Μουντομπάσκετ 2023

Αποχαιρετιστήρια νίκη με επική ανατροπή από την Ιταλία!

Με θετικό τρόπο ολοκλήρωσε η Ιταλία τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, επικρατώντας 94-89 στην παράταση του –επίσης αποκλεισμένου- Πουέρτο Ρίκο.

Αν και βρέθηκε ακόμη και στο -26 (59-33), στο 34’, η Ιταλία έκανε τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησε 94-89 στην παράταση (83-83) του Πουέρτο Ρίκο, αποχαιρετώντας με νίκη το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Από την «σκουάντρα ατζούρα», που δεν έπαιξαν οι Ντατόμε και Τζεντίλε, κορυφαίος ήταν ο Μπελινέλι με 27 πόντους, με τον Γκαλινάρι να προσθέτει άλλους 22π και τον Αμπάς 14π. με 8 ριμπάουντ.

Για του Πορτορικανούς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάλκμαν με 14 πόντους, ενώ από 13π. είχαν οι Ροντρίγκες και Μπράουν.

Σε… μονόλογο του Πουέρτο εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο, καθώς η Ιταλία αντιμετώπιζε μεγάλα προβλήματα στην επίθεση και έτσι το σκορ στο τέλος ήταν στο 46-26. Σχεδόν ίδιο, ήταν το σκηνικό μέχρι το 34’, όπου η ομάδα του Κασιάνο πήγε ακόμη και στο +26 (59-33). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε μία τρομερή αντεπίθεση από την «σκουάντρα ατζούρα», η οποία πήρε ακόμη και το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, αλλά τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (83-83).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Σακέτι είχαν τον έλεγχο και διατηρώντας το προβάδισμα, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 94-89.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-26, 64-50, 83-83 κ.α., 89-94 παρ.