Oλλανδία

Αυτό το σκορ… δεν υπάρχει!

Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται, η Αϊντχόφεν διέλυσε τη Φέγενορντ με σκορ… 10-0, για τη 10η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος. Όχι, δεν διαβάζετε λάθος. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και οκτώ στο δεύτερο, φτάνοντας σε μια τεράστια επικράτηση που ξεπερνά τα όρια του διασυρμού για την αντίπαλό τους. Δείτε βίντεο με όλα τα γκολ.

To γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 34' δεν δικαιολογεί σε καμιά περίπτωση την εικόνα διάλυσής τους.

Ο «χορός» των γκολ για την ομάδα του Ρούτεν άρχισε στο 25’ με τον Ράις, με τον Αφελάι να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ στο 40’.

Αυτό όμως που συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο δεν έχει προηγούμενο. Δύο γκολ από τον Ράις, άλλα δύο από τον Λενς, δύο από τον Ντούντζακ και ένα από Ένχελαρ και Τοϊβόνεν διαμόρφωσαν το «ταπεινωτικό» 10-0 για τη Φέγενορντ, που είναι η πιο βαριά ήττα της ομάδας του Ρότερνταμ, ξεπερνώντας ακόμα και το 8-2 από τον Άγιαξ το 1983.

Με τη νίκη της αυτή η Αϊντχόφεν- η μεγαλύτερη σε έκταση από το 1990 και το 6-0 κόντρα στην Μπρέντα- παρέμεινε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας την καλύτερη επίθεση και την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Στα άλλα σημερινά παιχνίδια, εύκολη εντός έδρας νίκη για την Άλκμααρ, που επικράτησε 3-0 της ουραγού Βίλεμ και πέτυχε την πέμπτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, πολύ δύσκολη νίκη της πρωταθλήτριας Τβέντε, που επικράτησε 3-2 της Ντεν Χάαγκ και της έσπασε το αήττητο σερί (έξι ματς αήττητοι ήταν οι φιλοξενούμενοι), μεγάλο ''διπλό'' της Ουτρέχτης που επικράτησε 4-1 στην έδρα της Φίτεσε. «Γκέλα» νωρίτερα για τον Άγιαξ.