Μουντιάλ 2010

Αγγλία-Αλγερία 0-0 (Τελικό)

Με την αναμέτρηση ανάμεσα στην Αγγλία και την Αλγερία, στο «Green Point» του Κέιπ Τάουν, ολοκληρώνεται η 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου. Την πρώτη τους νίκη στο 19ο Παγκόσμιο Κύπελλο θέλουν τα «λιοντάρια» και οι «αλεπούδες της ερήμου». Σε εξέλιξη το ματς, 0-0 το σκορ. Παρακολουθήστε live την αναμέτρηση από το www.sport-fm.gr!

Με την αναμέτρηση ανάμεσα στην Αγγλία και την Αλγερία, στο «Green Point» του Κέιπ Τάουν, ολοκληρώνεται η 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου. Την πρώτη τους νίκη στο 19ο Παγκόσμιο Κύπελλο θέλουν τα «λιοντάρια» και οι «αλεπούδες της ερήμου». Η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο στην πρεμιέρα έμεινε στο 1-1 με τις ΗΠΑ, ενώ οι βορειοαφρικανοί έχασαν από τη Σλοβενία (0-1) και δεν έχουν περιθώρια για νέα απώλεια. Παρακολουθήστε live την αναμέτρηση από το www.sport-fm.gr!

Δεύτερο ημίχρονο στο ματς, 0-0 το σκορ.

90'+3' Λήξη του αγώνα.

90' Δυνατό σουτ του Ντεφόε λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Αλγερίας.

88' Αλλαγή για την Αλγερία, στη θέση του Γεμπντά ο Μεσμπάχ.

85' Κίτρινη κάρτα στον Λάσεν της Αλγερίας.

82' Αλλαγή για την Αγγλία, στη θέση του Μπάρι ο Κράουτς.

80' Αλλαγή για την Αλγερία, στη θέση του Ζιανί ο Γκουεντιουρά.

74' Αλλαγή και για τις δύο ομάδες, στη θέση του Χέσκεϊ ο Ντεφόε για την Αγγλία, στη θέση του Μπουντεμπούζ ο Αμπντούν.

65' Αλλαγή για την Αγγλία, στη θέση του Λένον ο Σον Ράιτ-Φίλιπς.

64' Σέντρα από δεξιά του Λένον, ο Γιάχια έδιωξε σε κόρνερ, προλαβαίνοντας τον Ρούνεϊ που ήταν έτοιμος να σκοράρει με κεφαλιά.

58' Κίτρινη κάρτα στον Κάραγκερ.

- Το μοναδικό γκολ της Αλγερίας στα 6 τελευταία της ματς ήρθε από το σημείο του πέναλτι στη νίκη επί των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων

45' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

43' Κι άλλο σουτ για την Αγγλία από τον Ρούνεϊ, μπλόκαρε και πάλι ο Εμπολί.

39' Σουτ του Μπάρι από αριστερά, μπλόκαρε Εμπολί.

36' Σουτ του Καρίμ Ζιανί λίγο έξω από την περιοχή της Αγγλίας, δεν ανησύχησε τον Τζέιμς που είδε την μπάλα να περνά άουτ.

34' Κοντά στο 1-0 η Αγγλία! Σουτ του Λάμπαρντ από το σημείο του πέναλτι, απέκρουσε δύσκολα ο Εμπολί.

28' Δυνατό σουτ του Τζέραρντ έξω από την περιοχή του Εμπολί, η μπάλα στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Αλγερίας.

- Η τελευταία νίκη της ομάδας του Σααντάν σε βάρος εθνικής ομάδας από την Ευρώπη ήταν απέναντι στη Ρουμανία τον Δεκέμβριο του 2000!

20' Κεφαλιά του Γεμπντά, εύκολα ο Τζέιμς κρατάει την μπάλα.

10' Τίποτα το ιδιαίτερο στον αγώνα. Η Αγγλία έχει μπει πιο δυνατά, αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από τον Εμπολί. Οι Αλγερινοί αμύνονται σωστά.

- Η Αγγλία δεν έχει ηττηθεί ποτέ από ομάδα της Αφρικής, έχοντας κερδίσει 11 από τα 15 ματς που έχει δώσει, ενώ 4 από αυτά έληξαν ισόπαλα.

4' Να κρεμάσει τον Εμπολί από μακριά προσπάθησε ο Τζέραρντ, με υπερένταση κράτησε την μπάλα ο Αλγερινός.

- Ο Καπέλο ελπίζει η Αλγερία να μην του χαλάσει τα 64α γενέθλιά του.

1' Έναρξη του αγώνα.

Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει ο αγώνας, στη σέντρα οι Αφρικανοί.

- Οι δύο ομάδες δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στο παρελθόν σε επίσημο ματς.

21:24 Και τώρα ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Αλγερίας.

21:23 Πρώτος ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Αγγλίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΓΓΛΙΑ (Φάμπιο Καπέλο): Τζέιμς, Τζόνσον, Α. Κόουλ, Τζέραρντ, Τέρι, Λένον (63' Σον Ράιτ-Φίλιπς), Λάμπαρντ, Ρούνεϊ, Μπάρι (82' Κράουτς), Κάραγκερ, Χέσκεϊ (74' Ντεφόε)

ΑΛΓΕΡΙΑ (Ραμπάχ Σααντάν): Εμπολί, Μπουγκέρα, Μπελχάτζ, Γιάχια, Χαλισέ, Μπουντεμπούζ, Λάσεν, Ματμούρ, Ζιανί (80' Γκουεντιουρά), Γεμπντά (88' Μεσμπάχ), Καντίρ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ραβσάν Ιρμάτοφ (Ουζμπεκιστάν)
ΣΤΑΔΙΟ: «Green Point», Κέιπ Τάουν