Γαλλία

Σκόνταψε η Παρί και ανέβηκε στην κορυφή η Λυών!

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήρθε ισόπαλη κόντρα στην Σεντ Ετιέν, επιτρέποντας στην Λυών να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δεν υπήρχε νικήτρια ανάμεσα στην Σεντ Ετιέν και την Παρί Σεν Ζερμέν (1-1) και η Λυών με το 3-2 κόντρα στην Λανς, σκαρφάλωσε στην κορυφή της Λιγκ 1.

Η Ανζέ μόλις στο 5’ και μετά στο 10’ προηγήθηκε με δυο γκολ της Λιλ, ωστόσο στο 42’ ο Μπουράκ Γιλμάζ μείωσε σε 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ, με τη Λιλ να χάνει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τη γκέλα της Παρί.

Η Μαρσέιγ αν και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Ράντονιτς, ο Μογιέ έφερε το ματς στα ίσα και το σκορ στο 1-1 στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Λίγα λεπτά πριν το τέλος, στο 81ο λεπτό ο Παγιέ με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, έκανε το 2-1. Δεν σταμάτησε όμως εκεί και στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με τον Καουί να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του.

Από την άλλη το Ρεμς-Ντιζόν κύλησε… αδιάφορα με τον αγώνα να λήγει 0-0.

ΛΥΩΝ-ΛΑΝΣ 3-2

Ο αγώνας μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρουςδεν είχε κάποιο γκολ, όταν στο 39ο λεπτό η Λυών άνοιξε το σκορ με τον Μέμφις Ντεπάι και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος.

Στο 48ο λεπτό ο Στίβεν Φορτέ έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με την Λυών να προηγείται με 2-0. Στο 50’ ο Λεκά υπέπεσε στην παράβαση και ένα λεπτό αργότερα ο Ντεπάει έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

Η Λανς έξι λεπτά αργότερα έβγαλε… ψυχή και με ένα εξαιρετικό σουτ του Φλοριάν Σοτοκά μειώνει για την ομάδα του στο 3-1. Στο 90’ ο Ντουκουρέ μείωσε με 3-2 ωστόσο χωρίς να αλλάξει κάτι ουσιαστικό στο παιχνίδι.

ΜΑΡΣΕΙΓ-ΜΟΝΠΕΛΙΕ 3-1

Ύστερα από ασίστ του Τοβέν, ο Ράντονιτς άνοιξε το σκορ για την Μαρσέιγ με κοντινή κεφαλιά στο 42ο λεπτό.

Στο 53’ ο Φλοράν Μογιέ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Η Μαρσέιγ δεν ήθελε να τελειώσει ο αγώνας εκεί και στο 81’ με τον Παγιέτ έκανε το τελικό 2-1. Στο 84’ ο Καουί με ένα όμορφο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΡΕΜΣ-ΝΤΙΖΟΝ 0-0

Σε ένα κακό αλλά ισορροπημένο παιχνίδι η Ρεμς ήρθε ισόπαλη 0-0 κόντρα στην Ντιζόν.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ-ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 1-1

Η Σεντ Ετιέν έκανε ένα δυναμικό ξεκίνημα και μόλις στο 19ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ρομέν Αμουμά. Τρία λεπτά αργότερα όμως, στο 22ο λεπτό ύστερα από ασίστ του Βεράτι, ο Μόιζε Κεάν ισοφάρισε με σουτ στην κάτω δεξιά γωνία. Η Παρί πίεσε στη συνέχεια και έψαξε το γκολ, δεν το βρήκε και τελικά... κόλλησε στην έδρα της Σεντ Ετιέν και έπεσε από την κορυφή.

ΛΙΛ-ΑΝΖΕ 1-2

Η Ανζέ βρήκε το γκολ από τα αποδυτήρια μόλις στο 5ο λεπτό και ο Ρομέν Τομάς πήρε… το ριμπάουντ και με ωραίο διαγώνιο σουτ σκόραρε για την ομάδα του.
Δεν σταμάτησε όμως εκεί και ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μανιάνι, ο Τομάς στο 10’ έβαλε το δεύτερο γκολ για την Ανζέ αλλά και το δεύτερο προσωπικό του στο ματς με καρφωτή κεφαλιά.
Λίγα λεπτά πριν το πρώτο ημίχρονο στο 42’, η Λιλ κατάφερε να μειώσει σε 1-2 μετά από ένα εξαιρετικό σουτ του Μπουράκ Γιλμάζ.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Ligue 1:

Τετάρτη (6/1)

Μπρεστ-Νις 2-0
(23’ Μουνιέ, 28’ Χονορά)

Λοριάν-Μονακό 2-4
(31’ Μοφί, 67’ Γκραβιγιόν – 9’ Ντισασί, 64’ Γκολοβάν, 68’ Βόλαντ, 78’ Ντιόπ, 89’ Μαριπάν)

Μετς-Μπορντό 0-0