρξη του αγώνα, στη σέντρα η ΑΕΚ.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Αραμπατζής, Σνάουτσνερ, Γκαρσία, Βιτόλο, Ίβιτς, Σνάουτσνερ, Σορλέν, Κουτσιανικούλης, Μουσλίμοβιτς.-στον πάγκο: Κρέσιτς, Μουν,Τσιρίλο, Εντίνιο, Παπάζογλου, Φωτάκης, Σαβίνι.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Μανωλάς, Αραούχο, Γεωργέας, Γιάχιτς, Καφές, Λεονάρντο, Σκόκο, Μπλάνκο, Τζεμπούρ.-στον πάγκο: Αραμπατζής, Χέρσι, Μαντούκα, Μάκος, Καράμπελας, Νέμεθ, Γκέντσογλου.

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Πάνου, Γούκος.