Μουντιάλ 2010

Γκάνα-Αυστραλία 1-1 (Τελικό)

Γκάνα και Αυστραλία κοντράρονται στο «Bafoking Stadium», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου και θέλουν τη νίκη για να μην χάσουν έδαφος στη μάχη για τα δύο προνομιούχα εισιτήρια. Δεύτερο ημίχρονο στο ματς, 1-1 το σκορ (11' Χόλμαν-25' Γκιάν). Με 10 παίζει η Αυστραλία λόγω αποβολής του Κιούελ. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του αγώνα από το www.sport-fm.gr.

90'+5' Λήξη του αγώνα.

90'+2' Ο Πάντσιλ έπεσε στο έδαφος και αιμορραγεί μετά από χτύπημα που δέχτηκε στο κεφάλι.

90' Καλή κεφαλιά του Τζόναθαν, που πήδηξε πιο ψηλά από όλους, όμως, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

88' Αλλαγή για την Γκάνα. Ο Μπόατενγκ έξω, στη θέση του ο Αμόα.

87' Κίτρινη κάρτα στον Κρέιγκ Μουρ.

85' Αλλαγή για την Αυστραλία, στη θέση του Γουίλκσιρ ο Ρουκαβίτσια.

84' Κίτρινη κάρτα στον Ανάν.

80' Κίτρινη κάρτα στον Τζόναθαν.

77' Αλλαγή για την Γκάνα, στη θέση του Ασαμόα ο Μουντάρι.

72' Μεγάλη ευκαιρία για την Αυστραλία! Τετ α τετ του Γουίλκσιρ, που σουτάρει, αποκρούει ο Κίνγκσον, δεύτερο σουτ για τους Αυστραλούς από τον Κένεντι, μαζεύει δύσκολα ο Γκανέζος γκολκίπερ.

69' Αλλαγή για την Αυστραλία, στη θέση του σκόρερ Χόλμαν ο Κένεντι.

67' Με το που μπήκε στο ματς ο Τσίπερφιλντ παραλίγο να χρησθεί σκόρερ! Παίρνει εντυπωσιακά την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έπειτα από σέντρα του Γουίλκσιρ, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

66' Αλλαγή για την Αυστραλία, στη θέση του Μπρεσιάνο ο Τσίπερφιλντ.

60' Σουτ του Γκιάν έξω από την περιοχή της Αυστραλίας, εύκολη δουλειά και πάλι για τον Σβάρτσερ.

56' Αλλαγή για την Γκάνα, στη θέση του Ταγκόε ο Οβούσου-Αμπέγιε.

51' Ωραίο, τεχνικό σουτ Πέϊντσιλ, αποκρούει ο Σβάρτσερ.

47' Σουτ του Αγιού από μακρινή απόσταση, η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Σβάρτσερ.

45' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

43' Ευκαιρία για την Γκάνα, με τον Αϊγιού να μπαίνει στην περιοχή της Αυστραλίας, να κάνει το σουτ από δεξιά και τον Σβάρτσερ να διώχνει εντυπωσιακά με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

40' Κίτρινη κάρτα στον Άντι.

27' Μεγάλη ευκαιρία για την Γκάνα να κάνει την ολική ανατροπή! Ο Ταγκόε κάνει το σουτ από αριστερά και μέσα από την περιοχή της Αυστραλίας, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σβάρτσερ.

25' Γκολ για την Γκάνα, που ισοφαρίζει σε 1-1! Ο Γκιάν ευστοχεί από τα 11 βήματα και πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στη διοργάνωση.

24' Πέναλτι για την Γκάνα και αποβολή για την Αυστραλία! Ο Ροζέτι αποβάλλει τον Κιούελ γιατί σταμάτησε την μπάλα πάνω στη γραμμή της εστίας του με το χέρι, σε σουτ του Τζόναθαν.

- Αυτό είναι το 100ο ματς αφρικανικής ομάδας στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

11' ΓΚΟΛ για την Αυστραλία, που ανοίγει το σκορ! Ο Μπρεσιάνο εκτελεί δυνατά φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της Γκάνας, ο Κίνγκσον δεν καταφέρνει να συγκρατήσει τη μπάλα, αυτή αναπηδάει και ο επερχόμενος Χόλμαν στέλνει με κοντινό, αριστερό πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα!

6' Συρτό σουτ (πρώτο στο ματς) του Μπόατενγκ, η μπάλα περνάει άουτ.

- Ντεμπούτο για τον Χάρι Κιούελ με την Αυστραλία σε αυτό το Μουντιάλ.

1' Έναρξη του αγώνα, στη σέντρα οι Αυστραλοί.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γκάνα (Ράγιεβατς): Κίνγκσον, Πέϊντσιλ, Σαρπέι, Γκιάν, Ανάν, Τζόναθαν, Ταγκοέ (56' Οβούσου-Αμπέγιε), Αϊγιού, Άντι, Ασαμόα (77' Μουντάρι), Πρίνς (87' Αμόα)

Αυστραλία (Φερμπέικ): Σβάρτσερ, Γουίλκσιρ (85' Ρουκαβίτσια), Νιλ, Μουρ, Έμερτον, Κούλινα, Κιούελ, Χόλμαν (69' Κένεντι), Βάλερι, Κέρνι, Μπρεσιάνο (66' Τσίπερφιλντ)

Γήπεδο: «Bafoking Stadium» του Κέιπ Τάουν
Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροσέτι (Ιταλία)