Μουντιάλ 2010

Χιλή-Ελβετία 1-0 (Τελικό)

Μετά το εξαιρετικό τους ποδαρικό στο Μουντιάλ, με νίκες απέναντι σε Ονδούρα και Ισπανία αντίστοιχα, η Χιλή και η Ελβετία διασταυρώνουν τα ξίφη τους για τον 8o όμιλο της διοργάνωσης, στο «Nelson Mandela Bay» του Πορτ Ελίζαμπεθ. Δεύτερο ημίχρονο στον αγώνα, 1-0 το σκορ, προηγείται η Χιλή. Με 10 αγωνίζεται η Ελβετία λόγω αποβολής του Μπεχράμι (31'). Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης από το www.sport-fm.gr.

90'+3' Λήξη του αγώνα.

90'+2' Κίτρινη κάρτα στον Βαλντίβια.

90' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία!, με τον Ντερτιγιόκ να πλασάρει μόνος του μπροστά από τον Μπράβο και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

89' Αντεπίθεση με τον Παρέδες, που μπαίνει απο δεξιά στην περιοχή της Ελβετίας και χάνει μεγάλη ευκαιρία, καθώς η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ μετά το αριστερό του σουτ.

84' Μπαλιά του Βαλντίβια στον Παρέδες, που χάνει το τετ-α-τετ με τον Μπενάλιο.

77' Τρίτη αλλαγή για την Ελβετία, στη θέση του Φερνάντες ο Μπουνγιάκου.

75' ΓΚΟΛ για τη Χιλή, 1-0! Ο Παρέδες αποφεύγει τον Μπενάλιο, σεντράρει από δεξιά προς τον Γκονσάλες, αυτός παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

68' Αλλαγή για την Ελβετία, στη θέση του Ενκουφό ο Ντερντιγιόκ.

65' Τρίτη αλλαγή για τη Χιλή. Στη θέση του Φερνάντες ο Παρέδες.

61' Κίτρινη κάρτα στον Μέντελ.

60' Κίτρινη κάρτα στον Γκονζάλες.

60' Κίτρινη κάρτα στον Ινλέρ.

55' Ο Σάντσες κλέβει την μπάλα από τον Γκριχτίνγκ, βγαίνει τετ α τετ με τον Μπενάλιο, αλλά ο Ελβετός αντέδρασε θετικά.

49' Ακυρώνεται γκολ της Χιλής ως οφσάιντ. Σουτ του Σάντσες, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός, σωστά, ακυρώνει το γκολ, καθώς ο Γκονσάλες, που βρίσκεται σε θέση οφσάιντ, κρύβει το οπτικό πεδίο του Μπενάλιο και άρα, επηρεάζει τη φάση.

48' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρνέτα.

45' Διπλή αλλαγή για τη Χιλή. Στη θέση του Βιδάλ πέρασε ο Γκονζάλες και στη θέση του Σουάζο ο Βαλντίβια.

45' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

42' Αλλαγή για την Ελβετία, στη θέση του Φράι ο Μπαρνέτα.

40' Σουτ του Σάντσες από δεξιά, πάνω, όμως, στον Μπενάλιο, που δεν ανησύχησε.

29' Κόκκινη κάρτα στον Μπεχράμι για αγκωνιά στον Βιδάλ! Με 10 συνεχίζει η Ελβετία.

25' Κι άλλη κίτρινη κάρτα στο ματς, η τέταρτη, συνολικά, σε 25 λεπτά αγώνα! Στον Πόνσε.

22' Κίτρινη κάρτα στον Καρμόνα, που χάνει το επόμενο ματς.

18' Κίτρινη κάρτα στον Ενκούφο.

10' Διπλή ευκαιρία για τη Χιλή! Δυνατό σουτ του Βιδάλ από αριστερά, αποκρούει ο Μπενάλιο, η μπάλα φτάνει στον Καρμόνα, που εξαπολύει έναν... κεραυνό, αλλά ο Ελβετός γκολκίπερ είπε και πάλι «όχι»!

5' Πρώτο σουτ στο ματς για τη Χίλη, από τον Σάντσες, έξω από την περιοχή της Ελβετίας και δεξιά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπενάλιο.

2' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, στον Σουάζο, για μαρκάρισμα στον Γκριχτίνγκ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης, στη σέντρα οι Ελβετοί.

- Τη νίκη στα 9 από τα τελευταία 11 παιχνίδια της έχει πανηγυρίσει η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Χιλή (Μαρσέλο Μπιέλσα): Μπράβο, Πόνσε, Ίσλα, Καρμόνα, Σάντσες, Βιδάλ (45' Γκονζάλες), Σουάζο (45' Βαλντίβια), Φερνάντες (65' Παρέδες), Μποσεζούρ, Μέντελ, Χάρα.

Ελβετία (Ότμαρ Χίτσφελντ): Μπενάλιο, Λιχτστάινερ, Φον Μπέργκεν, Χούγκελ, Ινλέρ, Φράι (42' Μπαρνέτα), Ενκούφο (68' Ντερντιγιόκ), Μπεχράμι, Γκρίχτινγκ, Φερνάντες, Τσίγκλερ.

Διαιτητής: Χαλίλ αλ Γκαμντί (Σαουδική Αραβία)
Γήπεδο: «Nelson Mandela Bay» (Πορτ Ελίζαμπεθ)