Ανάσα για ΑΕΚ

Σημαντική νίκη που την απομακρύνει από τον πάτο της βαθμολογίας πέτυχε στο άδειο-λόγω τιμωρίας-κλειστό του Ελληνικού απέναντι στον Ηλυσιακό η ΑΕΚ με 97-74. Μέχρι το +29 έφτασε η διαφορά για τους γηπεδούχους, που είχαν σε εξαιρετική μέρα την τριάδα Μακ, Γκράντι και Ντικούδη. Χωρίς νίκη η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά, που θα πρέπει να αλλάξει πολλά για να παραμείνει στην Α1.

Ο αγώνας...

Με όπλο την πολύ καλή της άμυνα και εκμεταλλευόμενη τα λάθη (8 στην πρώτη περίοδο) και την αστοχία των φιλοξενουμένων, η ΑΕΚ κυριάρχησε στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι κράτησαν άποντο τον Ηλυσιακό στα πρώτα τριάμισι λεπτά του αγώνα και ξέφυγαν με 16-3, με τον Γκράντι να τους οδηγεί στο σκοράρισμα με 7 πόντους. Μία τεχνική ποινή στον πάγκο της «Ένωσης» έδωσε το δικαίωμα στον Χατζή να κάνει ένα προσωπικό 5-0 απέναντι στην παλιά του ομάδα (18-10), ωστόσο η ΑΕΚ απάντησε με επί μέρους σκορ 10-2 (27-12) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με νταμπλ σκορ, 28-14.

Δύο συνεχή καλάθια του Τόμπσον σε συνδυασμό με τη βελτίωση στο αμυντικό κομμάτι έφεραν τον Ηλυσιακό στο -10 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (28-18). Γρήγορα, ωστόσο, η ΑΕΚ συνήλθε, το τρίτο φάουλ των Κασελάκη και Τόντιτς περιόρισαν τις λύσεις του Βασίλη Φραγκιά και η διαφορά πήρε και πάλι την ανιούσα. Δύο κλεψίματα του Γκράντι στον Χατζή που απέφεραν 4 πόντους από τον Αμερικανό, αλλά και ένα 5-0 του Νικολαΐδη έφεραν την ομάδα του Μηνά Γκέκου στο 39-20. Ο Αμερικανός «μπομπέρ» συνέχισε το βιολί του φτάνοντας στους 16 πόντους στο πρώτο μέρος και η ΑΕΚ έφτασε στο +22 (54-32) προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 56-36.

Με χαρακτηριστική άνεση η «Ένωση» όχι απλώς υπερασπιζόταν, αλλά διαρκώς αύξανε την απόστασή της από τον Ηλυσιακό στην τρίτη περίοδο. Η φθορά με φάουλ «έδεσε» τα χέρια των φιλοξενούμενων και η ΑΕΚ που δεν χαλάρωσε λεπτό την άμυνά της έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +27, 72-45. Με το νικητή να είναι ένα ερώτημα που είχε ήδη απαντηθεί, ζητούμενο για τους δύο προπονητές ήταν η διαφορά. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν τη διαφορά τριάντα πόντων (81-52), προτού οι φιλοξενούμενοι με ένα 13-0 μειώσουν στους 16 (81-65) και τελικά η αναμέτρηση ολοκληρωθεί με 97-74.

Δεκάλεπτα: 28-14, 56-36, 77-51, 97-74.

ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 9, Νικολαΐδης 13, Μακ 19 (10 ριμπ., 5 ασίστ, 5 κλεψ.), Ντικούδης 18 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Δορκοφίκης 2, Καλλινικίδης, Σπαρκς 8, Γκράντι 22 (8 ασίστ, 4 κλεψ., 3 ριμπ., 5 λάθη), Μελς 6.

Ηλυσιακός (Φραγκιάς): Τόμπσον 10 (5 ασίστ), Καρύδας 9, Κυρίτσης 7, Χατζής 8, Παπαντωνίου, Κουκουλάς, Τόντιτς, Κασελάκης 2, Μπάξτερ 19 (6 ριμπ.), Γαλιώτος, Πρόγουελ 19 (6 ριμπ.).

Διαιτητές: Γκόντας, Ψαριανός, Καλδίρης

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης