Live: Ατρόμητος-ΑΕΚ 1-1 (Τελικό)

Ο Ηλίας του… 89ου ήταν που στέρησε από την ΑΕΚ μια τεράστια απόδραση από το Περιστέρι! Ακριβώς τη στιγμή που ο Μπλάνκο φάνηκε να λυτρώνει ξανά την «Ένωση», ο Ηλίας Αναστασάκος βρέθηκε εκεί που έπρεπε και έδωσε στον Ατρόμητο μια ισοπαλία (1-1) που ήταν το λιγότερο που άξιζε σήμερα. Ένα ημίχρονο ξόδεψε και πάλι η ομάδα του Χιμένεθ, που αγωνιζόταν από το 40' με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντιόπ.

Ο Ηλίας του… 89ου ήταν που στέρησε από την ΑΕΚ μια τεράστια απόδραση από το Περιστέρι!

Ακριβώς τη στιγμή που ο Μπλάνκο φάνηκε να λυτρώνει ξανά την «Ένωση», ο Ηλίας Αναστασάκος βρέθηκε εκεί που έπρεπε και έδωσε στον Ατρόμητο μια ισοπαλία (1-1) που ήταν το λιγότερο που άξιζε σήμερα.

Ένα ημίχρονο ξόδεψε και πάλι η ομάδα του Χιμένεθ, που αγωνιζόταν από το 40' με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντιόπ.

90+3' - Λήξη του αγώνα.

90' - Τρία λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

89’ - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ, 1-1!: Ενέργεια του Καμαρά από τα δεξιά που σεντράρει παράλληλα, η μπάλα περνάει απ’ όλους και ο Αναστασάκος από κοντά σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

87' - Αλλαγή για τον Ατρόμητο: Μέσα ο Αναστασάκος, στον πάγκο ο Μελισσάς.

85' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!: Σε αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Λυμπερόπουλος βγάζει φοβερή μπαλιά για τον Μπλάνκο, εκείνος προλαβαίνει την έξοδο του Μιχαηλίδη και -μετά το πρώτο πλασέ που αποκρούστηκε με το σώμα από τον Έλληνα γκολκίπερ- σπρώχνει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα!

80' - Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Λυμπερόπουλος στη θέση του Λεονάρντο

78' - Αλλαγή για τον Ατρόμητο: Στη θέση του Τάτου ο Φαβάλι

75' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ: Ο Μάκος ανέτρεψε τον Τάτο, που έβγαινε στην αντεπίθεση

66' - Κίτρινη κάρτα για τον Ατρόμητο: Ο Μελισσάς έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Λεονάρντο

65': Ο Μπλάνκο βγήκε ωραία "στην πλάτη" της άμυνας του Ατρομήτου από δεξιά, έπιασε το βολέ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Μιχαηλίδης εκτινάχθηκε στην κλειστή του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ!

62' - Αλλαγή για τον Ατρόμητο: Στη θέση του Μπρίτο περνάει ο Περόνε

55': Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ στο παιχνίδι! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λεονάρντο από αριστερά, ο Μανωλάς επιχείρησε εντυπωσιακό εναέριο τακουνάκι, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

52': Ο Καμαρά ταλαιπωρεί ξανά την άμυνα της ΑΕΚ από αριστερά, αλλά το συρτό σουτ που κάνει από πλάγια θέση δεν είναι καλό και μπλοκάρεται από τον Σάχα

48' - Κίτρινη κάρτα για τον Ατρόμητο: Ο διαιτητής θεωρεί πως ο Τάτος πήγε επικίνδυνα πάνω στον Μανωλά, σε μια εναέρια διεκδίκηση

46': Έναρξη του β' μέρους

45'+1': Λήξη του ημιχρόνου

42' - Αλλαγή για την ΑΕΚ: Στη θέση του Σκόκο ο Γκέντσογλου

40' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!: Ο Ντιόπ έκανε ένα δυνατό τάκλιν πάνω στον Καμαρά και βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα!

38' - Κίτρινη κάρτα για τον Ατρόμητο: Την αντίκρισε ο Σαγκανόφσκι, για δυνατό τάκλιν στον Καράμπελα

35': Νέα ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νεμπεγλέρα από δεξιά, ο Μπαζίνσκι έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι

30' - Αλλαγή για την ΑΕΚ: Στη θέση του Γκερέιρο περνάει ο Μπερνς

28': Ο Καμαρά ταλαιπωρεί για μια ακόμα φορά την άμυνα της ΑΕΚ, σουτάρει μέσα από την περιοχή και δεξιά, αλλά ο Καράμπελας βάζει την κόντρα και αποτρέπει τον κίνδυνο

21': Σε αντεπίθεση του Ατρόμητου, ο Μπρίτο βρίσκει χώρο και σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή, αλλά ο Σάχα πέφτει στην αριστερή του γωνία και αποκρούει σε κόρνερ

18': Δείχνει να συνέρχεται κάπως η ΑΕΚ από το κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Οι "κιτρινόμαυροι" έχουν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, αλλά εξακολουθούν να έχουν εμφανές πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας

11': Ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Οι Καμαρά και Σαγκανόφσκι παίζουν υπέροχα το "1-2", ο πρώτος φτάνει τετ α τετ με τον Σάχα, αλλά το πλασέ του αποκρούεται εντυπωσιακά στην αριστερή γωνία από τον γκολκίπερ της ΑΕΚ!

10' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ: Τη βλέπει ο Ντιόπ, για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Νεμπεγλέρα

9': Ο Ατρόμητος έχει μπει πολύ καλύτερα στο γήπεδο και έχει κλείσει τη ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά

2': Πρώτη καλή φάση νωρίς-νωρίς για τον Ατρόμητο! Ο Τάτος μπήκε ωραία από αριστερά, γύρισε την μπάλα στον Σαγκανόφσκι, αλλά εκείνος -από κοντά- δεν έπιασε καλά το σουτ και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

1': Έναρξη του αγώνα

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μελισσάς (87' Αναστασάκος), Μπαζίνσκι, Νεμπεγλέρας, Ολιβέιρα, Μπρίτο (63' Περόνε), Σφακιάνακης, Τάτος (78' Φαβάλι), Καμαρά, Σαγκανόφσκι

Στον πάγκο: Καραγκιολίδης, Σαρμιέντο, Σαμπού, Καραλής

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Μάκος, Ντιόπ, Γκερέιρο (30' Μπερνς), Λεονάρντο (80' Λυμπερόπουλος), Σκόκο (42' Γκέντσογλου), Μπλάνκο

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Νασούτι, Λαγός, Νταντόμο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΒΟΗΘΟΙ: Καρατζίκας (Αθηνών)-Γεωργαράκος (Αθηνών)

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Περιστερίου

Η απουσία του Ραφίκ Τζεμπούρ αποτελεί το μόνο σοβαρό αγωνιστικό πρόβλημα για τον Μανόλο Χιμένεθ. Εκτός του τραυματία Αλγερινού, ο τεχνικός της "Ένωσης" δεν μπορεί να υπολογίζει επίσης τους ανέτοιμους Πατσατζόγλου και Γεωργέα, ενώ εκτός αποστολής άφησε -για μια ακόμα φορά- τον Έντερ.

Ο Θανάσης Καραγκούνης, από την άλλη, είναι η μοναδική απώλεια που έχει να αντιμετωπίσει για το σημερινό ματς ο Γιώργος Δώνης.

Κάθε άλλο παρά μόνη θα νιώθει σήμερα στο Περιστέρι η ΑΕΚ. Η "Ένωση" προμηθεύτηκε εισιτήρια για το παιχνίδι και περισσότεροι από 1.000 φίλοι της θα είναι στις εξέδρες.

Η νίκη με 1-0 στις 20/5/1973 (στο πρώτο παιχνίδι στο οποίο υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο Περιστέρι) παραμένει και η μοναδική για τον Ατρόμητο έως και σήμερα. Στα υπόλοιπα 8 ματς στην έδρα των «κυανολεύκων», η ΑΕΚ έχει 4 νίκες και τα υπόλοιπα 4 έληξαν ισόπαλα.

Από τη νίκη με σκορ 1-0 επί του Ολυμπιακού προέρχεται η ΑΕΚ, από σημαντική νίκη με το ίδιο σκορ στην έδρα του ΠΑΟΚ οι Περιστεριώτες.