Μουντιάλ 2010

Αγγλία-ΗΠΑ 1-1 (Τελικό)

Πρεμιέρα με ντέρμπι στον 3ο όμιλο του Μουντιάλ, με την Αγγλία να αντιμετωπίζει τις ΗΠΑ. Εξήντα χρόνια μετά, τα «λιοντάρια» θα προσπαθήσουν να πάρουν εκδίκηση από τους Αμερικανούς, για την ήττα-σοκ που γνώρισαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1950. 1-1 έληξε το ματς (4' Τζέραρντ-40' Ντέμπσεϊ). Παρακολουθήσατε live την αναμέτρηση από το www.sport-fm.gr.

90' Λήξη του αγώνα

87' Αλλαγή για τις ΗΠΑ, ο Χόλντεν αντικαθιστά τον Άλντιντορ

82' Αλλαγή για την Αγγλία, στη θέση του Χέσκεϊ ο Κράουτς.

78' Αλλαγή για τις ΗΠΑ, στη θέση του Φίντλεϊ ο Μπαντλ.

76' Χαμένη ευκαιρία για τους Άγγλους! Ο Σον Ράιτ-Φίλιπς μόνος του απέναντι από τον Αμερικανό τερματοφύλακα, αλλά από πλάγια θέση, σούταρε πάνω του.

75' Φοβερό σουτ του Ρούνεϊ από μακριά, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Χάουαρντ.

74' Κίτρινη κάρτα στον Φίντλεϊ.

65' Δοκάρι για τις ΗΠΑ! Σουτ του Άλτιντορ από αριστερά, μέσα από την περιοχή της Αγγλίας, ο Γκριν αποκρούει, στη συνέχεια η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι και φεύγει μακριά από την εστία του.

64' Ευκαιρία για την Αγγλία, με τον Τζόνσον να σουτάρει δυνατά και την μπάλα να περνάει έξω, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χάουαρντ.

63' Δυνατό σουτ του Λάμπαρντ έξω από την περιοχή των ΗΠΑ, ο Χάουαρντ απέκρουσε και έστειλε την μπάλα να περάσει κόρνερ.

62' Κεφαλιά άστοχη του Μποκανέγκρα από καλή θέση.

61' Κίτρινη και στον Στίβεν Τζέραρντ, η πέμπτη στο ματς.

60' Κίτρινη κάρτα στον Κάραγκερ.

52' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία! Ο Χέσκεϊ βρέθηκε απέναντι από τον Χάουαρντ, έκανε δυνατό σουτ, αλλά πάνω στον Αμερικανό πορτιέρο.

46' Κίτρινη κάρτα στον ΝτεΜέριτ.

45' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Δεύτερη αλλαγή για την Αγγλία στο ημίχρονο, στη θέση του Κινγκ ο Κάραγκερ.

- Η Μίλνερ, που έγινε αλλαγή στο 32', ταλαιπωρήθηκε από ίωση τις τελευταίες μέρες και ήταν μάλιστα αμφίβολος για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Πάντως, το Sky Sports γράφει ότι ό μέσος της Άστον Βίλα αντικαταστάθηκε γιατί μάλλον ο Καπέλο φοβήθηκε μήπως δεχτεί και δεύτερη κίτρινη κάρτα!

45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

41' Αμέσως κόντεψε να απαντήσει η Αγγλία με τον Τζόνσον, που μπήκε μέσα στην περιοχή των ΗΠΑ, αφού απέφυγε δύο αντιπάλους, σούταρε, αλλά ο Χάουαρντ είπε «όχι».

40' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΠΑ, 1-1! Τραγικό λάθος του Γκριν, που προσπάθησε να αποκρούσει αδύναμο σουτ του Ντέμπσεϊ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα!

39' Κίτρινη κάρτα στον Τσερούντολο.

38' Πολύ ωραίο, τεχνικό σουτ του Ντόνοβαν, έξω από την περιοχή της Αγγλία, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

33' Συρτό σουτ του Άλτιντορ από μακριά, μαζεύει ο Γκριν.

32' Αλλαγή για την Αγγλία νωρίς-νωρίς! Στη θέση του Μίλνερ ο Σον Ράιτ-Φίλιπς!

27' Εκτέλεσε το φάουλ ο Ντόνοβαν, ο Ονιέβου πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

26' Φάουλ του Μίλνερ στον Τσερούντολο, κίτρινη κάρτα (η πρώτη στο παιχνίδι) στον Άγγλο.

20' Ευκαιρία για την Αγγλία τώρα να κάνει δύο τα τέρματά της. Πρώτα ο Λένον και έπειτα ο Λάμπαρντ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Χάουαρντ.

19' Πολύ επικίνδυνη στιγμή μπροστά από την εστία της Αγγλία, παραλίγο να ισοφαρίσουν οι Αμερικάνοι. Εξαιρετική σέντρα του Ντόνοβαν από αριστερά, ο Άλτιντορ για λίγο δεν πρόλαβε να πάρει την κεφαλιά προ του Γκριν.

15' Έχει ρυθμό το ματς στα πρώτο τέταρτο.

12' Τρία συνεχόμενα κόρνερ για τις ΗΠΑ, που πιέζουν για την ισοφάριση.

11' Πρώτη επίσκεψη των ΗΠΑ στα καρέ του Γκριν. Ο Ντέμπσεϊ έκανε την κεφαλιά, ο Άγγλος πορτιέρο, όμως, δεν ανησύχησε.

10' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την Αγγλία. Εκτελεί ο Τζέραρντ, η φάση, όμως, περνάει ανεκμετάλλευτη, καθώς ο Τζόνσον χρησιμοποίησε αντικανονικά το χέρι του για να κατεβάσει την μπάλα.

4' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ, 1-0! Σκόρερ για τα «λιοντάρια» ο Στίβεν Τζέραρντ, που έκανε δυνατό, εξωτερικό πλασέ με το δεξί στην κίνηση, μέσα από την περιοχή των ΗΠΑ, έπειτα από πανέξυπνη πάσα του Χέσκεϊ.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα οι Αμερικάνοι.

- Όρκο νίκης έδωσαν οι Αμερικάνοι.

21:28 Η σειρά του εθνικού ύμνου της Αμερικής.

21:27 Πρώτος ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Αγγλίας.

- Ευθυτενής και ανέκφραστος βγήκε από τα αποδυτήρια ο Φάμπιο Καπέλο.

21:25 Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο του «Royal Bafokeng Stadium».

Ενδιαφέροντα στοιχεία

• Εννέα φορές έχουν συναντηθεί στο παρελθόν Αγγλία και ΗΠΑ, με τα «λιοντάρια» να μετρούν 7 νίκες έναντι 2 των Αμερικανών.

Σε επίσημο ματς, οι ΗΠΑ επικράτησαν με 1-0 των Άγγλων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βραζιλίας το 1950.

Το γκολ του Τζο Γκέτζενς, μάλιστα, ενός... μάγειρα που δεν διέθετε καν αμερικανικό διαβατήριο(!), συνέβαλε στον αποκλεισμό των «λιονταριών» από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η δεύτερη νίκη των Αμερικανών ήταν το εντός έδρας 2-0 τον Ιούνιο του 1993.

• Συντριπτικά υπέρ της Αγγλίας είναι τα γκολ: 35 υπέρ έναντι μόλις 8 κατά!

• Νικήτρια και στα τρία διεθνή ματς που έδωσε μέσα στο 2010 ήταν η Αγγλία.

• Σε κανένα εναρκτήριο ματς δεν έχουν ηττηθεί τα «λιοντάρια».

• Η ομάδα του Καπέλο είχε τον καλύτερο μέσο όρο γκολ ανά ματς στην προκριματική φάση (της ευρωπαϊκής ζώνης), με 3,4.