Μουντιάλ 2010

Live: Αργεντινή - Ν. Κορέα 4-1 (Τελικό)

Τόσο η Αργεντινή, όσο και η Ν. Κορέα ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Μουντιάλ και τίθενται αντιμέτωπες στο Soccer City στο Γιοχάνεσμπουργκ. Οι δύο ομάδες συμμετέχουν στον ίδιο όμιλο με την Εθνική μας και υπό μία μόνο προϋπόθεση μπορεί μία από τις δύο να περάσει από σήμερα στη φάση των "16". Αν υπάρξει ισοπαλία στο άλλο ματς του ομίλου ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Νιγηρία, ο νικητής του συγκεκριμένου ζευγαριού περνάει στον επόμενο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

90'+2' Λήξη του αγώνα.

90'+2' Γρήγορη αντεπίθεση για την Αργεντινή. Ο Αγουέρο μπαίνει από τα δεξιά και πιάνει το σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

90'+1' Σουτ του Παρκ, μπλοκάρει σταθερά ο Ρομέρο.

90' Δύο λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

82' Αλλαγή για την Αργεντινή. Ο Ιγκουαΐν παραχώρησε τη θέση του στον Μπολάτι.

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, 4-1! Ο Αγκουέρο έσκαψε τη μπάλα για τον Ιγκουαΐν στο δεύτερο δοκάρι και εκείνος με κεφαλιά πέτυχε το τρίτο του προσωπικό τέρμα.

76' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, 3-1! Ο Μέσι σούταρε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού και ο Ιγκουαΐν έσπρωξε από κοντινή απόσταση τη μπάλα στα δίχτυα.

75' Αλλαγή για την Αργεντινή. Ο Τέβεζ έδωσε τη θέση του στον Αγκουέρο.

74' Κίτρινη κάρτα στον Χάιντσε.

70' Σουτ του Ιγκουαΐν στην κίνηση, μπλοκάρει σταθερά ο Σουν Ριόνγκ.

*Στους δύο βαθμούς η θερμοκρασία.

58' Μια ανάσα από την ισοφάριση η Ν. Κορέα, εξαιρετική αντεπίθεση, φάτσα με το τέρμα ο Κι Χουν, σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

55' Κίτρινη κάρτα στον Μασεράνο.

54' Κίτρινη κάρτα στον Γκουτιέρεζ, χάνει το ματς με την Ελλάδα.

52' Τέβεζ, Ντι Μαρία και Ιγκουαΐν άλλαξαν τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης σούταρε πάνω στον Σουνγκ Ριόνγκ, κόρνερ.

48' Ο Μέσι αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα, "κόπηκε" όμως πριν γίνει επικίνδυνος.

46' Αλλαγή για τη Ν. Κορέα. Ο Ναμ Ιλ αντικατέστησε τον Σουνγκ Γιούενγκ.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45+1' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ Ν. ΚΟΡΕΑ, 2-1! Τραγικό λάθος του Ντεμικέλις, χάνει τον έλεγχο της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή της ομάδας του, επωφελείται ο Τσουνγκ Γιονγκ και με πλασέ μειώνει σε 2-1.

44' Ο Μέσι κάνει ό,τι θέλει την αντίπαλη άμυνα, τα χαλάει όμως στην τελική προσπάθεια.

*Συντριπτικό το ποσοστό της κατοχής της μπάλας υπέρ των Αργεντινών.

40' Ο Σουνγκ Ριόνγκ εκτινάχθηκε και έδιωξε το δυνατό σουτ του Ντι Μαρία μέσα από την περιοχή.

34' Κίτρινη κάρτα στον Τσουνγκ Γιονγκ.

33' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, 2-0! Ο Μάξι Ροντρίγκεζ έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Μπουρδίσο έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Ιγκουαΐν με τη δεύτερη νίκησε τον Σουνγκ Ριόνγκ!

28' Ο "κεραυνός" του Τέβεζ λίγο έξω από την περιοχή "έγλειψε" το οριζόντιο δοκάρι!

23' Αλλαγή για την Αργεντινή. Ο Μπουρδίσο πήρε τη θέση του Σάμουελ. Ο έμπειρος αμυντικός αδυνατεί να συνεχίσει.

17' Ο Μάξι Ροντρίγκεζ απειλεί με ένα τρομερό δυνατό σουτ να διαπλασιάσει τα τέρματα της Μπιανκοσελέστε, έφυγε τελικά λίγο έξω.

16' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, 1-0! Ο Μέσι εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Τσου Γιουνγκ -με το καλάμι- έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

10' Η πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς δόθηκε στον Κι Χουν.

8' Ο Ιγκουαΐν βρήκε ελεύθερο πεδίο στα δεξιά και σούταρε ψηλά άουτ.

4' Οι Αργεντινοί συνδυάζονται άψογα, ο Ντι Μαρία στην περιοχή σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

1' Πρώτο σφύριγμα στην αναμέτρηση. Στη σέντρα η Αργεντινή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αργεντινή (Ντιέγκο Μαραντόνα): Ρομέρο, Ντεμικέλις, Χάιντζε, Ντι Μαρία, Ιγκουαΐν (82' Μπολάτι), Μέσι, Τέβεζ (75' Αγκουέρο), Σάμουελ (23' Μπουρδίσο), Μασεράνο, Γκουτιέρεζ, Μάξι Ροντρίγκεζ

Ν. Κορέα (Χου Γιουνγκ-Μου): Σουνγκ Ριόνγκ, Μπέομ Σέοκ, Γιόνγκ Χιούνγκ, Γιούνγκ Σου, Γιούνγκ Πιο, Σουνγκ Γιούενγκ (46' Ναμ Ιλ), Γιούνγκ Γου, Τσουνγκ Γιόνγκ, Γι Σουνγκ, Κι Χουν, Τσου Γιούνγκ

Διαιτητής: Φρανκ ντε Μπλέκερε
Στάδιο: Soccer City