Μουντιάλ 2010

Live: Ολλανδία-Βραζιλία 2-1 (Τελικό)

Με θόρυβο πετάει από πάνω της τη… ρετσινιά του «loser» η Ολλανδία! Οι «οράνιε» έβαλαν τέλος στην παράδοση που τους θέλει να… «κωλώνουν στα δύσκολα», ανέτρεψαν το σκορ απέναντι στη Βραζιλία και με το τελικό 2-1 πέρασαν πανηγυρικά στα ημιτελικά του Μουντιάλ! Μοιραίος για τη «σελεσάο» ο Φελίπε Μέλο, ισοφάρισε με αυτογκόλ το προβάδισμα που είχε δώσει ο Ρομπίνιο και αποβλήθηκε λίγο μετά την πλήρη ανατροπή που είχε κάνει ο Σνάιντερ (68’).

Με θόρυβο πετάει από πάνω της τη… ρετσινιά του «loser» η Ολλανδία!

Οι «οράνιε» έβαλαν τέλος στην παράδοση που τους θέλει να… «κωλώνουν στα δύσκολα», ανέτρεψαν το σκορ απέναντι στη Βραζιλία και με το τελικό 2-1 πέρασαν πανηγυρικά στα ημιτελικά του Μουντιάλ!

Μοιραίος για τη «σελεσάο» ο Φελίπε Μέλο, ισοφάρισε με αυτογκόλ το προβάδισμα που είχε δώσει ο Ρομπίνιο και αποβλήθηκε λίγο μετά την πλήρη ανατροπή που είχε κάνει ο Σνάιντερ (68’).

90’+3’: Λήξη της αναμέτρησης

90: Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

87’ : Ο Κάουτ βρέθηκε απέναντι από τον Σέζαρ, αλλά ο Ζουάν με εξαιρετική προσπάθεια, «πήρε τη μπουκιά από το στόμα» του επιθετικού της Λίβερπουλ, πριν αυτός προλάβει να κάνει το σουτ

85’ Αλλαγή για την Ολλανδία: Στη θέση του Φαν Πέρσι ο Χούντελααρ

84’: Μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία. Το πλασέ του Σνάιντερ, από πλεονεκτική θέση, απέκρουσε με υπερένταση ο Σέζαρ.

81': Σουτ του Λούσιο, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ

78' - Αλλαγή για τη Βραζιλία: Ο Νιλμάρ αντικαθιστά τον Λουίς Φαμπιάνο

77' - Κίτρινη κάρτα για την Ολλανδία: Ο Όιερ έδιωξε μακριά την μπάλα, προσπαθώντας να κάνει καθυστέρηση

73' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ!: Μετά από ένα μαρκάρισμα του στον Ρόμπεν, ο Φελίπε Μέλο πάτησε σκόπιμα με τις τάπες πάνω στο πόδι του πεσμένου αντιπάλου του

68' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ!: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπεν από δεξιά, ο Κάουτ πιάνει την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στον Σνάιντερ κι εκείνος με νέα κεφαλιά από κοντά, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

65': Μετά από κακή απόκρουση του Σνάιντερ, η μπάλα φτάνει στον Κακά, εκείνος πιάνει εξαιρετικό πλασαριστό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό "παραθυράκι" του Στεκέλενμπουργκ!

64' - Κίτρινη κάρτα για την Ολλανδία: Ο Ντε Γιονγκ τράβηξε τον Ρομπίνιο, σε μια αντεπίθεση της Βραζιλίας

62' - Αλλαγή για τη Βραζιλία: Ο Ζιλμπέρτο Μέλο αντικαθιστά τον Μπάστος

53' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ!: Ο Σνάιντερ σεντράρει με πολύ φάλτσο από δεξιά, ο Φελίπο Μέλο, στην προσπάθεια του να αποκρούσει... προλαβαίνει την έξοδο του Σέζαρ και με το κεφάλι σκοράρει εις βάρος της ομάδας του!

53': Έντονες διαμαρτυρίες των Ολλανδών για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπάστος που -όντως- βρήκε επικίνδυνα με το τάκλιν τον Ρόμπεν

47' - Κίτρινη κάρτα για την Ολλανδία: Ο διαιτητής θεωρεί ότι ο Φαν Ντερ Βιλ προσπάθησε με "θέατρο" να εκβιάσει ένα φάουλ. Με αυτή την κάρτα ο Ολλανδός αμυντικός θα χάσει το επόμενο παιχνίδι -αν οι "οράνιε" προκριθούν

46': Έναρξη του β' μέρους

45'+2': Λήξη του ημιχρόνου

45': Αντεπίθεση για τη Βραζιλία, ο Άλβες στρώνει στον Μαϊκόν που έρχεται με δύναμη από δεξιά, όμως το συρτό σουτ που κάνει εκείνος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αποκρούεται στην κλειστή γωνία από τον Στεκέλενμπουργκ

37' - Κίτρινη κάρτα για τη Βραζιλία: Ο Μπάστος έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Ρόμπεν

32': Μακρινό σουτ του Ντάνι Άλβες δεν ανησυχεί τον Στεκέλενμπουργκ, που μπλοκάρει σχετικά εύκολα

31': Οι Ρομπίνιο, Φαμπιάνο και Κακά "κρύβουν" την μπάλα, ο τελευταίος την... εμφανίζει με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Στεκέλενμπουργκ "απογειώνεται" και με εντυπωσιακή επέμβαση -με το ανάποδο χέρι- αποκρούει σε κόρνερ!

25': Ο Ντάνι Άλβες ταλαιπωρεί τον Κάουτ -που γύρισε να αμυνθεί στην αριστερή πλευρά- γυρίζει την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, όμως το απευθείας σουτ που πιάνει από 'κει ο Ζουάν περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

24': Διαμαρτυρίες -ίσως και δικαιολογημένες- των Βραζιλιάνων για πέναλτι, σε τάκλιν του Ντε Γιονγκ πάνω στον Μαϊκόν

18': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φαν Πέρσι έξω από την περιοχή και δεξιά, στέλνει την μπάλα ψηλά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

14' - Κίτρινη κάρτα για την Ολλανδία: Ο Χάιτινχα έβγαλε άγαρμπα εκτός φάσης τον Φαμπιάνο, σε μια αντεπίθεση της Βραζιλίας

12': Άμεση προσπάθεια της Ολλανδίας να απαντήσει! Μετά από αντεπίθεση των "οράνιε", ο Κάουτ μπαίνει από αριστερά, σουτάρει με το ανάποδο πόδι και αναγκάζει τον Σέζαρ να πέσει στην κλειστή του γωνία και να αποκρούσει σε κόρνερ

10' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑ!: Ο Φελίπε Μέλο με εξαιρετική κάθετη μπαλιά εκθέτει το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Ολλανδίας, βγάζει "στην πλάτη τους" τον Ρομπίνιο κι εκείνος με ωραίο πλασέ απέναντι στον Στεκέλενμπουργκ ανοίγει το σκορ!

1': Έναρξη του αγώνα

*Κάποιες ενοχλήσεις που ένιωσε ο Ματάισεν στον αστράγαλο, κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης, δεν του επέτρεψαν να αγωνιστεί και ανάγκασαν τον Φαν Μάαρβαϊκ να τον αντικαταστήσει στην ενδεκάδα με τον Όιερ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μπερτ Φαν Μάαρβαϊκ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν Ντερ Βιλ, Χάιτινχα, Όιερ, Φαν Μπρόνκχορστ, Φαν Μπόμελ, Κάουτ, Ντε Γιονγκ, Φαν Πέρσι (85' Χούντελααρ), Σνάιντερ, Ρόμπεν

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Κάρλος Ντούνγκα): Σέζαρ, Μαϊκόν, Λούσιο, Ζουάν, Φελίπε Μέλο, Μπάστος (62' Ζιλμπέρτο Μέλο), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Φαμπιάνο (78' Νιλμάρ), Κακά, Ρομπίνιο, Άλβες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιουίτσι Νισιμούρα (Ιαπωνία)
ΣΤΑΔΙΟ: «Nelson Mandela Bay», Πορτ Ελίζαμπεθ