Μουντιάλ 2010

Ιταλία-Νέα Ζηλανδία 1-1 (Τελικό)

Την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νοτίου Αφρικής θα προσπαθήσει να πετύχει η κάτοχος του τίτλου, Ιταλία, με αντίπαλο τη Νέα Ζηλανδία, στο στάδιο «Mbombela» του Νέλσπρουτ. Δεύτερο ημίχρονο στον αγώνα για τον 6ο όμιλο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, 1-1 το σκορ (7' Σμελτζ-29' πεν. Ιακουίντα). Παρακολουθήστε live την αναμέτρηση από το www.sport-fm.gr.

90'+4' Λήξη του αγώνα.

90'+3' Αλλαγή για τη Νέα Ζηλανδία, στη θέση του Κίλεν ο Μπάρον.

88' Φοβερή απόκρουση του Πάστον, που εξουδετερώνει το δυνατό σουτ του Καμορανέζι.

87' Κίτρινη κάρτα στον Νέλσεν.

83' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Ζηλανδία! Σουτ του Γουντ από δεξιά και μέσα από την περιοχή του Μαρκέτι, η μπάλα λίγο έξω!

82' 16-2 οι τελικές, 10-0 τα κόρνερ υπέρ της Ιταλίας...

80' Αλλαγή για τη Νέα Ζηλανδία, στη θέση του Βίτσελιτς ο Κρίστι.

70' Φοβερό σουτ του Μοντολίβο, από μακριά, εξαιρετική απόκρουση του Πάστον.

64' Δυνατό σουτ του Βίτσελιτς έξω από την περιοχή της Ιταλία, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μαρκέτι.

63' Πρώτη αλλαγή για τη Νέα Ζηλανδία, στη θέση του Φάλον ο Γουντ.

61' Τρίτη αλλαγή για την Ιταλία, στη θέση του Μαρκίσιο ο Πατσίνι.

50' Ωραία προσπάθεια και γυριστό σουτ του Ντι Νατάλε, έβγαλε ο Πάστον.

45' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45' Διπλή αλλαγή για την Ιταλία, στη θέση του Πέπε ο Καμορανέζι και στη θέση του Τζιλαρντίνο ο Ντι Νατάλε.

45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Δυνατό σουτ του Ντε Ρόσι, λίγο έξω από την περιοχή, ο Πάστον διώχνει με δυσκολία.

40' 9-1 υπέρ της Ιταλίας οι τελικές προσπάθειες!

29' ΓΚΟΛ για την Ιταλία, ο Ιακουίντα αναλαμβάνει την εκτέλεση από τα 11 βήματα και ευστοχεί!

28' Πέναλτι για την Ιταλία! Ο Σμιθ πετάει κάτω τον Ντε Ρόσι και δέχεται και την κίτρινη κάρτα.

26' Δοκάρι για την Ιταλία, που πιέζει ασφυκτικά για την ισοφάριση! Ο Μοντολίβο έκανε καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε εσωτερικά φάλτσα και κατέληξε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού του Πάστον.

21' Ωραίο σουτ του Ζαμπρότα έξω από την περιοχή της Νέας Ζηλανδίας, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πάστον.

14' Κίτρινη κάρτα στον Φάλον.

7' ΓΚΟΛ για τη Νέα Ζηλανδία! Ο Έλιοτ εκτέλεσε φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, ο Καναβάρο κατά λάθος «έστρωσε» την μπάλα στον Σμελτζ, αυτός πετάχτηκε μπροστά από τον Μαρκέτι και άνοιξε το σκορ! Πάντως, ο σκόρερ είναι οφσάιντ, ενώ φαίνεται να κάνει και φάουλ στον Τζιλαρντίνο, στην προσπάθειά του να πάρει καλή θέση.

5' Τίποτα το αξιόλογο μέχρι στιγμής στον αγώνα.

2' Πρώτο κόρνερ στο ματς για την Ιταλία.

- Στις εξέδρες του «Mbombela Stadium» βρίσκεται και ο πρόεδρος της FIFA, Ζεπ Μπλάτερ.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα η Νέα Ζηλανδία.

16:57 Και τώρα ο εθνικός ύμνος της Νέας Ζηλανδίας.

16:55 Ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Ιταλίας.

16:54 Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Ιταλοί δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα στον εναρκτήριο αγώνα τους με αντίπαλο την Παραγουάη, όπου ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, ενώ οι «All Whites» κέρδισαν τις εντυπώσεις στην πρεμιέρα εναντίον της Σλοβακίας (1-1).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ιταλία (Μαρτσέλο Λίπι): Μαρκέτι, Ζαμπρότα, Καναβάρο, Κιελίνι, Κρισίτο, Ντε Ρόσι, Μοντολίβο, Μαρκίσιο (61' Πατσίνι), Πέπε (45' Καμορανέζι), Ιακουίντα, Τζιλαρντίνο (45' Ντι Νατάλε)

Νέα Ζηλανδία (Ρίκι Χερμπερτ): Πάστον, Ριντ, Νέλσεν, Βίτσελιτς (80' Κρίστι), Σμιθ, Λόκχεντ, Μπέρτος, Έλιοτ, Σμελτζ, Κίλεν (90'+3' Μπάρον), Φάλον (63' Γουντ)

Γήπεδο: «Mbombela Stadium», Νέλσπρουτ
Διαιτητής: Κάρλος Μπάτρες (Γουατεμάλα)