Μουντιάλ 2010

Live: Σλοβενία-ΗΠΑ 2-2 (Τελικό)

Ένα μεγάλο μέρος των πιθανοτήτων τους να βρεθούν στους «16» του Μουντιάλ παίζουν σε λίγη ώρα Σλοβενία και ΗΠΑ. Μετά από μια πρώτη αγωνιστική όπου τα λάθη των αντίπαλων γκολκίπερ (Αλγερίας και Αγγλίας αντίστοιχα) τις έβγαλαν κερδισμένες, οι δυο ομάδες ψάχνουν το «τρίποντο» που θα τις αφήσει στην κορυφή του ομίλου μετά την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής.

Μια ακόμα υπενθύμιση ότι οι εποχές που αντιμετωπίζονταν ως… «αμερικανάκια» στο ποδόσφαιρο έχουν περάσει ανεπιστρεπτί έδωσαν οι ΗΠΑ.

Οι παίκτες του Μπράντλεϊ δεν πτοήθηκαν από τα δύο γκολ που τους «βάραιναν» την πλάτη στο ημίχρονο του παιχνιδιού με τη Σλοβενία και με ένα δυνατό comeback, απέσπασαν ισοπαλία 2-2.

Θα ολοκλήρωναν, δε, τη μεγαλειώδη ανατροπή, αν ο διαιτητής δεν «ανακάλυπτε» φάουλ σε κανονικό γκολ του Έντου στο 86'.

90'+4': Λήξη του αγώνα

90'+2' - Αλλαγή για τη Σλοβενία: Ο Κόματς στη θέση του Πέτσνικ

89': Εκτέλεση φάουλ στην περιοχή της Σλοβενίας, ο Έντου σκοράρει από κοντά, όμως το γκολ δεν μετράει (λανθασμένα) ως οφσάιντ

87' - Αλλαγή για τη Σλοβενία: Ο Ντέντιτς στη θέση του Μπίρσα

82' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΠΑ!: Μετά από σέντρα στην περιοχή της Σλοβενίας, ο Άλτιντορ πασάρει με το κεφάλι στον Μπράντλεϊ κι εκείνος με δυνατό σουτ από κοντά ισοφαρίζει!

80' - Αλλαγή για τις ΗΠΑ: Ο Γκόμεζ αντικαθιστά τον Ονιέγου

74' - Κίτρινη κάρτα για τη Σλοβενία: Ο Τζόκιτς πήγε με δύναμη πάνω στον Ντόνοβαν

73' - Αλλαγή για τη Σλοβενία: Ο Πέτσνικ αντικαθιστά τον Λιουμπίγιανκιτς

72' - Κίτρινη κάρτα για τη Σλοβενία: Ο Κιρμ έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου

70': Ο Ντόνοβαν εκτελεί συρτά το φάουλ, η μπάλα κοντράρει κι ο Έντου -που ευνοείται- σουτάρει με δύναμη στην αγκαλιά του Χαντάνοβιτς

69' - Κίτρινη κάρτα για τη Σλοβενία: Ο Σούλερ τραβάει αντικανονικά τον Άλτιντορ, που ετοιμαζόταν να μπει απειλητικά στην περιοχή

59': Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με τους Σλοβένους να ισορροπούν, μετά το ενθουσιώδες ξεκίνημα των Αμερικανών

48' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΠΑ!: Ο Ντόνοβαν μπήκε ωραία από δεξιά στην περιοχή, οι Σλοβένοι δεν πρόλαβαν να τον κλείσουν κι αφού έφτασε στη γωνία της μικρής περιοχής, "κάρφωσε" με δυνατό σουτ την μπάλα στον ουρανό των διχτύων!

46': Έναρξη του β' μέρους

46' - Αλλαγές για τις ΗΠΑ: Οι Φάιλχαμπερ και Εντού περνούν στις θέσεις των Φίντλεϊ και Τόρες αντίστοιχα

45': Λήξη του ημιχρόνου

43' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΛΟΒΕΝΙΑ!: Υποδειγματική αντεπίθεση των Σλοβένων, ο Νοβάκοβιτς βγάζει σε θέση τετ α τετ με τον Χάουαρντ τον Λιουμπίγιανκιτς κι εκείνος με δεξί πλασέ διπλασιάζει τα τέρματά τους!

41': Εξαιρετική αντεπίθεση για τις ΗΠΑ, ο Ντέμπσεϊ γυρίζει την μπάλα παράλληλα με τη γραμμή, όμως πριν προλάβει ο Ντόνοβαν να τη σπρώξει στα δίχτυα, ο Μπρέτσκο τη διώχνει με "σωτήριο" τάκλιν σε κόρνερ!

40' - Κίτρινη κάρτα για τις ΗΠΑ: Μετά από εκτέλεση κόρνερ στην περιοχή της Σλοβενίας, ο Φίντλεϊ κοντρόλαρε την μπάλα με το χέρι

36': Ο Τόρες εκτελεί απευθείας το φάουλ από δεξιά, όμως ο Χαντάνοβιτς δεν αιφνιδιάζεται και αποκρούει στην κλειστή του γωνία

35' - Κίτρινη κάρτα για τη Σλοβενία: Ο Άλτιντορ -με υπέροχη ατομική ενέργεια- ξεπερνάει τον Σέζαρ κι εκείνος τον ανατρέπει

27': Προσπαθούν να αντιδράσουν οι Αμερικανοί, όμως οι Σλοβένοι έχουν κλείσει πολύ καλά τους χώρους και δεν τους επιτρέπουν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις

18': Ο Μπράντλεϊ επιχειρεί το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και δεξιά, όμως η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

13' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΛΟΒΕΝΙΑ!: Ο Μπίρσα βρήκε ελεύθερο χώρο στον άξονα, λίγο έξω από την περιοχή, προχώρησε και με φοβερό δεξί σουτ "κάρφωσε" την μπάλα στην αριστερή γωνία του Χάουαρντ!

11': Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μέχρι τώρα, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν ακόμα τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ματίαζ Κεκ): Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Σουλέρ, Σέζαρ, Κόρεν, Λιουμπίγιανκιτς (73' Πέτσνικ), Μπίρσα (87' Ντέντιτς), Νοβάκοβιτς, Τζόκιτς, Κιρμ, Ραντοσάβλιεβιτς

ΗΠΑ (Μπομπ Μπράντλεϊ): Χάουαρντ, Μποκανέγκρα, Μπράντλεϊ, Ονιέγου (80' Γκόμεζ), Τσερούντολο, Ντέμπσεϊ, Ντόνοβαν, Ντεμέριτ, Τόρες (46' Έντου), Άλτιντορ, Φίντλεϊ (46' Φάιλχαμπερ)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κομάν Κουλιμπαλί (Μάλι)
ΣΤΑΔΙΟ: «Ellis Park»