Μουντιάλ 2010

Live: Oλλανδία-Ιαπωνία 1-0 (Τελικό)

Ολλανδία και Ιαπωνία κοντράρονται στο… ντέρμπι κορυφής του πέμπτου ομίλου στο Ντέρμπαν. Οι «οράνιε» και οι «μπλε Σαμουράι» νίκησαν στο πρώτο τους παιχνίδι στο Μουντιάλ και όποια από τις δύο ομάδες διπλασιάσει σήμερα τις νίκες της, τότε θα βρεθεί στους «16». Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης από το www.sport-fm.gr.

Ολλανδία και Ιαπωνία κοντράρονται στο… ντέρμπι κορυφής του πέμπτου ομίλου στο Ντέρμπαν.

Οι «οράνιε» και οι «μπλε Σαμουράι» νίκησαν στο πρώτο τους παιχνίδι στο Μουντιάλ και όποια από τις δύο ομάδες διπλασιάσει σήμερα τις νίκες της, τότε θα βρεθεί στους «16».

Το φιλμ του αγώνα:

90+3' Τελευταίο σφύριγμα στο παιχνίδι.

90' Τρία λεπτά καθυστερήσεων έδειξε ο διαιτητής.

90' Σπουδαία ευκαιρία για την Ιαπωνία! Η μπάλα φτάνει στην περιοχή της Ολλανδίας ο Οκαζάκι βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά το σουτ του καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

88'Ο Χούντελααρ βρίσκεται σε θέση βολής, αμέσως μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Το σουτ του, το αποκρούει ο τερματοφύλακας της Ιαπωνίας.

88' Αλλαγή για την Ολλανδία. Ο Χούντελααρ περνάνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Φαν Πέρσι.

86' Μπαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή της Ιαπωνίας, με αποδέκτη τον Αφελάι. Ο Ολλανδός όμως δεν πλασάρει καλά και ο τερματοφύλακας της Ιαπωνίας διώχνει την μπάλα με τα πόδια.

83'Αλλαγή για την Ολλανδία! Ο Αφελάι πέρασε στη θέση του Σνάιντερ.

81'Σέντρα του Οκαζάκι, η μπάλα περνάει κοντά από το δοκάρι.

77' Διπλή αλλαγή για την Ιαπωνία. Ο Ταμάντα αντικατέστησε τον Οκούμπο και ο Χασέμπε τον Οκαζάκι.

72' Αλλαγή για την Ολλανδία. Ο Φαν Ντερ Φααρτ δίνει τη θέση του στον Ελία.

69' Δεν τα παρατάνε οι Ιάπωνες. "Ψάχνουν" την ισοφάριση με κάθε τρόπο.

64' Αλλαγή για την Ιαπωνία. Ο Νακαμούρα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ματσούι.

60' Η κεφαλιά του Άμπε δεν άγχωσε τον Στικέλενμπουργκ.

53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ, 1-0! Ο Σνάιντερ έλυσε το γόρδιο δεσμό με ένα τρομερό σουτ από τα όρια της περιοχής. Βέβαια αν δει κανείς πιο προσεκτικά τη φάση θα διαπιστώσει πως παρά τα φάλτσα που πήρε η μπάλα φέρει ευθύνη και ο Καβασίμα για το τέρμα που δέχθηκε η ομάδα του.

48' Σέντρα από τα αριστερά, ο Φαν Πέρσι -πέφτοντας- πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, κανένα πρόβλημα για τον Καβασίμα.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.

42' Ο Χόντα σούταρε από το... σπίτι του, δεν πέτυχε τίποτα.

37' Ανεβαίνουν οι Ιάπωνες! Ο Χόντα έστρωσε τη μπάλα στον Ματσούι και εκείνος με γυριστό σουτ ανάγκασε τον Στικέλενμπουργκ να πέσει για να μπλοκάρει.

36' Ο Φαν Ντερ Βιλ βλέπει την πρώτη κίτρινη κάρτα στο σημερινό παιχνίδι γιατί "έκοψε" άτσαλα τον Ματσούι κοντά στο πλάγιο άουτ.

33' Μακρινό φάουλ από τον Έντο, ο Χόντα πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας χωρίς να ανησυχήσει.

27' Μέτριο το θέαμα. Οι Ολλανδοί δείχνουν ανίκανοι να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός τέρματος, αν και οι Ιάπωνες έχουν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

21' Οι Ιάπωνες έχουν "κλειδώσει" τα ατού των Ολλανδών, που δεν μπορούν να φανούν απειλητικοί.

16' Η Ολλανδία έχει την υπεροχή, πιέζει, αλλά δυσκολεύεται να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.

11' Οι Ιάπωνες ισοφάρισαν τις καλές ευκαιρίες, με το ξαφνικό σουτ του Ναγκατόμο να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

9' Ο Σνάιντερ εκτέλεσε το φάουλ από καλή θέση λίγο έξω από την περιοχή, φεύγει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι! Η καλύτερη φάση στο ματς μέχρι στιγμής.

4' Η πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη των Ολλανδών στην αντίπαλη περιοχή και το πρώτο κερδισμένο κόρνερ για τους οράνιε μετά τη σέντρα του Φαν Πέρσι.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα οι Ιάπωνες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολλανδία (Μπερτ Φαν Μάαρβαϊκ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν Ντερ Βιλ, Χάιτινχα, Ματάισεν, Φαν Μπρόνκχοστ, Φαν Μπόμελ, Κάουτ, Ντε Γιονγκ, Φαν Πέρσι (88' Χούντελααρ), Σνάιντερ (83' Αφελάι), Φαν Ντερ Φααρτ (72' Ελία).

Ιαπωνία (Τακέσι Οκάντα): Καβασίμα, Άμπε, Κομάνο, Τούλιο, Ναγκατόμο, Έντο, Ματσούι (64' Νακαμούρα), Οκούμπο (77' Ταμάντα), Χασέμπε (77' Οκαζάκι), Χόντα, Νακαζάβα

Διαιτητής: Έκτορ Μπαλντάσι
Στάδιο: Durban