Αστέρας Τρίπολης – Άρης 2-1

Ο Αστέρας Τρίπολης, αποφασισμένος και με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα του εξασφάλιζε την παραμονή στην κατηγορία, επικράτησε του Άρη 2-1 και πέτυχε τον στόχο του. Ο Έντερ στο 4’ και ο Μπαρτολίνι δέκα λεπτά αργότερα υπέγραψαν τη μεγάλη επιτυχία για την ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου. Το μόνο που κατάφερε ο Άρης ήταν να μειώσει στο 84ο λεπτό της συνάντησης. Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τους περίπου 2.000 φίλους των γηπεδούχων να ξεσπούν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Το ματς:

Το γρήγορο γκολ που ήθελε ο Αστέρας Τρίπολης για να διώξει το άγχος από τα πόδια του ήρθε και με το παραπάνω μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Έντερ με πολύ όμορφη ενέργεια και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες και έκανε σαφείς τις προθέσεις του. Αυτό ήταν το πέμπτο γκολ του Βραζιλάνου και ίσως το σημαντικότερο και γι’ αυτό το λόγο πανηγυρίστηκε έντονα, με τους παίκτες να γίνονται ένα κουβάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ουντότζι έκανε μια πολύ όμορφη ενέργεια, πέρασε τέσσερις παίκτες και ο Αράνο του έκανε φάουλ, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο για ένα ακόμη παιχνίδι πολύ καλός Ρίος. Ο Πέσκοβιτς αντέδρασε λανθασμένα και ο Μπαρτολίνι προ κενής εστίας έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Μετά το 20ό λεπτό ο Άρης προσπάθησε δειλά, δειλά να βγει από την περιοχή του και να κλείσει στα καρέ της την ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου. Ο Έλληνας τεχνικός, βλέποντας την αλλαγή παιχνιδιού των "κίτρινων", ζήτησε από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο (Λαζαρίδη, Μπαρτολίνι) να ανέβουν ψηλότερα. Το σφύριγμα της λήξης του κ. Παπασταμάτη βρήκε τους Αρκάδες να έχουν αποκτήσει ένα σαφές προβάδισμα και να είναι έτοιμοι να εξασφαλίσουν την παραμονή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο κ. Κούπερ, θέλοντας να δώσει μια νότα επίθεσης στην ομάδα του, απέσυρε τον αρνητικό Μεριέμ και πέρασε στη θέση του τον Χαβίτο. Αυτό βγήκε και στον αγωνιστικό χώρο, καθώς οι παίκτες του Άρη είχαν την κατοχή της μπάλας και άρχισαν να φέρνουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Γι’ αυτό το λόγο, ο Βαγγέλης βλάχος απέσυρε τον εμφανώς κουρασμένο Ρίος και πέρασε τον Βίλτσες, για να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει φάσεις για τον Τσέζαρεκ, ο οποίος ήταν απομονωμένος στην κορυφή της επίθεσης.

Το σκορ και η εμφάνιση του Αστέρα μέχρι το 65ο λεπτό, του έδιναν αυτό που ήθελε, δηλαδή την παραμονή στην Σούπερ Λίγκα. Στο 84’ λεπτό της αναμέτρησης ο Κόκε μείωσε με κεφαλιά και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Νέτο και πρόλαβε την έξοδο του Ντεγκρά, παγώνοντας το γήπεδο της Τρίπολης. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και οι Αρκάδες πήραν μια σπουδαία νίκη, που τους εξασφάλισε την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία και τη νέα χρονιά.

Οι συνθέσεις:

Αστ. Τρίπολης(Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Ουριμπάρι, Μπαρτολίνι, Λαζαρίδης, Καρντόσο, Μπαστία, Φυτανίδης, Τσέζαρεκ, Ουντότζι(80' Λαδάκης), Έντερ, Ρίος(58' Βίλτσες)

Πάγκος: Αναστασόπουλος, Βίλτσες, Καρέρα, Αργυρόπουλος, Λαδάκης, Νταμόντε, Καούνος

Άρης(Έκτορ Ραούλ Κούπερ):Πέσκοβιτς, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Ναφτί(59' Φερνάντεζ), Κόκε, Αντού, Μεριέμ(46' Χαβίτο), Κάμπορα(73' Τζόνσον), Ορτίθ, Πρίττας

Πάγκος: Πιοβεζάν, Κουλουχέρης, Γκαρσία, Φερνάντεζ, Τζόνσον, Χαβίτο, Βαγκέλι

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Παπασταμάτης (Αθηνών)
Βοηθοί: Αντώνης Καρατζίκας, Ηλίας Αλεξέας (Αθηνών)
Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης