LIVE: Λάρισα-Αστέρας Τρίπολης 0-2 (Τελικό)

Μεγάλα «χαρμάνια» στον κάμπο! Λάρισα και Αστέρας θέλουν τη νίκη(αμφότεροι την αγνοούν από την πρώτη αγωνιστική). Πολλές οι απουσίες για τις δύο ομάδες. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

90'+1' Λήξη της αναμέτρησης με τον Αστέρα να παίρνει μια σπουδαία νίκη.

90'+1' Ο Σίμιτς σούταρε αλλά και πάλι ο Ντεγκρά έδιωξε σε κόρνερ.

89' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Σκόνδρας πήρε τη θέση του Ρομπέρτο.

83' Και πάλι έντονες αποδοκίμασίες προς τους παίκτες της Λάρισας για την εικόνα της ομάδας.

81' Κίτρινη κάρτα στον Αμπουχατζίρα της Λάρισας.

76' Ωραίο σουτ του Σίμιτς, ο Ντεγκρά σε κόρνερ.

73' Αλλαγή για την Λάρισα. Ο Ταλ αφήνει τη θέση του στον Βελάσκο.

72' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φορτούνης παίρνει τη θέση του Αράς.

70' Κίτρινη κάρτα στον Ντεγκρά του Αστέρα.

61' Κίτρινη κάρτα στον Βενετίδη της Λάρισας.

60' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Αργυρόπουλος αφήνει την θέση του στον Φυτανίδη. Ο νεαρός αμυντικός αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

50' Κίτρινη κάρτο στον Ουριμπάρι του Αστέρα.

48' Ωραίο σουτ του Μετίν, διώχνει σε κόρνερ ο Ντεγκρά.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους με μια αλλαγή για την Λάρισα. Ο Αμπουχατζίρα πήρε τη θέση του Γκέρεμι και ο Κανόμπιο του Πούρι.

45+1' Λήξη ημιχρόνου.

45' Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

44' Ατομική ενέργεια του Αράς, ο οποίος θα φτάσει απέναντι στον Βιέρα, αλλά το σουτ του θα περάσει απελπιστικά άουτ.

41' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα. 0-2. Ο Ροτζέριο βρίσκει με ωραία κάθετη μπαλιά τον Ρομπέρτο, ο οποίος θα πλασάρει τον Ντεγκρά-η μπάλα θα κοντράρει και σε έναν αμυντικό της ΑΕΛ-

38' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα.0-1. Με γυριστό σουτ ο Κρις θα νικήσει τον Βιέρα και θα ανοίξει το σκορ.

30' Έχει ανεβάσει τον ρυθμό της η Λάρισα, που προσπαθεί να βρει διαδρόμους για την εστία του Ντεγκρά.

25' Σουτ του Μετίν, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το δοκάρι του Ντεγκρά.

20' Ακυρώνεται σωστά γκολ του Ρομπέρτο ως οφσάιντ.

13' Αποβάλεται ο προπονητής του Αστέρα Βαγγέλης Βλάχος, για διαμαρτυρία στον διαιτητή.

12' Ο Μετίν θα αστοχήσει από το σημείο του πέναλτι καθώς ο Ντεγκρά θα πέσει σωστά στη δεξιά του γωνία.

11' Κίτρινη στον Μπαρτολίνι για το χέρι που προήλθε το πέναλτι.

11' Πέναλτι για την Λάρισα σε χέρι του Μπαρτολίνι. Με καθυστέρηση η υπόδειξη του Λαμπρόπουλου.

7' Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΛ. Σουτ του Μετίν, δύσκολα θα διώξει σε κόρνερ ο Ντεγκρά.

6' Σουτ του Ροτζέριο, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το δοκάρι του Βιέρα.

4' Πολύ δυνατά έχει μπει ο Αστέρας που προσπαθεί να αιφνιδιάσει τη Λάρισα.

3' Κεφαλιά του Μπαρτολίνι, δύσκολα θα διώξει ο Βιέρα.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Παπακώστας): Βιέρα, Βενετίδης, Nταμπίζας, Ταυλαρίδης, Ταλ(73' Βελάσκο), Σίμιτς, Γκέρεμι(46' Αμπουχατζίρα), Κουζέν, Μετίν, Ρομέου, Πούρι(46' Κανόμπιο).

Στον πάγκο: Σωτηρίου, Αμπουχατζίρα, Βελάσκο, Κολοβέτσιος, Κανόμπιο, Φαλάγκας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Αργυρόπουλος(60' Φυτανίδης), Ουριμπάρι, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Λαδάκης, Κρις, Αράς(72' Φορτούνης), Καρέρα, Ρομπέρτο(90' Σκόνδρας), Ροτζέριο.

Στον πάγκο: Αναστασόπουλος, Φορτούνης, Φρανκού, Ρίος, Σκόνδρας, Ορόθκο, Φυτανίδης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
ΒΟΗΘΟΙ: Φαντόπουλος (Πειραιά), Αλεξέας (Μεσσηνίας)

ΓΗΠΕΔΟ: Αλκαζάρ

Χωρίς τους τραυματίες Μπλάζεκ, Μακίνουα, αλλά και τον τιμωρημένο Ιγκλέσιας αναγκάστηκε να καταστρώσει τα πλάνα του για το σημερινό ματς ο Γιάννης Παπακώστας. Αρκετές απουσίες έχει να αντιμετωπίσει, όμως και ο Βαγγέλης Βλάχος, που δεν μπορεί να υπολογίζει στον τιμωρημένο Μπαστία, αλλά και τους τραυματίες Ουντότζι, Ιβάνοφ, Ρούμπιλ, Λαμπρόπουλο και Μπακασέτα. Επιστρέφει τουλάχιστον για τους Αρκάδες ο Φυτανίδης.

Στους ρυθμούς του νέου γηπέδου εξακολουθεί να κινείται η Λάρισα! Τα έργα προχωρούν με γρήγορους ρυθμούς, ενώ «τρέχει» ακόμα η ψηφοφορία -στο επίσημο site του συλλόγου- για την ονομασία που θα του δοθεί.