Μουντιάλ 2010

Καμερούν-Δανία 1-2 (Τελικό)

Μια αποφασισμένη Δανία άφησε… με το όνομα τα «λιοντάρια» του Καμερούν και ανατρέποντας… με χάρη το σκορ, επικράτησε 2-1 των Αφρικανών. Το γκολ του Ετό (10’) δεν πτόησε τους παίκτες του Όλσεν, οι οποίοι -με ηγέτη τον Ρόμενταλ, έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή. Τριπλής σημασίας η νίκη των «βίκινγκς», αφού με αυτή απέκλεισαν το Καμερούν, έδωσαν από σήμερα την πρόκριση στην Ολλανδία και κέρδισαν το δικαίωμα να διεκδικήσουν τη δική τους σε «τελικό» με την Ιαπωνία την τελευταία αγωνιστική.

Μια αποφασισμένη Δανία άφησε… με το όνομα τα «λιοντάρια» του Καμερούν και ανατρέποντας… με χάρη το σκορ, επικράτησε 2-1 των Αφρικανών.

Το γκολ του Ετό στο 10’ δεν πτόησε τους παίκτες του Όλσεν, οι οποίοι -με ηγέτη τον Ρόμενταλ («σέρβιρε» το πρώτο γκολ στον Μπέντνερ και πέτυχε ένα όμορφο δεύτερο), έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή.

Τριπλής σημασίας η νίκη των «βίκινγκς», αφού με αυτή απέκλεισαν το Καμερούν, έδωσαν από σήμερα την πρόκριση στην Ολλανδία και κέρδισαν το δικαίωμα να διεκδικήσουν τη δική τους σε «τελικό» με την Ιαπωνία την τελευταία αγωνιστική.

90' Λήξη της αναμέτρησης

87' - Κίτρινη κάρτα για τη Δανία: Ο Κιάερ έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου. Με την κάρτα αυτή, μάλιστα, θα χάσει το επόμενο μάτς της Δανίας με την Ιαπωνία

86' - Κίτρινη κάρτα για τη Δανία: Ο Σόρενσεν καθυστέρησε να εκτελέσει ένα ελεύθερο

85': Ο Ιντρίσου βρίσκεται αμαρκάριστος στην περιοχή της Δανίας, πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

78' - Αλλαγή για το Καμερούν: Ο Αμπουμπακάρ αντικαθιστά τον Γουεμπό

77': Ο Εμανά μπαίνει πολύ ωραία απο δεξιά στην περιοχή, φτάνει απέναντι στον Σόρενσεν, όμως ο Δανός τερματοφύλακας τον νικά στο τετ α τετ!

75' - Κίτρινη κάρτα για το Καμερούν: Ο Έμπιά έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Κάλενμπεργκ

73' - Αλλαγή για το Καμερούν: Ο Ιντρίσου περνάει στη θέση του Μπασόνγκ

71': Ο Ρόμενταλ με εξαιρετική κάθετη μπαλιά βγάζει μόνο του τον Μπέντνερ, εκείνος αφήνει για τον Τόμασον, όμως το πλασέ που έκανε εκείνος αποκρούστηκε δύσκολα από τον Σουλεϊμάνου

67' - Αλλαγή για τη Δανία: Ο Γκρόνκγιερ αφήνει τη θέση του στον Κάλενμπεργκ

61' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΔΑΝΙΑ!: Ο Ρόμενταλ πήρε από δεξιά την μπάλα, έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια και με πολύ ωραίο αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία!

60': Γύρισμα από αριστερά στην περιοχή της Δανίας, ο Γουεμπό βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση και πιάνει το σουτ, όμως αυτό καταλήγει στην αγκαλιά του Σόρενσεν

47': Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά για το Καμερούν, ο Εμπιά πιάνει τη δυνατή κεφαλιά και αναγκάζει τον Σόρενσεν με εντυπωσιακή επέμβαση να διώξει σε κόρνερ

46': Έναρξη του β' μέρους

46' - Αλλαγές και για τις δυο ομάδες: Ο Μακούν μπήκε στη θέση του Γκέρεμι για το Καμερούν και ο Γιένσεν στη θέση του Γιόργκενσεν για τη Δανία

45': Λήξη του ημιχρόνου

43' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΕΡΟΥΝ!: Μετά από βολέ (!) του Σουλεϊμάνου και νέα αδράνεια της άμυνας των Δανών, ο Ετό βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή, όμως το πλασέ που κάνει με το αριστερό χτυπάει στο δεξί δοκάρι του Σόρενσεν!

42': Υποδειγματική αντεπίθεση από τη Δανία, ο Ρόμενταλ αποφεύγει από δεξιά στην περιοχή τον Μπασόνγκ και, αφού προλαβαίνει τον τερματοφύλακα, γυρίζει στον Τόμασον -το σουτ, όμως του τελευταίου κοντράρει στα σώματα και απομακρύνεται!

33' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΔΑΝΙΑ!: Ο Κιάερ έκανε εξαιρετική διαγώνια μπαλιά από τα μετόπισθεν της Δανίας, ο Ρόμενταλ την κατέβασε δεξιά από την περιοχή του Καμερούν και γυρίζοντας την μπάλα σε αυτή, δίνει το δικαίωμα στον Μπέντνερ να τη σπρώξει με προβολή στα δίχτυα!

28': Το Καμερούν ξεδιπλώνεται ωραία στην αντεπίθεση, ο Εμανά φτάνει σε πλεονεκτική θέση στο ύψος της περιοχής, αλλά το σουτ που επιχειρεί περνάει ψηλά άουτ

21': Το γκολ έχει φέρει εμφανώς την ψυχολογία με το μέρος των Καμερουνέζων, την ώρα που οι Δανοί προσπαθούν μάλλον σπασμωδικά να αντιδράσουν

10' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΜΕΡΟΥΝ!: Ένα τραγικό λάθος του Κιάερ -που πασάρει έξω από την περιοχή της Δανίας στον... Εμανά- δίνει την ευκαιρία στον τελευταίο να γυρίσει από δεξιά και στον Ετό, που έγινε αποδέκτης της μπάλας, να ανοίξει εύκολα το σκορ από το σημείο του πέναλτι!

7': Ο Ρόμενταλ μπήκε ωραία από δεξιά στην περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ από πλάγια, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σουλεϊμάνου

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΚΑΜΕΡΟΥΝ (Πολ Λε Γκουέν): Σουλεϊμάνου, Εμπιά, Μπασόνγκ (73' Ιντρίσου), Ενκούλου, Ασού-Εκότο, Σονγκ, Εγιόνγκ, Εμανά, Γκέρεμι (46' Μακούν), Ετό, Γουεμπό (78' Αμπουμπακάρ)

ΔΑΝΙΑ (Μόρτεν Όλσεν): Σόρενσεν, Λ. Γιάκομπσεν, Κιάερ, Αγκερ, Σ. Πόουλσεν, Κ. Πόουλσεν, Ρόμενταλ, Μ. Γιόργκενσεν (46' Γιένσεν), Γκρόνκγιερ (67' Κάλενμπεργκ), Μπέντνερ, Τόμασον

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χόρχε Λαριόντα (Ουρουγουάη)
ΣΤΑΔΙΟ: «Loftus Versfeld», Πρετόρια