Ιταλία

Ξέφυγε η Μίλαν

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε η νέα χρόνια για τη Μίλαν. Οι «ροσονέρι» επικράτησαν 1-0 εκτός έδρας της Κάλιαρι για τη 18η αγωνιστική της Serie A με τον Κασάνο -στο ντεμπούτο του- να δίνει την πάσα από την οποία προήλθε το γκολ του Στράσερ. Έτσι η Μίλαν αύξησε στους 5β. τη διαφορά από την Λάτσιο, η οποία ήρθε ισόπαλη(0-0) στο «Λουίτζι Φεράρις» με την Τζένοα. Πήρε τη νίκη η Ρόμα αν και δυσκολεύτηκε αρκετά. Σημαντικές νίκες για Παλέρμο και Ουντινέζε.

Η Λάτσιο την περσινή σεζόν πήρε νίκη που την διατήρησε στην κατηγορία όμως τα πράγματα φέτος ήταν πιο δύσκολα απέναντι στη Τζένοα και οι «λατσιάλι» έμειναν στο 0-0. Η συμπολίτισσα Ρόμα προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με τον Μποριέλο και όλα έδειχναν ότι θα είχε ένα εύκολο απόγευμα όμως η Κατάνια είχε διαφορετική γνώμη και με δυο γκολ μέσα σε έξι λεπτά ανέτρεψε το σκορ. Ο Μποριέλο ισοφάρισε πριν τη λήξη του πρώτου 45λέπτου και τελικά οι Ρωμαίοι πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης με δυο γκολ του Βούτσινιτς.

Η Παλέρμο νίκησε 3-0 τη Σαμπντόρια και εδραιώθηκε στις θέσεις που οδηγούν στο Europa League.

Νωρίτερα, η Πάρμα συνέτριψε με σκορ 4-1 τη Γιουβέντους στο Τορίνο.