LIVE: Παναθηναϊκός-Λάρισα 1-1 (Τελικό)

Την νίκη που θα τον φέρει προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας ήθελε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Λάρισα στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. 1-1΄έληξε η αναμέτρηση. Προηγήθηκαν οι "βυσσινί" στο 7' με τον Κουζέν, ισοφάρισε στο 22' ο Σισέ. Δοκάρι ο Γκαρσία στο 90+4'.

Την νίκη που θα τον φέρει προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας ήθελε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Λάρισα στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. 1-1΄έληξε η αναμέτρηση.

Προηγήθηκαν οι "βυσσινί" στο 7' με τον Κουζέν, ισοφάρισε στο 22' ο Σισέ.

Δοκάρι ο Γκαρσία στο 90+4'.

90+5' Λήξη αγώνα

90+4' Δοκάρι ο Λουίς Γκαρσία με κεφαλιά

90+2': Σουτ με το αριστερό του Γκαρσία, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ

84': Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Πούρι αντί του Κανόμπιο

83': Κίτρινη κάρτα στον Αμπάρη

82': Ευθύβολο σουτ του Πετρόπουλου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αποκρούει ο Αμπάρης σε κόρνερ

76': Πλασέ του Μακίνουα από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πάνω από την εστία του Τζόρβα

74': Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Ο Λουίς Γκαρσία παίρνει τη θέση του Χριστοδουλόπουλου

73': Γιόμα του Κατουράνη, ο Πετρόπουλος πασάρει με το κεφάλι στον Σισέ, τον οποίο προλαβαίνει ο Αμπάρης

70': Κεραυνός του Σισέ από πολύ μακριά, η μπάλα ελάχιστα άουτ

67': Διαγώνιο σουτ από τα αριστερά του Σπυρόπουλου, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Αμπάρη

59': Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Μακίνουα αντί του Σίμιτς. Ο χαφ των "βυσσινί" κιτρινίστηκε από τον διαιτητή κατά την έξοδό του

57': Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη

55': Κίτρινη κάρτα στον Κανόμπιο

53': Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Γκέρεμι αντί του Ιγκλέσιας

53': Σέντρα του Σπυρόπουλου από τα αριστερά, ο Καραγκούνης έκανε μια εναέρια προβολή αλλά την έστειλε την μπάλα άουτ

51': Νέα αγκωνιά του Ιγκλέσιας, στον Σισέ αυτήν τη φορά, και πάλι ο διαιτητής Θάνος δεν δίνει τίποτα

46': 4-4-2 το σύστημα του Παναθηναϊκού πλέον, με τους Πετρόπουλο και Σισέ να παίζουν για πρώτη φορά μαζί στην επίθεση των "πρασίνων"

46': Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Ο Πετρόπουλος αντικαθιστά τον Γκοβού

46': Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+2' Λήξη πρώτου ημιχρόνου

45+1': Μακρινό σουτ του Κατσουράνη η μπάλα στα χέρια του Αμπάρη

45': Δυνατό διαγώνιο σουτ του Βύντρα, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ

39': Δυνατό σουτ του Καραγκούνη, μπλοκάρει και πάλι ο πορτιέρο της ΑΕΛ

33': Χλιαρό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα στην αγκαλιά του Αμπάρη

22' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-1!: Ο Βύντρα σέντραρε από τα δεξιά, η άμυνα της ΑΕΛ έδιωξε προσωρινά, αλλά ο Σισέ με μονοκόματο, σκαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Αμπάρη

20': Με αίματα στο μέτωπο, ύστερα από αγκωνιά που δέχθηκε σε εναέρια διεκδίκηση με τον Ιγκλέσιας, μεταφέρεται εκτός αγωνιστικού χώρου ο Γιώργος Καραγκούνης για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες

15': Όλοι οι παίκτες της Λάρισας περιμένουν πίσω από την μπάλα, με σκοπό να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, κακή η μέχρι τώρα παρουσία του Παναθηναϊκού

15': Κίτρινη κάρτα στον Ρομέου

11': Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη

8': Ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ του Καραγκούνη, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων

7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ!: Ο Βενετίδης σέντραρε από τα αριστερά, ο Κουζέν έκανε την προβολή και η μπάλα αφού βρήκε το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα κατάληξε στα δίχτυα του Παναθηναϊκού

4': Κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου από το ύψος της μικρής, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της Λάρισας

3': Δύο συνεχή κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, καμία ανησυχία για τον Αμπάρη

1': Έναρξη αγώνα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Καντέ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης, Γκοβού (46' Πετρόπουλος), Σισέ, Χριστοδουλόπουλος (74' Λουίς Γκαρσία), Ζιλμπέρτο, Μαρίνος, Καραγκούνης
Στον πάγκο: Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Σαριέγκι, Πλεσί, Σιμάο

ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Παπακώστας) : Αμπάρης, Βενετίδης, Ταλ, Σίμιτς (59' Μακίνουα), Κουζέν, Μετίν, Ρομέου, Κολοβέτσιος, Κανόμπιο (84' Πούρι), Ιγκλέσιας (53' Γκέρεμι), Κατσιαρός
Στον πάγκο: Βιέρα, Ρέντζας, Βούζας, Βελάσκο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θάνος (Γρεβενών)
ΒΟΗΘΟΙ: Μπαλτάς (Αχαΐας), Δημόπουλος (Μακεδονίας)

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Λάρισα, με το απουσιολόγιο και των δύο να είναι γεμάτο (Νίνης, Λέτο, Μπουμσόνγκ - Ταυλαρίδης, Νταμπίζας, Αμπουχατζίρα, Μπλάζεκ).

*Tρομερή παράδοση για τους «πράσινους» κόντρα στην Λάρισα, καθώς σε 25 παιχνίδια στην Αθήνα έχει 23 νίκες και 2 ισοπαλίες.

*Στις 19/10/1991 η τελευταία νίκη της ΑΕΛ στην Αθήνα.