Μουντιάλ 2010

Live: Αργεντινή - Μεξικό 3-1 (Τελικό)

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αργεντινή προηγείται 3-0 του Μεξικού. Δύο τέρματα για την Μπιανκοσελέστε έχει πετύχει ο Τέβεζ (από θέση οφσάιντ το πρώτο, με φοβερό σουτ το δεύτερο) και ένα ο Ιγκουαΐν. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία στην προημιτελική φάση του Μουντιάλ.

Το φιλμ του αγώνα:

90'+3': Λήξη του αγώνα

90': Ωραία ατομική ενέργεια του Μέσι και σουτ εκτός περιοχής, ο Πέρεζ αποκρούει σε κόρνερ

86' - Αλλαγή για την Αργεντινή: O Παστόρε αντικαθιστά τον Ροντρίγκεζ

79' - Αλλαγή για την Αργεντινή: Ο Γκουτιέρεζ στη θέση του Ντι Μαρία

71' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ, 3-1! Ο Ερνάντεζ με ένα διαγώνιο δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Ρομέρο.

69' Αλλαγή για την Αργεντινή. Ο σκόρερ των δύο τερμάτων της Μπιανκοσελέστε Κάρλος Τέβες κάθισε στον πάγκο. Πέρασε στη θέση του μέσα ο Βερόν.

67' Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του παιχνιδιού.

62' Δεύτερη αλλαγή για το Μεξικό. Ο Φράνκο πήρε τη θέση του Γκουαρδάδο.

61' Ευθύβολο σουτ του Γκουαρδάδο από μακριά, καμία τύχη.

58' Πιέζει και για τέταρτο τέρμα η Αργεντινή.

52' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, 3-0! Απίθανο γκολ από τον Τέβες. Με γυριστό σουτ-δυναμίτη έστειλε τη μπάλα στο αριστερό "Γ"!

50' Δεν έχει σημειωθεί κάποια επικίνδυση φάση μπροστά από τα καρέ των δύο ομάδων, μέχρι στιγμής, στο δεύτερο ημίχρονο.

46' Πρώτη αλλαγή για το Μεξικό. Ο Μπαρέρα αντικατέστησε τον Μπαουτίστα.

46' πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Δύο λεπτά θα είναι ο εξτρά χρόνος.

42' Η κεφαλιά του Ιγκουαΐν από καλή θέση μέσα στην περιοχή, δεν ανησύχησε τον Πέρες.

37' Φοβερό διαγώνιο σουτ του Ντι Μαρία, πέφτει και διώχνει με υπερένταση ο Πέρες!

36' Στο ναδίρ η ψυχολογία των Μεξικανών.

33' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, 2-0! Ο Οσόριο "πούλησε" τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή της ομάδας του και ο Ιγκουαΐν που επωφελήθηκε από αυτό το τραγικό λάθος, αφού πρώτα πέρασε τον Πέρες, έστειλε προ κενής εστίας τη μπάλα στα δίχτυα.

28' Κίτρινη κάρτα στον Μάρκες.

26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, 1-0. Ο Τέβες με κεφαλιά -από θέση οφσάιντ- έδωσε το προβάδισμα στην Μπιανκοσελέστε. Ο Μέσι του έκανε την πάσα, ενώ οι Μεξικανοί "φωνάζουν" ότι έχει προηγηθεί φάουλ στον τερματοφύλακάς του, Πέρεζ.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Ρομπέρτο Ροζέτι ζήτησε την άποψη του βοηθού του, ωστόσο αυτό το σύντομο τετ α τετ δεν ήταν ικανό να αλλάξει την αρχική απόφασή του.

20' Οι Μεξικανοί υπερέχουν σε όλους τους τομείς έναντι των αντιπάλων τους.

14' Ο Ερνάντεζ δοκιμάζει την τύχη του από μακριά, φεύγει άουτ το σουτ που επιχείρησε.

12' Η πρώτη ενέργεια της Αργεντινής από τα πόδια του Μέσι. Ο άσος της Μπαρτσελόνα επιχείρησε να κρεμάσει τον Πέρεζ με ένα άψυχο σκαφτό σουτ.

9' Μια ανάσα από το γκολ το Μεξικό! Ο Ντος Σάντος σέρβιρε τη μπάλα στον Γκουαρδάδο στο ύψος της περιοχής με το σουτ του 25χρονου άσου να φέυγει λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

8' Δοκάρι για το Μεξικό σε σουτ του Σαλσίδο! Με ένα ξαφνικό σουτ από 35 μέτρα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, την ίδια ώρα που ο Ρομέρο ήταν εκτός θέσης.

4' Δυσκολεύονται στην επιθετική τους ανάπτυξη οι παίκτες του Ντιέγκο Μαραντόνα. Δεν μπορούν να αλλάξουν δεύτερη σωστή πάσα.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα οι Μεξικανοί.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αργεντινή (Ντιέγκο Μαραντόνα): Ρομέρο, Ντεμικέλις, Μπουρντίσο, Χάιντσε, Ντι Μαρία (79' Γκουτιέρεζ), Οταμέντι, Μασεράνο, Μ. Ροντρίγκεζ (86' Παστόρε), Μέσι, Τέβες (69' Βερόν), Ιγκουαΐν

Μεξικό (Χαβιέ Αγκίρε): Πέρεζ, Φ. Ροντρίγκες, Σαλσίδο, Μάρκες, Οσόριο, Τοράδο, Ερνάντεζ, Χουάρες, Ντος Σάντος, Γκουαρδάδο (62' Φράνκο), Μπαουτίστα (46' Μπαρέρα)

Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροζέτι (Ιταλία)
Στάδιο: Soccer City, Γιοχάνεσμπουργκ