Ισπανία

Kάηκε στα... χαρτιά η Ρεάλ; (video)

Πλάκα στην έδρα της Κάδιθ (3-1), αλλά πλάκα στην πλάκα η Ρεάλ ενδέχεται να αποκλειστεί απ’ την συνέχεια του Copa del Rey, λόγω της αντικανονικής συμμετοχής του Τσερίσεφ. Ζέσταμα με εξάρα η Μπάρτσα.

Να χαρεί για την τριάρα στην έδρα της Κάδιθ (3-1), ή να κλάψει η Ρεάλ για την αντικανονική συμμετοχή του Τσερίσεφ;

Η «βασίλισσα» μπορεί να πέρασε ένα ξεκούραστο απόγευμα στο «Ραμόν Καράνθα», όμως ενδέχεται να μείνει εκτός από την φάση των «16» του Copa del Rey, αφού ο Ρώσος μεσοεπιθετικός χρησιμοποιήθηκε από τον Ράφα Μπενίτεθ ενώ ήταν ακόμη σε ισχύ η ποινή του λόγω συμπλήρωσης καρτών από την περσινή σεζόν.

Μάλιστα, ο 24χρονος μεσοεπιθετικός ήταν και ο παίκτης που άνοιξε το σκορ για τους Μαδριλένους στο 3ο λεπτό, ενώ η συνέχεια ανήκε στον Ίσκο (65’ και 74’). Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους, που αν τελικά κάνουν (όπως φαίνεται να αποφάσισε το ΔΣ) ένσταση θα προκριθούν (υπάρχει προηγούμενο με την Οσασούνα), διαμόρφωσε ο Κίκε Μάρκεθ στο 88ο λεπτό.

Πρόκριση για την Μπαρτσελόνα, που έπειτα από το 0-0 του πρώτου ματς, «καθάρισε» στον επαναληπτικό την Βιγιανοβένσε στο «Καμπ Νου» με σκορ 6-1.

Ο Ντάνι Άλβες άνοιξε το σκορ μόλις στο 6΄. Εν συνεχεία ο Σάντρο Ραμίρες (21’,31’69’) τράβηξε τα φώτα πάνω του, με τον Μουνίρ να πετυχαίνει δύο γκολ (51’ και 76’).