Βόλεϊ

Μπλόκαρε τον ΠΑΟΚ και άλωσε την Πυλαία ο Ολυμπιακός

Επίδειξη δύναμης στην Πυλαία από τον Ολυμπιακό! Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, «γκρέμισαν» από την κορυφή τον πρωταθλητή και έμειναν μόνοι πρώτοι!

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς!

Ο Ολυμπιακός πέρασε από την Πυλαία, επικρατώντας 3-1 σετ του ΠΑΟΚ, διατήρησε το απόλυτο μετά τις πέντε πρώτες αγωνιστικές και -οδηγώντας τους πρωταθλητές στην πρώτη τους φετινή ήττα- έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ και πήρε μικρό, αλλά σταθερό, προβάδισμα δύο-τριών πόντων. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν πρώτη φορά στο 13-13, με δύο πόντους του Αλεξίεφ, ενώ Οϊβάνεν και Μπέμε έφεραν ξανά το ματς στα ίσα στο 16-16, με ένα λάθος του Γκόμεζ να τους δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα (16-17). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ανεβάζει στροφές, οδηγώντας σε εύκολα λάθη τον ΠΑΟΚ και με σχετική ευκολία έκανε το 1-0 στα σετ.

Τα λάθη κυριάρχησαν στην αρχή του δεύτερο σετ, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που πήραν το μικρό προβάδισμα αυτή τη φορά. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και ηγήθηκε μετά το 11-11, με σερί από σερβίς του Τακουρίδη, ενώ έφτασε στο +4 στο 17-13. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, μειώνοντας στον πόντο (21-20), όμως Τακουρίδης και Σακόγλου οδήγησαν τον «δικέφαλο του Βορρά» στο 1-1.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με κάτω τα χέρια στο τρίτο σετ, αναλώθηκε σε εύκολα λάθη και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε άψογα. Με κυριαρχία στο μπλοκ, οι ερυθρόλευκοι πήραν ευρύ προβάδισμα και έκαναν το 2-1 σετ με χαρακτηριστική άνεση (14-25), φτάνοντας να προηγείται ακόμα και με 9-20.

Με την ψυχολογία στα ύψη, η ομάδα του Πειραιά μπήκε δυνατά και στο τέταρτο σετ, φτάνοντας στο +5 (5-10). Λάθη του Ολυμπιακού και επιθέσεις Γκόμες -που άρχισε να ανεβάζει στροφές- και Τακουρίδη μείωσαν για τον ΠΑΟΚ (10-12). Η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 5 για τον Ολυμπιακό (18-13 και 20-15), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει με σερί 4-0 έχοντας τον Παντακίδη στο σερβίς. Οι ερυθρόλευκοι ήταν πιο σταθεροί στους τελευταίους πόντους, με μπλοκ του Αλεξίεφ στον Σαφράνοβιτς και μπλοκ άουτ του Οϊβάνεν να τελειώνουν το ματς με 3-1 σετ.