Μουντιάλ 2010

Νιγηρία-Νότια Κορέα 2-2 (Τελικό)

Νιγηρία και Νότια Κορέα συγκρούονται στο Durban Stadium, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του 2ου ομίλου του 19ου Παγκοσμίου Κυπέλλου. Άμεσα επηρεάζει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης την Εθνική Ελλάδας, που την ίδια ώρα αντιμετωπίζει την Αργεντινή. Δεύτερο ημίχρονο στο ματς, 2-2 το σκορ. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του αγώνα από το www.sport-fm.gr.

90'+3' Λήξη του αγώνα.

90' Αλλαγή για την Νότια Κορέα. Ο Κιμ Ντονγκ-Γιν αντί του Παρκ Τσου-Γιουνγκ.

90' Ευκαιρία για τη Νιγηρία. Καλό σουτ του Ομπίνα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

87' Αλλαγή για τη Νότια Κορέα. Ο Κιμ Χάε-Σουνγκ αντί του Κι Σουνγκ-Γιονγκ.

80' Ευκαιρία για τη Νιγηρία. Ο Μάρτινς βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Ν. Κορέας, αλλά πλασάρει άστοχα.

76' Ευκαιρία για την Νότια Κορέα. Ο Παρκ Γι-Σουνγκ σουτάρει απο πλάγια θέση και η μπάλα καταλήγει άουτ.

71' Αλλαγή για τη Νιγηρία, ο Ομπίνα αντί του Αγιεγκμπένι.

69' ΓΚΟΛ για τη Νιγηρία, 2-2! Ευστοχεί από τα 11 βήματα ο Αγιεκμπένι.

68' Κίτρινη κάρτα στον Κιμ Ναμ-Ιλ.

68' Πέναλτι για τη Νιγηρία! Το κέρδισε ο Ομπάσι.

66' Απίστευτη ευκαιρία για τη Νιγηρία! Δεν χάνονται αυτά!!! Προ κενής εστίας, στο ένα μέτρο απόσταση, ο Αγιεκμπένι έστειλε την μπάλα άουτ!

64' Αλλαγή για τη Νότια Κορέα, ο Κιμ Ναμ-Ιλ αντί του Γέομ Κι-Χουν.

63' Τετ α τετ του Παρκ Τσου-Γιουνγκ με τον Ενγιάμα, μπλόκαρε ο Αφρικανός πορτιέρο.

59' Ευκαιρία για τη Νιγηρία! Ο Αγεγκμπένι μέσα στην περιοχή της Νότιας Κορέας, έκανε ωραία κίνηση, αλλά πριν σουτάρει ή δώσει πάσα στον ξεμαρκάριστο Μάρτινς, κόπηκε από την άμυνα.

52' Αλλαγή για τη Νιγηρία, στη θέση του Κανού ο Μάρτινς.

49' ΓΚΟΛ για τη Νιγηρία, 1-2! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παρκ Τσου-Γιουνγκ, η μπάλα στα δίχτυα της Νιγηρίας... Φέρει ευθύνη ο Ενγιάμα.

45' Πρώτη αλλαγή για τη Νιγηρία, ο Εκιέιλε αντί του Γιόμπο.

45' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

41' Κίτρινη κάρτα στον Αγίλα.

38' ΓΚΟΛ για τη Νότια Κορέα, 1-1! Σκόρερ ο Λι Γιουνγκ-Σου με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κι Σουνγκ-Γιονγκ.

37' Κίτρινη κάρτα στον Ομπάσι.

36' Δοκάρι για τη Νιγηρία! Φοβερό σουτ του Ούτσε, η μπάλα χτύπησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού της Νότιας Κορέας.

31' Κίτρινη κάρτα στον Ενγιάμα, για φάουλ στον Παρκ Γι-Σουνγκ -η πρώτη στο ματς.

12' ΓΚΟΛ για τη Νιγηρία, 1-0! Σέντρα του Οντία από δεξιά, πετάγεται και κάνει το πλασέ ο Ούτσε, κάνοντας το 1-0 για τους Αφρικανούς.

8' Δυνατό σουτ του Σουνγκ Γιονγκ Κι, έξω από την περιοχή της Νιγηρίας, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ενγιάμα.

2' Σπουδαία ευκαιρία για την Κορέα! Γίνεται μια κάθετη μπαλιά στη μεγάλη περιοχή της Νιγηρίας, πετάγεται και κάνει την προβολή ο Τσουνγκ Γιονγκ Λι, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ενγιάμα.

1' Έναρξη του αγώνα, στη σέντρα η Νότια Κορέα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Νιγηρία (Λαρς Λάγκερμπακ): Ενγιάμα, Αφολάμπι, Γιόμπο (45' Εκιέιλε), Σίτου, Οντία, Ούτσε, Ετούχου, Αγίλα, Ομπάσι, Γιακούμπου (71' Ομπίνα), Κανού (57' Μάρτινς)

Ν. Κορέα (Χου Γιουνγκ-Μο): Γιουνγκ Σουνγκ-Ριόνγκ, Τσα Ντου-Ρι, Τσο Γιονγκ-Χιούνγκ, Λι Γιουνγκ-Σου, Λι Γιoυνγκ-Πιό, Κι Σουνγκ-Γιονγκ (87' Κιμ Χάε-Σουνγκ), Κιμ Γιουνγκ-Ουού, Λι Τσουνγκ-Γιονγκ, Παρκ Γι-Σουνγκ, Γέομ Κι-Χουν (64' Κιμ Ναμ-Ιλ), Παρκ Τσου-Γιουνγκ (90' Κιμ Ντονγκ-Γιν)

Γήπεδο: «Derban Stadium», Ντέρμπαν
Διαιτητής: Ολεγκάριο Μπενκερένσα (Πορτογαλία)