Αγγλία

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ… 7 αστέρων (video)

Να την πιεις στο ποτήρι ήταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ματς κόντρα στην Μπλάκμπερν. Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν έδειξαν οίκτο στους «Ρόβερς», έδωσαν μια μοναδική παράσταση μπροστά στους φίλους τους και νίκησαν με το εμφατικό 7-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης υπήρξε ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ που σκόραρε 5 φορές!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «καθάρισε» νωρίς, καθώς προηγήθηκε από το δεύτερο κιόλας λεπτό με τον Μπερμπάτοφ. Ο Παρκ διπλασίασε τα τέρματα στο 23’ ενώ στο 27’ ο Βούλγαρος διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (3-0). Ο επιθετικός των γηπεδούχων μπήκε με διαβολικές ορέξεις και στο δεύτερο μέρος, αφού μόλις στο 47’ έκανε το 4-0 και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Νάνι έβαλε το δικό του λιθαράκι στον θρίαμβο. Ο Μπερμπάτοφ δεν είχε πει ακόμα τις τελευταίες του λέξεις και φρόντισε να μιλήσει στο 62’ και στο 70’. Το γκολ της τιμής για τα ''Ρόδα'', το πέτυχε ο Σαμπά στο 82’.

Η ομάδα του Σερ Άλεξ πλέον αναπαύεται στην πρώτη θέση της Premier League και περιμένει πλέον το αποτέλεσμα του αγώνα της Νιουκάστλ με την Τσέλσι.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μάντσεστερ Σίτι «σκόνταψε» στο «Μπριτάνια» κόντρα στην Στόουκ καθώς ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις σε 1-1.

Nίκες σημείωσαν οι Γουλβς και Γουέστ Μπρομ που ισοβαθμούν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Λίγο νωρίτερα η Άρσεναλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Άστον Βίλα, νικώντας με 4-2.