Καλλιθέα-ΑΕΚ 2-1 (Τελικό)

Σε εξέλιξη βρίσκονται τα… αποκαλυπτήρια της νέας ΑΕΚ στο κοινό της, με αντίπαλο την Καλλιθέα. Μπροστά στο σκορ με 2-1 οι γηπεδούχοι, μετά από γκολ των Κατσαρού (6'), Μαρουκάκη (58') και Μπλάνκο (68'). Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του αγώνα από το www.sport-fm.gr

Σε εξέλιξη βρίσκονται τα… αποκαλυπτήρια της νέας ΑΕΚ στο κοινό της, με αντίπαλο την Καλλιθέα.

Μπροστά στο σκορ με 2-1 οι γηπεδούχοι, μετά από γκολ των Κατσαρού (6'), Μαρουκάκη (58') και Μπλάνκο (68')!

*Περίπου 3.500 φίλοι της ΑΕΚ βρίσκονται στις εξέδρες

*Στα επίσημα του "Ελ Πάσο" βρίσκονται ο πρόεδρος της ΑΕΚ, Σταύρος Αδαμίδης και ο νέος τεχνικός της Εθνικής, Φερνάντο Σάντος

*Τα επεισόδια μέσα στο γήπεδο συνεχίζονται, με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς να έχει φυγαδευτεί πλέον στα αποδυτήρια!

87': Απίστευτες και απαράδεκτες σκηνές στο γήπεδο! Οι οπαδοί της ΑΕΚ εισέβαλλαν στο γήπεδο και αφού προκάλεσαν την πρόωρη λήξη του αγώνα, επιτέθηκαν στον Ντούσαν Μπάγεβιτς! Ο Σερβοέλληνας τεχνικός δέχθηκε αρκετά χτυπήματα και έπεσε μάλιστα στο έδαφος!

85': Ένταση στις εξέδρες μεταξύ των οπαδών της ΑΕΚ, με αδιευκρίνιστη -προς το παρόν- αιτία

81': Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σε αντεπίθεση από δεξιά, ο Μπερνς γύρισε υπέροχα στο ύψος του πέναλτι, εκεί βρέθηκε αμαρκάριστος ο Μπλάνκο, που δεν πλάσαρε σωστά και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

80': Ωραία ενέργεια του Τσαμουρλίδη και πλασέ με το αριστερό, ο Αθανασόπουλος μπλοκάρει!

75': Ο Έντερ βρίσκει ωραία, με εκτέλεση φάουλ τον Μπερνς, εκείνος πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

68' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!: Μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά και σύγχυση στην περιοχή, η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι στον Μπλάνκο κι εκείνος -αφού κοντρολάρει- μειώνει από κοντά

60': Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα, με τον Μαρουκάκη να βγαίνει τετ α τετ με τον Σάχα, να πλασάρει και τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να αποκρούει ενστικτωδώς με τα δάχτυλα σε κόρνερ

58' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ!: Μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά, δημιουργείται σύγχυση στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Μαρουκάκης την εκμεταλλεύεται και από κοντά δεν έχει πρόβλημα να διπλασιάσει τα τέρματα της Καλλιθέας!

57': Ο Σκόκο ξεμαρκάρεται και πιάνει το δυνατό χαμηλό σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

55': Στο ίδιο μοτίβο τα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου, με την Καλλιθέα να αμύνεται και την ΑΕΚ να προσπαθεί να συνδυαστεί και να φτιάξει ευκαιρίες

46': Έναρξη του β' μέρους

46' - Αλλαγές για την ΑΕΚ: Εκτός αγωνιστικού χώρου οι Μαϊστόροβιτς, Γκέντσογλου, Λυμπερόπουλος και Τζεμπούρ και στις θέσεις τους οι Δέλλας, Μάκος, Μπερνς και Μπλάνκο

45'+2': Λήξη του ημιχρόνου

45' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!: Ο Λυμπερόπουλος βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή, πιάνει το δυνατό σουτ με το δεξί και "τραντάζει" το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασόπουλου!

42': Σε ωραία αντεπίθεση της Καλλιθέας από αριστερά, ο Καραδήμος σεντράρει χαμηλά, όμως η μπάλα -αφού περνάει από Σάχα, αμυντικούς και επιθετικούς των γηπεδούχων- καταλήγει άουτ

37': Μετά από ωραίο συνδυασμό των Σκόκο-Τζεμπούρ μέσα στην περιοχή, ο Καφές επωφελείται και σουτάρει από πλάγια δεξιά, όμως η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

35': Ο Λεονάρντο εκτελεί απευθείας ένα φάουλ από τα 25 μέτρα και δεξιά, όμως η μπάλα περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αθανασόπουλου

29': Διατηρεί την πρωτοβουλία και την κατοχή της μπάλας η ΑΕΚ -εξακολουθεί, όμως, να δυσκολεύεται να ανοίξει την κλειστή άμυνα των γηπεδούχων

20': Δυσκολεύται να αναπτυχθεί και να φτιάξει φάσεις η "Ένωση" -με τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, να αποτελεί αναμφίβολα ελαφρυντικό για τους παίκτες του Μπάγεβιτς

12': Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από χαμηλή σέντρα του Καράμπελα από αριστερά, ο Τζεμπούρ "τσίμπησε" την μπάλα από τον Κισκαμπάνη και πλάσαρε τον Αθανασόπουλο, όμως ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας αντέδρασε σωστά και απέκρουσε σε κόρνερ

10': Υποδειγματική αντεπίθεση από την Καλλιθέα, βρίσκει εκ νέου απροετοίμαστη την άμυνα της ΑΕΚ, όμως το πλασέ του Καραδήμου από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν είναι καλό και μπλοκάρεται από τον Σάχα

6' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ!: Μετά από ωραία κάθετη μπαλιά, ο Κατσαρός βγαίνει "στην πλάτη" της άμυνας της ΑΕΚ, προλαβαίνει την έξοδο του Σάχα και με ψηλοκρεμαστό πλασέ, ανοίγει το σκορ!

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καλλιθέα (Στάθης Σταθόπουλος): Αθανασόπουλος, Ζουμπουλάκης, Τζορμπατζάκης, Κουτρουμπής, Γκισκαμπάνης, Καλτσάς, Τεγούσης, Τσάνα, Φαμπίνιο

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γεωργέας, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Μανωλάς, Καφές, Γκέντσογλου, Λεονάρντο, Σκόκο, Λυμπερόπουλος, Τζεμπούρ