Champions League

Γερμανοί ήταν οι Ρωμαίοι!

Μπορεί οι Γερμανοί να έχουν το όνομα πως δεν παρατάνε ένα παιχνίδι, όμως η Ρόμα είχε τη χάρη και έκανε την ολική επαναφορά και ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ 0-2 από την Μπάγερν Μονάχου, έφερε τα πάνω κάτω στην επανάληψη και επικράτησε 3-2. Μποριέλο (49’), Ντε Ρόσι (81’) και Τότι (84’) οι σκόρερ των νικητών. Δύο γκολ ο Γκόμεζ (34’, 39’) για τους φιλοξενούμενους. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βασιλεία επικράτησε 1-0 της Κλουζ και έχει το προβάδισμα για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Europa League.

Ρόμα – Μπάγερν 3-2

Αν και ήθελε νίκη για να καπαρώσει τη δεύτερη θέση η Ρόμα βρέθηκε νωρίς εκτός θετικού αποτελέσματος με τον Μάριο Γκόμεζ να πετυχαίνει δύο τέρματα στο 34’ και στο 39’ και να ρίχνει τους γηπεδούχους στο καναβάτσο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με γκολ αφού ο Μενέζ έκανε στο 49’ εκπληκτική ατομική ενέργεια, έφευγε από δεξιά, έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Μποριέλο και εκείνος αφού αρχικά έπεσε στο έδαφος πλάσαρε και πέτυχε ένα παλικαρίσιο γκολ. Στο 81’ ο Βούτσινιτς βρήκε πολύ όμορφα τον Ρίσε, εκείνος έκανε παράλληλα σέντρα και ο Ντε Ρόσι έκανε το 2-2. Την ολική επαναφορά ολοκλήρωσε ο Τότι δύο λεπτά αργότερα. Ο Μποριέλο έφυγε απέναντι στον Κραφτ, εκείνος τον ανέτρεψε και ο Τότι δεν δυσκολεύτηκε από την «άσπρη» βούλα και έκανε το 3-2.

Ρόμα (Κλαούντιο Ρανιέρι): Σέρτζιο, Κασέτι, Μεξές, Μπουρντίσο, Ρίσε, Γκρέκο(46’ Σιμπλίσιο), Ντε Ρόσι, Μπρίγκι(75’ Τότι), Μενέζ, Μποριέλο, Βούτσινιτς(82’ Πιζάρο).

Μπάγερν Μον. (Λουίς Φαν Γκάαλ): Κραφτ, Λαμ, Βαν Μπούιτεν, Ντεμικέλις, Πράνιτς, Τίμοστσουκ, Οτλ, Μίλερ(72’ Κοτέντο), Κρος, Ριμπερί(77’ Άλντιτοπ), Γκόμεζ.

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγένκο (Ισπανία)
Γήπεδο: «Ολίμπικο»

Βασιλεία – Κλουζ 1-0

Η Βασιλεία άνοιξε νωρίς το σκορ στο 15’ με τον Αλμεράρες και είχε το αυτί της στη Ρώμη, εκεί από όπου έφταναν καλά νέα με την Μπάγερν να προηγείται 2-0. Οι παίκτες της Βασιλείας έκαναν συντήρηση του σκορ και μάλιστα θα μπορούσαν σε κάποιες στιγμές να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το προβάδισμα για τους γηπεδούχους παρέμενε ωστόσο τα νέα της ανατροπής της Ρόμα κόντρα στην Μπάγερν χάλασαν το κλίμα.

Βασιλεία (Τόρστεν Φινκ): Κοστάντσο, Ινκούμ, Αμπραχάμ, Γιάπο, Φράι(91’ Ατάν), Αλμεράρες, Σακίρι(87’ Χάκα), Σαφάρι, Καμπράλ, Φεράτι, Τέμπο(89’ Ζανί)

Κλουζ (Σορίν Κάρτου): Κλάρο, Τόνι, Κιβούβου, Τραορέ(46’ Μπελάνοβιτς), Κόστα, Πιτσιόλο, Μπάστος, Κούλιο(74’ Σφροζινι), Καντού, Βελόσο(58’ Κονέ), Ράντα

Διαιτητής: Λοράν Ντουαμέλ (Γαλλία)
Γήπεδο: «Σεντ Γιάκομπ Παρκ»