LIVE: Παναθηναϊκός–Ηρακλής 2-0 (Τελικό)

Σε εξέλιξη αυτή την ώρα το παιχνίδι ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ηρακλή για την 29η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, στο οποίο οι «πράσινοι» φιλοδοξούν να στεφθούν πρωταθλητές. Με γκολ του Σισέ στα 32 δευτερόλεπτα (!) και απίστευτο βολέ του Νίνη στο 45', το "τριφύλλι" προηγείται 2-0 στο ΟΑΚΑ. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης.

90'+2' Λήξη του αγώνα.

90' Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

87' Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία θα χαθεί, αυτή τη φορά με τον Σισέ που αστοχεί σε σουτ μέσα από την περιοχή.

84' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Κατσικάς μπαίνει αντί του Σαρακατσάνου.

83' Νέα ευκαιρία χάνει ο Λέτο.

82' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μέσα σε αποθέωση από συμπαίκτες και κόσμο αποχωρεί ο Καραγκούνης και στη θέση του μπαίνει ο Μαρίνος.

80' Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Σισέ, που δέχεται μπαλιά 30 μέτρων από τον Καραγκούνη, αλλά το σουτ περνάει πάνω από το δοκάρι.

72' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Ιωαννίδης αντί του Μάρα.

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού αρχίζουν να "πικάρουν" τους οπαδούς του Ολυμπιακού φωνάζοντας ρυθμικά το όνομα του Ερνέστο Βαλβέρδε, ενώ αποθεώνεται ο προπονητής του "τριφυλλιού" Νίκος Νιόπλιας και ο πρόεδρος της ομάδας, Νικόλας Πατέρας.

59' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Γιάντσης αντί του Πίτου Γκαρσία.

55' Συνεχίζεται η πίεση του Παναθηναϊκού. Το δοκάρι αυτή τη φορά σώζει τον "Γηραιό" από νέα παραβίαση.

54' Ακόμη ένα "όχι" λέει ο Μπαντής σε καρφωτή κεφαλιά του Ζιλμπέρτο από τα δύο μέτρα, μεγάλη ευκαιρία για τους "πράσινους".

50' Σειρά του Λέτο να κάνει ωραία ενέργεια και σέντρα στην καρδιά της περιοχής, το σουτ του Νίνη όμως κοντράρεται.

48' Ξεσηκώνει ξανά τον κόσμο ο Λουκάς Βύντρα με αλλεπάλληλες προσποιήσεις και σουτ από τα αριστερά, διώχνει σε κόρνερ ο Μπαντής.

47' Δυναμικά ξεκινάει ο Σεμπάστιαν Λέτο, που κάνει προσωπική ενέργεια και σουτ από τα αριστερά, αλλά η μπάλα περνάει παράλληλα με την εστία.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με μια αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σιμάο αντί του Σαλπιγγίδη.

45'+2' Λήξη του πρώτου μέρους.

45' Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45' ΓΚΟΛ 2-0 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ! Τρομερό σουτ εκτός περιοχής του Σωτήρη Νίνη, κανένα περιθώριο αντίδρασης από τον Μπαντή.

42' Ο Νίνης εκτελεί φαλτσαριστα φάουλ, στέλνει τη μπάλα πάνω στον Σισέ, που δεν μπορεί να τη στείλει στα δίχτυα.

41' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καντέ, που τραυματίστηκε σε προηγούμενη φάση, δεν μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του παίρνει ο Μπιέρσμιρ.

37' Ο Κομπαγιάσι δέχεται μακρινή μπαλιά, κοντρόλαρε εξαιρετικά και προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Τζόρβα, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

34' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Νίνης.

32' Πολύ ωραία προσπάθεια του Κονέ, το σουτ του οποίου περνάει λίγο άουτ.

28' "Σόλο" του Λέτο από τα αριστερά και σουτ του Αργεντινού, αποκρούει εντυπωσιακά ο Μπαντής.

26' Κοντά στο γκολ βρέθηκε ο Ηρακλής. Ο Μάρα βγάζει πολύ καλή μπαλιά στον Πίτου Γκαρσία, ο οποίος σουτάρει από πλάγια δεξιά θέση, αλλά ο Τζόρβας σε καλή θέση αποκρούει.

22' Νέα ευκαιρία για τους "πράσινους" με το σουτ του Καραγκούνη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπαντής.

21' Πρώτη καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Ο Πίτου Γκαρσία σουτάρει, αλλά η προσπάθεια του μπλοκάρεται απ΄πο τον Καντέ.

17' Μια ανάσα από το 2-0 βρέθηκε ο Παναθηναϊκός με τον Σισέ, μετά από κόρνερ του Λέτο. Ο Γάλλος σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά πρώτα ο Μπαντής και στη συνέχεια ο Πίτου Γκαρσία, έδιωξαν την μπάλα πάνω στη γραμμή.

15' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Λέτο από τα αριστερά. Ο Αργεντινός έβγαλε την κοφτή σέντρα, αλλά ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί την άστοχη έξοδο του Μπαντή.

11' Ωραία προσπάθεια του Βύντρα από τα αριστερά, ο οποίος γυρίζει την μπάλα και ο επερχόμενος Καραγκούνης με δθνατό σου, στέλενει την μπάλα άουτ.

Καλό ρυθμό έχουν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

1' ΓΚΟΛ 1-0 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ! Μετά από 32 μόλις δευτερόλεπτα, οι "πράσινοι" ανοίγουν το σκορ. Ο Σειταρίδης έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Λέτο έκανε κεφαλιά-πάσα στον Σισέ και ο Γάλλος με κοντινή προβολή πέτυχε το γκολ.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟ: Τζόρβας, Σειταρίδης, Βύντρα, Καντέ (41' Μπιέρσμιρ), Ζιλμπέρτο, Νίνης, Καραγκούνης (82' Μαρίνος), Σισέ, Λέτο, Σαλπιγγίδης (46' Σιμάο).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπαντής, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Σαρακατσάνος (84' Κατσικάς), Κατσιαμπής, Σέζαρ, Ηλιάδης, Κονέ, Μάρα (72' Ιωαννίδης), Κομπαγιάσι, Πίτου (59' Γιάντσης).

Διαιτητής: Τσινιάρης (Αθηνών). Βοηθοί: Δάλλας (Ηπείρου), Μπιτσίδης (Θράκης).
Ολυμπιακό Στάδιο Αθηνών, "Σπύρος Λούης".