Αγγλία

Από «ωραίος» μοιραίος (vids)!

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος, αφού Λίβερπουλ και Άρσεναλ έμειναν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν πρώτοι με τον Ενγκόγκ, παρότι αγωνίζονταν με δέκα παίχτες μετά την αποβολή του Τζο Κόουλ, αλλά ένα απίστευτο αυτογκόλ του εξαιρετικού μέχρι εκείνο το σημείο Ρέινα χάρισε το βαθμό στους φιλοξενούμενους.

Οι «κανονιέρηδες» είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο και με κινητήριο μοχλό τον Αρσάβιν δημιούργησαν κινδύνους για την εστία του Ρέινα. Ένα «ξέσπασμα» των «ρεντς» στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου δεν απέφερε το γκολ και δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μάρτιν Άτκινσον απέβαλλε τον Τζο Κόουλ για δυνατό μαρκάρισμα στον Κοσιελνί.

Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου υπήρχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο, η Λίβερπουλ, η οποία σκόραρε με τον Ενγκόγκ και απειλούσε σχεδόν σε κάθε στημένη φάση της. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Αρσέν Βενγκέρ τα έπαιξε «όλα για όλα» ρίχνοντας στη μάχη Γουόλκοτ και Φαν Πέρσι και δικαιώθηκε, αφού η Άρσεναλ ισοφάρισε στο 90’ χάρη σε ένα τραγικό λάθος του Ρέινα, ο οποίος πήρε ουσιαστικά τη μπάλα και την έβαλε στα δίχτυα του! Στο 94’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Κοσιελνί.