Χάντμπολ

«2Χ2» επί του ΠΑΟΚ και μια ανάσα από τον τίτλο η Νέα Ιωνία!

Τη δεύτερη νίκη της επί του δικέφαλου του Βορρά πήρε η Νέα Ιωνία και είναι μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Μια νίκη από την κατάκτηση του τίτλου της Α1 χάντμπολ γυναικών είναι η Νέα Ιωνία!

Το σύνολο της Σοφίας Ναϊσίδου «έσπασε» την έδρα του ΠΑΟΚ με 28-27 και θα έχει την ευκαιρία με νίκη στο ματς της Τετάρτης (16/5) να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν για ακόμα μια φορά ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρό προβάδισμα στην έναρξη του ματς κει τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 10-10.

Από κει και πέρα, το ματς πήρε «φωτιά». Πήγαν γκολ-γκολ μέχρι το 18-18 στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, με την Νέα Ιωνία να τρέχει σερί τεσσάρων γκολ για το 18-22 και με συνολικά επιμέρους σερί 7-1 έφτασε στο 19-24. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε το δικό του επιμέρους σερί για να ισοφαρίσει στο 26-26, ενώ το γκολ της Στουγιαννίδου ισοφάρισε ξανά η Στοϊκόβσκα για το 27-27, κρατώντας ζωντανό τον ΠΑΟΚ.

Ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε του ματς, η Ντανίλοβιτς πέτυχε το γκολ που χάρισε τη νίκη στη Νέα Ιωνία και την έφερε μια ανάσα από τον τίτλο.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν η τερματοφύλακας της Νέας Ιωνίας Μάγδα Κεπεσίδου με 20 επεμβάσεις, η τελευταία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε σε τετ α τετ της Νούλα, ενώ νωρίτερα ο ΠΑΟΚ είχε χάσει άλλη μια ευκαιρία να οδηγήσει το ματς στην παράταση, όταν σε τετ α τετ η Νίκολιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-1, 9-5, 10-10, 12-13, 14-14 (ημχ), 16-16, 17-18, 18-21, 22-24, 25-26, 27-28.
ΠΑΟΚ RED LED (Δημητρούλιας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου 2, Τσιομπάνου 2, Νούλα 3, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 1, Σελεμίδου, Ρόσκα, Μούρνου 5, Τζούρισιτς 1, Προκοπίδου 3, Νίκολιτς 5, Στοϊκόφσκα 3, Στράτακη, Χατζηπαρασίδου, Μάστακα 2.
Νέα Ιωνία (Ναϊσίδου – Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μάγκου, Φράγκου, Μίλασιτς 7, Πάπα 4, Ζυγούρα 5, Μακρή, Ντανίλοβιτς 4, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστέργιου 2, Σαραντάκου, Χρονοπούλου, Κερλίδη, Βαφειάδου, Στουγιαννίδου 6.
Διαιτητές: Κατσίκης – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 2-6. Κόκκινη: Προκοπίδου (60:00). Πέναλτι: 5/8 – 3/5.