Μουντιάλ 2010

Live: Β.Kορέα-Ακτή Ελεφαντοστού 0-3 (Τελικό)

Κυνηγάει το θαύμα η Ακτή Ελεφαντοστού, η οποία προηγείται από νωρίς με 2-0 της Β. Κορέας με γκολ του Γιάγια Τουρέ και του Ρομαρίκ. Βρισκόμαστε στο Β' ημίχρονο και η ομάδα του Έρικσον συνεχίζει να πιέζει.Παρακολουθήστε ζωντανά από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

90'+5' Λήξη του αγώνα

91’ Ευκαιρία για την Ακτή. Ο Ντρογκμπά έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

90' Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

86’ Ακυρώθηκε γκολ του Ντούμπια για την Ακτή Ελεφαντοστού. Ο παίκτης της ομάδας του Σβεν Γκόραν Έρικσον βρισκόταν σε θέση οφ σάιντ.

81' ΓΚΟΛ 3-0 για την Ακτή. Ο Καλού, ύστερα από σέντρα του Μποκά, με πλασέ στην κίνηση κατάφερε να νικήσει τον Γκουκ και πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του.

80' Η καλύτερη ευκαιρία για τη Β. Κορέα. Ο Τάε-Σε βρίσκεται απέναντι στον Μπαρί, μπερδεύεται όμως και χάνει την ευκαιρία.

79΄Αλλαγή για την Ακτή. Μέσα ο Ντούμπια, έξω ο Ρομαρίκ.

78' Σουτ του Τσολ μπλοκάρει ο Μπαρί.

76' Έπεσε σημαντικά ο ρυθμός του παιχνιδιού.

72' Νέα ευκαιρία ''σπαταλάει'' ο Καλού ο οποίος βρίσκεται απέναντι στον Γκουκ αλλά το σουτ του είναι πολύ άστοχο.

71' Σουτ του Καλού κανένα πρόβλημα για τον Γκουκ.

67' Σουτ του Ρομαρίκ εξουδετερώνει ο Γκουκ.

66΄Αλλαγή για τη Β. Κορέα. Στη θέση του Γκουκ περνάει ο Κουμ Τσολ.

64' Διπλή αλλαγή για την Ακτή. Μπαίνουν Καλού και Ντιντάν στη θέση των Κεϊτά και Ζερβίνιο.

63' Παράλληλη σέντρα του Κεϊτά δεν μπορεί ο Ζερβίνιο να βρει τη μπάλα.

56΄Νέα καλή ευκαιρία για τους Ιβοριανούς. Μετά από κόρνερ του Έμπουε, ο Ντρογκμπά θα πιάσει την κεφαλιά, η οποία θα καταλήξει άουτ.

53' Μακρινό σουτ του Τάε-Σε, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Μπάρι.

52΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ακτή. Ο Έμπουε περνάει τρεις παίκτες κάνει παράλληλη σέντρα χωρίς να μπορεί κάποιος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

51' Σουτ του Έμπουε η μπάλα περνάει πάνω από του δοκάρι του Γκουκ.

49' Δυνατά έχει μπει η Ακτή Ελεφαντοστού και στο δεύτερο ημίχρονο.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45' Λήξη ημιχρόνου.

44΄Σέντρα του Ντρογκμπά, κεφαλιά του Ζερβίνιο μπλοκάρει ο Γκουκ.

42' Σουτ του Έμπουε δεν ανησυχεί ο Γκουκ. Συνεχίζει να πιέζει η Ακτή η οποία κυνηγάει ένα τρίτο γκολ.

38' Μεγάλη ευκαιρία για την Ακτή Ελεφαντοστού. Ο Ζερβίνιο βρίσκεται απέναντι από τον Γκουκ, το σουτ του θα περάσει λίγα εκατοστά από το δοκάρι της Β.Κορέας.

32' Νέα καλή ευκαιρία για την Ακτή. Μετά από σέντρα του Εμπουέ, μονοκόματο σουτ του Κεϊτά η μπάλα περνάει λίγο έξω από το δεξί κάθετο του Γκουκ.

30' Συμπληρώθηκε μισή ώρα παιχνιδιού, με τους παίκτες της Ακτής να συνεχίζουν στους ίδιους ρυθμούς.

28' Εξακολουθεί να πιέζει η ομάδα του Έρικσον καθώς η Β. Κορέα φαίνεται ''ζαλισμένη'' από τον ρυθμό των Ιβοριανών.

24' Φάουλ με τον Τσολ. Η μπάλα περνάει λίγο έξω από το δεξί κάθετο του Μπάρι που απλά παρακολουθεί την πορεία της μπάλας.

20' ΓΚΟΛ για την Ακτή. 2-0 Ο Ντρογκμπά ''χορεύει'' τον αμυντικό της Β. Κορέας το σουτ του τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Γκουκ και στην επαναφορά ο Ρομαρίκ με κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα των Ιβοριανών.

17' Μακρινό σουτ από τον Ρομαρίκ, η μπάλα βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι της Β. Κορέας.

14' ΓΚΟΛ για την Ακτή Ελεφαντοστού.1-0 Ο Μποκά κάνει τη σέντρα από αριστερά, βρίσκει στο ύψος του πέναλτι τον Γιάγια Τουρέ, ο οποίος με ευθύβολο σουτ ανοίγει το σκορ.

12' Νέα ευκαιρία για την Ακτή. Ο Ζερβίνιο από το ύψος του πέναλτι δεν μπορεί να νικήσει τον Γκουκ.

10' Ακυρώνεται ορθώς γκολ του Ντρογκμπά που βρισκόταν μπροστά από τος αμυντικούς της Β. Κορέας.

9' Φάουλ του Ρομαρίκ από 20 μέτρα μπλοκάρει ο Γκουκ.

5' Πολύ δυνατά έχουν μπει οι Ιβοριανοί και πιέζουν από νωρίς για να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ.

3' Σουτ του Μποκά από μακριά, δεν ανησυχεί ο Γκουκ.

2' Μεγάλη ευκαιρία για την Ακτή Ελεφαντοστού. Ο Κεϊτα βρίσκεται απέναντι από τον γκολκίπερ της Β. Κορέας, ο οποίος θα διώξει σε κορνερ.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα η Ακτή Ελεφαντοστού.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ακτή Ελεφαντοστού (Σβεν Γκόραν Έρικσον): Μπάρι, Μπόκα, Κόλο Τουρέ, Ζοκορά, Τιοτέ, Ζερβίνιο(64' Ντιντάν), Ντρογκμπά, Ρόμαρικ(79΄Ντούμπια), Κεϊτά(64' Καλού), Γιάγια Τουρέ, Έμπουε

Β.Κορέα (Γιονγκ Χουν): Μιόνγκ Γκουκ, Τζονγκ Χίοκ, Τζουν Ιλ, Ναμ Τσολ, Κβανγκ Τσον, Γιούν Ναμ, Τάε Σε, Γιόνγκ Τζο, Ιν Γκουκ(66' Κουμ Τσολ), Τσολ Τζιν, Γιόνγκ Χακ

Διαιτητής: Ουντιάνο Μαγιένκο (Ισπανία)

Γήπεδο: Μbombela Stadium