Μουντιάλ 2010

Live: Ελλάδα-Νότιος Κορέα 0-2 (Τελικό)

Τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλά για την Ελλάδα στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ, αφού χάνει με 2-0 από τη Νότιο Κορέα, με γκολ του Λι Γιουνγκ Σο από το 7' και του Γι Σουνγκ Παρκ στο 52'. Παρακολουθήστε όσα συμβαίνουν στο Πορτ Ελίζαμπεθ από το www.sport-fm.gr.

Το φιλμ του αγώνα

90' Λήξη του αγώνα.

89' Αλλαγή για τους Κορεάτες. Ο Γιάε Σουνγκ στη θέση του Κι Σουνγκ Γιουένγκ

86' Αλλαγή για την Κορέα. Ο Λι στη θέση του Παρκ.

85' Μια ανάσα από το 0-3 βρέθηκε η Εθνική ομάδα μετά από λάθος του Βύντρα και σουτ του Κιμ που διώχνει σε κόρνερ ο Τζόρβας.

81' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα με τον Γκέκα να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον Σουνγκ Ριόνγκ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

75' Αλλαγή για την Νότια Κορέα. Ο Κιμ Ναμ Ιλ αντί του Κι.

71' Απίστευτη ευκαιρία χάνει ο Καπετάνος. Μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Σαλπιγγίδη από τα δεξιά και κάθετη πάσα, ο επιθετικός της Στεάουα ανενόχλητος από ύψος του πέναλτι στέλενει την μπάλα ψηλά άουτ.

70' Σέντρα του Σεϊταρίδη και κεφαλιά του Γκέκα δεν μπορεί να νικήσει τον Κορεάτη τερματοφύλακα.

67' Ευκαιρία για την Εθνική. Μπαλιά μέσα στην περιοχή της Νοτίου Κορέας, ο Γκέκας κοντρολάρει με το στήθος και πλάτη στην εστία, αλλά το ψαλίδι που επιχειρεί στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

65' Πλήρως αποσυντονισμένη η ελληνική ομάδα μετά τις αλλαγές, είναι ευάλωτη αμυντικά σε κάθε επίθεση της Νοτίου Κορέας.

61' Τρίτη αλλαγή για την Εθνική. Ο Καπετάνος αντί του Χαριστέα.

59' Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Σαλπιγγίδης αντί του Σαμαρά.

56' Σέντρα του Σεϊταρίδη από δεξιά, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Νοτιοκορεάτης τερματοφύλακας.

55' Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη για μαρκάρισμα στον Τσουνγκ Γιονγκ Λι.

52' ΓΚΟΛ! Τραγικό λάθος από τον Λουκά Βύντρα, που ανοίγει το κοντρόλ και η μπάλα πάει στον Γι Σουνγκ Παρκ, ο οποίος μπαίνει ανενόχλητος και πλασάρει τον εξερχόμενο Τζόρβα για το 2-0.

46'. Έναρξη του δευτέρου μέρους και αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Πατσατζόγλου αντί του Καραγκούνη, ο Χαριστέας παίρνει το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Ο Χρήστος Σωτηρακόπουλος σχολιάζει τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

«Πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη κίνηση, είμαστε πολλοί αργοί στην ανάπτυξη. Δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε από το κέντρο της άμυνας, αφού λείπει ο μόνος που μπορεί να το κάνει αυτό, ο Παπασταθόπουλος. Από τα άκρα ο Σεϊταρίδης δεν είναι σε καλή κατάσταση και αναγκαστικά όλα γίνονται από τα αριστερά από τον Τοροσίδη που συγκριτικά είναι ο καλύτερος, αλλά δεν παίζει στη φυσική του θέση.

Χαριστέας και Σαμαράς δεν είναι φορμαρισμένοι κι έτσι δεν απειλούμε από τα πλάγια και γινόμαστε προβλέψιμοι.
Δεν μπορούμε να επαναλαμβάνουμε συνεχώς το πλεονέκτημά μας στα στημένα γιατί Μόρας και Κυργιάκος που είναι δυνατοί στο ψηλό παιχνίδι δεν αγωνίζονται. Αυτό που μπορεί να αλλάξει ενδεχομένως την πορεία του ματς είναι ένα καλό μισάωρο από τον Σωτήρη Νίνη και η χρησιμοποίηση του Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Έτσι όπως εξελίσσεται ο αγώνας, βρισκόμαστε πίσω στο σκορ σε ένα ματς που πήγαινε ''σβηστό'' για 0-0
».

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

44' Βαθιά μπαλιά του Τοροσίδη από τα αριστερά, ο Χαριστέας βάζει την προβολή, αλλά δεν προλαβαίνει την μπάλα.

41' Ο Τσου Γιουνγκ Παρκ σουτάρει εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.

39' Νέα επικίνδυνη αντεπίθεση για τη Νότιο Κορέα, ο Βύντρα παρεμβαίνει και σταματά τους Ασιάτες.

30' Πατσατζόγλου, Σαλπιγγίδης, Κυργιάκος και Νίνης έχουν σηκωθεί για ζέσταμα από τον Ότο Ρεχάγκελ.

27' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νότιο Κορέα. Μπαλιά του Γι Σουνγκ Παρκ στον Τσου Γιουνγκ Παρκ, ο Αβρ. Παπαδόπουλος τον χάνει, αλλά ο Τζόρβας με το πόδι αποκρούει σε κόρνερ.

23' Ο Τσου Γιουνγκ Παρκ σε θέση βολής, αλλά δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα περνά πολύ άουτ.

19' Ο Γκέκας κατεβάζει όμορφα την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά βγαίνει πολύ δεξιά και το γύρισμά του δεν βρίσκει συμπαίκτη.

18' Δύο ανεκμετάλλευτα κόρνερ για την Εθνική, αφού η άμυνα των Κορεατών απομακρύνει εύκολα.

15' Επικίνδυνη επίθεση για τη Νότιο Κορέα, ο Τοροσίδης κόβει καθαρά την τελευταία στιγμή τον Λι Τσουνγκ Γιονγκ.

9' Πολύ επικίνδυνη αντεπίθεση για τη Νότιο Κορέα, ο Αβρ. Παπαδόπουλος με εξαιρετικό τάκλιν σταματά τον κίνδυνο.

7' ΓΚΟΛ! Η Νότιος Κορέα ανοίγει το σκορ με στημένη φάση. Εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, Χαριστέας και Τζιόλης, όπως και ο Τζόρβας, ολιγωρούν και ο Λι Γιουνγκ Σο με προβολή από τη μικρή περιοχή ανοίγει το σκορ.

3' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Κόρνερ του Καραγκούνη, πλασέ με το αριστερό από τον Τοροσίδη από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής, η μπάλα περνά λίγο άουτ.

2' Σέντρα του Σαμαρά, απομακρύνει ο Τσο σε κόρνερ.

1' Έναρξη του αγώνα με τη Νότιο Κορέα στη σέντρα. Καλή επιτυχία Ελλάδα!

Συνθέσεις:

Ελλάδα: Τζόρβας, Αβρ. Παπαδόπουλος, Βύντρα, Σεϊταρίδης, Τοροσίδης, Κατσουράνης, Τζιόλης, Καραγκούνης (46' Πατσατζόγλου), Σαμαράς (59' Σαλπιγγίδης), Χαριστέας (61' Καπετάνος), Γκέκας.

Νότιος Κορέα: Σουνγκ Ριόνγκ, Τσο Γιονγκ Χιουνγκ, Λι Γιουνγκ Σο, Λι Γιουνγκ Πιο, Ντου Ρι Τσα, Κι Σουνγκ Γιουένγκ (89' Γιάε Σουνγκ), Κιμ Γιουνγκ Γο, Λι Τσουνγκ Γιονγκ, Γι Σουνγκ Παρκ, Κι Χουν Γέομ (75'Κιμ Ναμ Ιλ), Τσου Γιουνγκ Παρκ (86' Λι).

Διαιτητής: Μίκαελ Χέστερ (Νέα Ζηλανδία)

Λεπτό προς λεπτό πριν τη σέντρα:

14:25- Πολλά άδεια καθίσματα ελάχιστα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.

13:50-Αυτή την ώρα οι Νοτιοκορεάτες στις εξέδρες του «Nelson Mandela Bay» είναι περισσότεροι από τους Έλληνες.

13:40-Αρκετή ζέστη στο Πορτ Ελίζαμπεθ. Η θερμοκρασία είναι στους 27 βαθμούς Κελσίου.

13:30-Οι βουβουζέλες έχουν ήδη αρχίσει να παίρνουν τα… αυτιά όσων βρίσκονται στο γήπεδο.

13:20-Με μπλε εμφανίσεις θα παραταχθεί η Ελλάδα κατόπιν κλήρωσης. Στα δύο επόμενα ματς του ομίλου, απέναντι σε Νιγηρία και Αργεντινή, η Εθνική θα φορά λευκές εμφανίσεις.

13:00-Οι δρόμοι γύρω από το γήπεδο έχουν αρχίσει να βάφονται στα γαλανόλευκα. Περισσότεροι από 3.000 Έλληνες φίλαθλοι θα βρίσκονται στο πλευρό της Εθνικής.

12:00-Η αποστολή της Εθνικής βρίσκεται καθ’ οδόν για το γήπεδο «Νέλσον Μαντέλα Μπέι».