Live: Κέρκυρα-Παναθηναϊκός 0-2 (Τελικό)

…θα παίρνει την ομάδα πάνω του. Θα «καθαρίζει», όταν τα πράγματα γίνονται σκούρα. Δεν θα επιτρέπει να μπορείς να ανέβεις στην κορυφή και να μην το κάνεις. Ο Τζιμπρίλ Σισέ «ξεκλείδωσε» την άμυνα της Κέρκυρας (με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα), σφράγισε και το πέρασμα του Παναθηναϊκού από το «νησί των Φαιάκων» (2-0) και τον έστειλε ξανά στο ρετιρέ της βαθμολογίας!

Όσο υπάρχει Τζιμπρίλ...

…θα παίρνει την ομάδα πάνω του. Θα «καθαρίζει», όταν τα πράγματα γίνονται σκούρα.

Δεν θα επιτρέπει να μπορείς να ανέβεις στην κορυφή και να μην το κάνεις.

Ο Τζιμπρίλ Σισέ «ξεκλείδωσε» την άμυνα της Κέρκυρας (με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα), σφράγισε και το πέρασμα του Παναθηναϊκού από το «νησί των Φαιάκων» (2-0) και τον έστειλε ξανά στο ρετιρέ της βαθμολογίας!

90+4' Λήξη της αναμέτρησης.

90+3' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!: Ο Σισέ πρόλαβε την έξοδο του Κωνσταντόπουλου και σε κενή εστία διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

90' - Τρία λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

88' - Ο Τσίγκας φεύγει μόνος με το τέρμα, αλλά κόβεται μετά από σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ. Παρατηρείται με κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία ο επιθετικός των γηπεδούχων.

85’ - Στην αγκαλιά του Τζόρβα το σουτ του Χάμπλ έξω από την περιοχή

81' - Αλλαγή για την Κέρκυρα: Στη θέση του Παρασκευαΐδη περνάει ο Χαμπλ

79' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!: Ο Σισέ αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία (και τον Κωνσταντόπουλο από την άλλη), ανοίγει το σκορ!

78' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!: Μετά από μπαλιά "στην πλάτη" της άμυνας, ο Σισέ προλαβαίνει την έξοδο του Κωνσταντόπουλου, του "τσιμπάει" την μπάλα κι εκείνος τον ανατρέπει!

74' - Κίτρινη κάρτα για την Κέρκυρα: Τη βλέπει ο Γκουστάβο για δυνατό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου

73' - Αλλαγή για την Κέρκυρα: Ο Φλαβίνιο περνάει στη θέση του Μακρή

66': Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Σισέ αποφέυγει υπέροχα τον Μαϊστόροβιτς μέσα στην περιοχή, πιάνει το δυνατό σουτ -από κοντινή απόσταση- αλλά ο Κωνσταντόπουλος αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

62' - Αλλαγές για τον Παναθηναϊκό: Οι Καραγκούνης και Πλεσί αποχωρούν και στη θέση τους μπαίνουν οι Πετρόπουλος και Κατσουράνης αντίστοιχα

60' - Κίτρινη κάρτα για την Κέρκυρα: Ο Επστάιν έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Δημούτσο

56': Χωρίς φάσεις τα τελευταία λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να εξακολουθεί να δυσκολεύεται απέναντι στη διπλή ζώνη άμυνας της Κέρκυρας

48': Ο Σισέ μένει όρθιος από το μαρκάρισμα του Παρασκευαΐδη, πιάνει το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Κωνσταντόπουλου

46': Έναρξη του β' μέρους

45'+2': Λήξη του ημιχρόνου

43': Φάση διαρκείας στα καρέ της Κέρκυρας, μετά από ωραίο γύρισμα του Σπυρόπουλου, αλλά ο Δημούτσος -που γίνεται αποδέκτης της μπάλας σε πλεονεκτική θέση- αργεί να σουτάρει και κοντράρεται από τους αμυντικούς

38': Μετά από σύγχυση στην περιοχή, ο Ζιλμπέρτο πιάνει το βολέ και η μπάλα σταματά στο χέρι του Βενέτη. Ο αμυντικός της Κέρκυρας δεν έδειξε να έχει πρόθεση για την παράβαση.

35' - Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό: Ο Μαρίνος -που αποδείχθηκε ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού- αποχώρησε και στη θέση του πέρασε ο Δημούτσος

32': Ο Χριστοδουλόπουλος βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή και αριστερά, πιάνει το δυνατό σουτ, αλλά ο Κωνσταντόπουλος μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα

30': Μετά από ωραία ενέργεια και στρώσιμο του Χριστοδουλόπουλου από αριστερά, ο Μαρίνος πλασάρει απευθείας από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά η μπάλα περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

25': Ο Χριστοδουλόπουλος κινήθηκε ωραία από αριστερά, έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Κωνσταντόπουλος έπεσε στην κλειστή του γωνία και απέκρουσε

25': Σε πολύ οριακή φάση, ο Τσίγκας ανακόπτεται (λανθασμένα, όπως αποδεικνύεται) με οφσάιντ, πριν μπει στην περιοχή του Παναθηναϊκού

24': Σε εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα στρώνεται για τον Σισέ, αλλά το συρτό σουτ του Γάλλου κοντράρεται και περνάει κόρνερ

18': Πρώτη καλή φάση για την Κέρκυρα! Σε γέμισμα από αριστερά στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Στολτίδης πιάνει εντυπωσιακό βολέ στην κίνηση -από πλάγια θέση- και αναγκάζει τον Τζόρβα να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ!

10': Έχει πάρει την κατοχή της μπάλας ο Παναθηναϊκός -χωρίς, ωστόσο, να έχει απειλήσει ακόμα ιδιαίτερα

5' - Αλλαγή για την Κέρκυρα: Ο Καλαντζής ένιωσε ένα τράβηγμα και έκανε νόημα ότι δεν μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του μπαίνει ο Γιάντσης

1': Καλή φάση για τον Παναθηναϊκό -πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό! Μετά από εξαιρετική κούρσα και γύρισμα του Σισέ από αριστερά, ο Κωνσταντόπουλος δεν βγαίνει στην πορεία της μπάλας, αλλά τελικά την μπλοκάρει, πριν ο Μαρίνος γίνει επικίνδυνος

1': Έναρξη του αγώνα

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Στολτίδης, Καλαντζής (5' λ.τ. Γιάντσης), Τσίγκας, Παρασκευαΐδης (82' Χαμπλ), Μαϊστορόβιτς, Κοντοδήμος, Γκουστάβο, Επστάιν, Μακρής (73' Φλαβίνιο)

Στον πάγκο: Αποστολίδης, Δεινόπαπας, Μάρκοβιτς, Μακρυδημήτρης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσούαλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Βύντρα, Ζιλμπέρτο, Πλεσί, Χριστοδουλόπουλος, Καραγκούνης, Μαρίνος (λ.τ. 35' Δημούτσος), Σισέ

Στον πάγκο: Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Σαριέγκι, Γκαρσία, Πετρόπουλος, Κατσουράνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παμπορίδης (Κιλκίς)
ΒΟΗΘΟΙ: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Καρσιώτης (Κορινθίας)

ΓΗΠΕΔΟ: ΕΑΚ Κέρκυρας

Μια εβδομάδα ακόμα θα πρέπει να περιμένουν οι φίλοι του Παναθηναϊκού για να ξαναδούν τον Λέτο να αγωνίζεται με τη φανέλα της ομάδας τους. Παρόλο που ιατρικά είναι έτοιμος, ο Ζεσούαλδο Φερέιρα αποφάσισε (υπό το φόβο της υποτροπής) να μη ρισκάρει τη συμμετοχή του Αργεντινού στην αποστολή.

Έξω από αυτή, δε, έμεινε και πάλι ο Σίντνεϊ Γκοβού -που πήρε «συγχωροχάρτι» από τη διοίκηση για τα παραπτώματά του, αλλά θα πρέπει να περιμένει τα επόμενα παιχνίδια για να πάρει και ευκαιρίες από τον προπονητή. Στους 18 που επέλεξε ο τελευταίος για το παιχνίδι της Κέρκυρας δεν συμπεριλαμβάνονται επίσης οι Νίνης, Μαυρίας και Ιωαννίδης.

Στο απέναντι στρατόπεδο, απουσιάζουν οι αγωνιστικοί «πονοκέφαλοι» για τον Μπάμπη Τεννέ, ο οποίος έχει ετοιμοπόλεμους όλους τους ποδοσφαιριστές του (πλην των «γνωστών» απόντων Ιωάννου και Μίχου).

Αν και μικρή, η παράδοση των αγώνων στην Κέρκυρα είναι σχεδόν… εντυπωσιακά υπέρ των «Φαιάκων». Οι τελευταίοι έχουν επικρατήσει και στα δύο παιχνίδια που έγιναν στο νησί -και μάλιστα με ευκολία (2-0 στις 24/10/2004 και 3-1 στις 17/12/2006).

Το αποψινό είναι το δεύτερο μόλις παιχνίδι που θα δώσουν οι «Φαίακες» στη φυσική τους έδρα. Στο προηγούμενο (δραματικό) με την SKODA Ξάνθη έμειναν στο 1-1 (με αμφότερα τα γκολ να μπαίνουν στις καθυστερήσεις), ενώ στο Πανθεσσαλικό -όπου αγωνιζόταν μέχρι πρότινος- μετρούσε 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα.