Μουντιάλ 2010

Live: Γαλλία-Ν. Αφρική 1-2 (Τελικό)

Την εικόνα αποσύνθεσης των τελευταίων ημερών μετέφερε και στο παιχνίδι με τη Ν. Αφρική η Γαλλία και χάνοντας 2-1 από τους διοργανωτές, αποχαιρέτησε δίκαια το Μουντιάλ. Απογοητευτική για μια ακόμα φορά η φιναλίστ του 2006, επέτρεψε στους Νοτιοαφρικανούς να πιστέψουν μέχρι και σε… πρόκριση (θα το πετύχαιναν αν τη διέσυραν) και το μόνο που κατάφερε ήταν να σώσει την τιμή της, πετυχαίνοντας με τον Μαλουντά το πρώτο της γκολ στη διοργάνωση.

Την εικόνα αποσύνθεσης των τελευταίων ημερών μετέφερε και στο παιχνίδι με τη Ν. Αφρική η Γαλλία και χάνοντας 2-1 από τους διοργανωτές, αποχαιρέτησε δίκαια το Μουντιάλ.

Απογοητευτική για μια ακόμα φορά η φιναλίστ του 2006, επέτρεψε στους Νοτιοαφρικανούς να πιστέψουν μέχρι και σε… πρόκριση (θα το πετύχαιναν αν τη διέσυραν) και το μόνο που κατάφερε ήταν να σώσει την τιμή της, πετυχαίνοντας με τον Μαλουντά το πρώτο της γκολ στη διοργάνωση.

90'+4' Λήξη της αναμέτρησης.

90'+2' Ο Τσαμπαλάλα με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή δεν μπορεί να νικήσει τον Λορίς, ο οποίος διώχνει.

82' - Αλλαγή για τη Γαλλία: Ο Γκοβού στη θέση του Ντιαρά

70' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ!: Ωραία αντεπίθεση από τους Γάλλους, φέρνει τον Ριμπερί μόνο του από δεξιά και το γύρισμα του τελευταίου στον Μαλουντά, του δίνει την ευκαιρία να μειώσει στην κενή εστία!

68' - Αλλαγή για τη Ν. Αφρική: Ο Νομβέτε στη θέση του Πάρκερ

65': Αντεπίθεση για τους Νοτιοαφρικανούς, ο Πίενααρ πιάνει το συρτό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Λορίς πέφτει και μπλοκάρει

58': Δυνατό σουτ του Εμφέλα έξω από την περιοχή, αναγκάζει τον Λορίς να πέσει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ

55' - Αλλαγή για τη Γαλλία: Ο Σισέ δίνει τη θέση του στον Ανρί

51' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ Ν. ΑΦΡΙΚΗ!: Εκπληκτική κάθετη μπαλιά του Τσαμπαλάλα στον Μοκοένα, εκείνος προλαβαίνει τον Λορίς και πλασάρει, όμως η μπάλα χτυπάει ψηλά στο αριστερό δοκάρι και περνάει έξω!

46': Έναρξη του β' μέρους

46' - Αλλαγή για τη Γαλλία: Ο Μαλουντά περνάει στη θέση του Ζινιάκ

45'+2': Λήξη του ημιχρόνου

43': Και ξαφνικά... από το πουθενά, η Ν. Αφρική μπαίνει στο παιχνίδι της πρόκρισης! Το σκορ του αγώνα -σε συνδυασμό με το 1-0 που προηγείται η Ουρουγουάη του Μεξικού- επιτρέπει στους διοργανωτές, με ένα ακόμα δικό τους γκολ και άλλο ένα των Ουρουγουανών, να βρεθούν εκείνοι στην επόμενη φάση!

37' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ Ν. ΑΦΡΙΚΗ!: Μια ακόμα αδράνεια στην περιοχή της Γαλλίας -μετά από γύρισμα του Μασιλέλα από αριστερά- φέρνει την μπάλα "στο πιάτο" του Εμφέλα κι εκείνος τη σπρώχνει πάνω από τη γραμμή στα δίχτυα!

33': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαμπαλάλα λίγο έξω από την περιοχή, στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λορίς

26' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ!: Σε μια εναέρια διεκδίκηση του Γκουρκίφ με τον Σιμπάγια, ο Κολομβιανός διαιτητής θεωρεί ότι ο Γάλλος χρησιμοποίησε τον αγκώνα του και -εξαντλώντας την αυστηρότητά του- τον αποβάλλει!

22': Ο Ζινιάκ προσπαθεί να "απαντήσει" αμέσως -το σουτ που πιάνει, όμως, μέσα από την περιοχή περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

20' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ Ν. ΑΦΡΙΚΗ!: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαμπαλάλα από δεξιά, ο Λορίς κάνει άστοχη έξοδο, ο Κουμάλο νικά κατά κράτος τον Ντιαμπί στον αέρα και με κεφαλιά ανοίγει το σκορ!

10': Μετά από σέντρα του Ντιαμπί από δεξιά, ο Σισέ πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Ζόσεφς μπλοκάρει και πάλι σταθερά

3': Ο Ζινιάκ μπήκε ωραία από αριστερά στην περιοχή της Ν. Αφρικής, πλάσαρε με το δεξί, όμως ο Ζόσεφς μπλόκαρε σχετικά εύκολα την μπάλα

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΓΑΛΛΙΑ (Ρεϊμόν Ντομενέκ): Λορίς, Σανιά, Γκαλάς, Ριμπερί, Γκουρκίφ, Σισέ (55' Ανρί), Ζινιάκ (46' Μαλουντά), Σκιλασί, Ντιαρά (82' Γκοβού), Ντιαμπί, Κλισί

Ν. ΑΦΡΙΚΗ (Κάρλος Αλμπέρτο Παρέιρα): Ζόσεφς, Μασιλέλα, Μοκοένα, Ενγκόνγκα, Σιμπάγια, Τσαμπαλάλα, Εμφέλα, Πιένααρ, Πάρκερ (68' Νομβέτε), Κουμάλο, Κουμπόνι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Όσκαρ Ρουίς (Κολομβία)
ΣΤΑΔΙΟ: «Free State»