Μουντιάλ 2010

Ολλανδία-Σλοβακία 2-1 (Τελικό)

Ολλανδία και Σλοβακία αναμετρώνται αυτή την ώρα στο Ντέρμπαν με έπαθλο ένα εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα περιμένει ο νικητής του βραδινού αγώνα ανάμεσα σε Βραζιλία και Χιλή. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του ματς από το www.sport-fm.gr.

Το φιλμ του αγώνα:

95' Λήξη του αγώνα.

94' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΛΟΒΑΚΙΑ, 2-1. Ο Βίτεκ ευστοχεί από τα 11 βήματα και μειώνει.

93' Κίτρινη κάρτα στον Στεκέλενμπουργκ.

93' Πέναλτι για τη Σλοβακία, σε ανατροπή του Γιακούμπκο από τον Στεκέλενμπουργκ.

92' Αλλαγή για την Ολλανδία, στη θέση του Σνάιντερ ο Αφελάι.

88' Διπλή αλλαγή για τη Σλοβακία, στη θέση του Χάμσικ ο Σαπάρα και στη θέση του Ζαμπάβνικ ο Γιακούμπκο.

84' Κίτρινη κάρτα στον Σκρτελ.

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ, 2-0! Ο Κάουτ έκοψε ωραία την μπάλα από αριστερά και ο επερχόμενος Σνάιντερ έκανε με πλασέ το 2-0 για τους ''οράνιε''.

80' Αλλαγή για την Ολλανδία, στη θέση του Φαν Πέρσι ο Χούντελαρ.

78' Σουτ του Βίτεκ, ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Στεκέλενμπουργκ.

73' Ο Κάουτ έπιασε ένα ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή, έπεσε και απομάκρυνε με υπερένταση ο εξαιρετικός απόψε Μούχα.

71' Αλλαγή για την Σλοβακία. Ο Κόπουνεκ αντικατέστησε τον Γιέντρισεκ.

71' Αλλαγή για την Ολλανδία. Ο Ρόμπεν παραχωρεί τη θέση του στον Ελία.

70' Εκτέλεση φάουλ του Ρόμπεν από τα αριστερά, την κεφαλιά ο Κάουτ. Άουτ.

67' Ο Στικέλενμπουργκ επεμβαίνει και πάλι σωτήρια για τους Ολλανδούς στο πλασέ του Βίτεκ.

67' Ο Στοχ ελίχθηκε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή και σούταρε με δύναμη, εκτινάχθηκε και απομάκρυνε σε κόρνερ ο Στικέλενμπουργκ.

59' Ο Μούχα έδιωξε με γροθιές την εκτέλεση φάουλ του Φαν Πέρσι.

55' Ο Ζάμπαβνικ συγκρούστηκε με τον Φαν Πέρσι και σωριάστηκε στο έδαφος πιάνοντας τον δεξιό του αστράγαλο. Αφού του έβαλαν ψυκτικό δείχνει καλύτερα και συνεχίζει.

51' Δεύτερη σερί επέμβαση από τον Μούχα, απέκρουσε ενστικτωδώς την προβολή του Φαν Μπόμελ.

50' Κοντά στο δεύτερο τέρμα η Ολλανδία! Ο Μούχα έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ το συρτό σουτ του Ρόμπεν.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Ένα λεπτό θα είναι ο εξτρά χρόνος.

43' Παράλληλη σέντρα του Φαν Μπόμελ από τα αριστερά, πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι ο Φαν Πέρσι, ωστόσο δεν μπόρεσε να γυρίσει το σώμα του και να σουτάρει.

41' Κίτρινη κάρτα στον Κούτσκα.

41' Ο Φαν Πέρσι σούταρε πάνω στον Μούχα.

32' Ο Γέντρισεκ δοκίμασε το πόδι του από μακριά... "στα περιστέρια" η μπάλα.

32' Κίτρινη κάρτα στον Ρόμπεν.

26' Οι Ολλανδοί έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

Θαυμάστε το τέρμα του Ρόμπεν:

Netherlands 1-0 Slovakia

Ricardo | MySpace Video

18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ, 1-0! Ο Άριεν Ρόμπεν δικαίωσε τον Μάαρβαϊκ και με ένα εκπληκτικό συρτό σουτ στην κλειστή γωνία του Μούχα, απόρρεια της υψηλής κλάσης του, έδωσε το προβάδισμα στους "οράνιε".

13' Πιο δραστήριοι οι Ολλανδοί στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

11' Το εξαιρετικά επικίνδυνο σουτ του Σνάιντερ δυσκολεύει τον Μούχα, που μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

7' Ο Κάουτ τη σέντρα από τα αριστερά, την κεφαλιά ο Φαν Πέρσι, κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

5' Ο Ρόμπεν δίνει δίπλα του στον Σνάιντερ, σουτάρει ψηλά άουτ ο άσος της Ίντερ.

2' Ο Βάις έκανε την κούρσα από τα αριστερά, τροφοδότησε τον Γέντρισεκ, ο οποίος σούταρε με δύναμη πάνω από την εστία.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα οι Σλοβάκοι.

16:56 Και τώρα της Σλοβακίας.

16:55 Η ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Ολλανδίας.

16:54 Γίνεται η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολλανδία (Μπερτ Φαν Μάρβαϊκ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν Ντερ Βιλ, Χάιτινχα, Ματάισεν, Φαν Μπρόνκχορστ, Φαν Μπόμελ, Ντε Γιονγκ, Σνάιντερ (92' Αφελάι), Ρόμπεν (71' Ελία), Κάουτ, Φαν Πέρσι (80' Χούντελαρ).

Σλοβακία (Βλάντιμιρ Βάις): Μούτσα, Ντούριτσα, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ζαμπάβνικ (88' Γιακούμπκο), Βάις, Στοχ, Γέντριτσεκ (71' Κόπουνεκ), Κούτσκα, Χάμσικ (88' Σαπάρα), Βίτεκ.

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγένκο (Ισπανία)
Γήπεδο: «Durban Stadium» (Ντέρμπαν)