Ειδήσεις

Στους «8» η Σερβία

Η Σερβία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ, καθώς μετά από ένα ματς-θρίλερ επιβλήθηκε με 73-72 της Κροατίας. Ο Αλεξάνταρ Ράσιτς παραλίγο να γίνει μοιραίος, όταν από δικό του λάθος ισοφαρίστηκαν οι «πλάβι» στο τέλος, ωστόσο στη συνέχεια εξιλεώθηκε με ένα καλάθι και τη νικητήρια βολή. Αντίπαλος της ομάδας του Ίβκοβιτς την Τετάρτη θα είναι ο νικητής του Ελλάδα-Ισπανία.

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη, Χρήστος Ρομπόλης

Η Κροατία βάλθηκε από το πρώτο λεπτό να διαψεύσει όσους την είχαν εξ αρχής... χαμένη. Παρότι η Σερβία προηγήθηκε με 5-0, οι παίκτες του Γιόκε Βράνκοβιτς αντεπιτέθηκαν. Κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (5 επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο) και με τον Ούκιτς σε μεγάλα κέφια προηγήθηκαν αρχικά με 12-9, ενώ παρά τις προσπάθειες του Κρστιτς (8 πόντοι στην πρώτη περίοδο) έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8, 27-19.

Η είσοδος του Τέπιτς αντι του αγνώριστου Τεόντοσιτς έδωσε νέα ώθηση στη Σερβία. Ο άσος του Παναθηναϊκού οργάνωσε καλύτερα το παιχνίδι, βοήθησε στα ριμπάουντ και από τη στιγμή που η Κροατία πέτυχε ένα καλάθι στα έξι πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι «πλάβι» ισοφάρισαν σε 29-29. Οι Κροάτες απάντησαν με ένα 5-0 (34-29), αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Σέρβους να ανασαίνουν στο... σβέρκο των αντιπάλων τους, με 36-34.

Η Σερβία πέρασε μετά από ώρα μπροστά στο σκορ χάρη σε τρίποντο του Ράσιτς στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στο προβάδισμα, μέχρι ο Μίλος Τεόντοσιτς να πετύχει ένα τρίποντο και να δώσει μία εξαιρετική ασίστ στον Μάτσβαν, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 54-50.

Ένα γκολ-φάουλ του Ράσιτς έφερε την ομάδα του Ίβκοβιτς για πρώτη φορά στο +7, 61-54, έξι λεπτά πριν το τέλος. Η Κροατία κρατήθηκε στο παιχνίδι με τρίποντα του Πόποβιτς (65-61) και 63 δευτερόλεπτα πριν το τέλος μείωσαν στο καλάθι, 67-65 και στα 24’’ ο Πόποβιτς με 2/2 από τη γραμμή έφερε το ματς στον πόντο (68-67). Ακολούθησε η... ρουλέτα των βολών. Κους και Τόμας «παγίδεψαν» τον Ράσιτς κλέβοντας την μπάλα και 11’’ πριν το τέλος ο Πόποβιτς με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 70-70. Ο Ράσιτς εξιλεώθηκε καθώς με την επαναφορά έγραψε το 72-70, ο Πόποβιτς με δύο βολές ισοφάρισε 6’’ πριν το τέλος, αλλά ο Κους ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος έκανε φάουλ στον Ράσιτς. Ο τελευταίος ευστόχησε στην πρώτη βολή και αστόχησε ηθελημένα στη δεύτερη στέλνοντας τη Σερβία στον προημιτελικά.

Δεκάλεπτα: 19-27, 34-36, 54-50, 73-72.

Σερβία (Ίβκοβιτς): Τεόντοσιτς 3,Τέπιτς 2, Ράσιτς 15, Πάουνιτς 2, Μπιέλιτσα 3, Μάρκοβιτς 2, Σαβάνοβιτς, Κέσελι 5, Κρστιτς 16, Πέροβιτς 10, Βελίτσκοβιτς 7, Μάτσβαν 8.

Κροατία (Βράνκοβιτς): Ούκιτς 11, Κους, Πόποβιτς 21, Μπογκντάνοβιτς 9, Τόμας 6, Λόντσαρ 9, Μπάνιτς 10.

Διαιτητές: Μαράνιο (Βραζιλία), Τζόρνταν (ΗΠΑ), Μπάτλερ (Αυστραλία)