Γαλλία

Για αυτό θα παίξει Champions League η Μπρεστ: Έχανε 2-0 στο 9', έβαλε 4 γκολ και τελικά νίκησε 5-4 τη Ρεν στο 90'+6'!

Την ανατροπή της χρονιάς έκανε η Μπρεστ, που επικράτησε 5-4 της Ρεν εκτός έδρας σε ένα ασύλληπτο ματς όπου οι γηπεδούχοι νικούσαν 2-0 στο 9ο λεπτό!

Όταν κάνει τέτοια πράγματα, πώς να μην είναι αγκαλιά με το εισιτήριο για το Champions League; Για την τρομερή Μπρεστ ο λόγος, που επικράτησε 5-4 της Ρεν εκτός έδρας με buzzer beater στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Κι όλα αυτά με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων μέχρι το 9’, χάρη στα γκολ του Καλιμουεντό (5’, 9’).

Ο Μουνιέ μείωσε άμεσα (11’) για την ομάδα του Ερίκ Ρουά, η οποία έφτασε σε μια ασύλληπτη ανατροπή με αυτογκόλ του Ομαρί (48’) και δύο γκολ των Σατριανο (54’) και Καμαρά (66’), που μετέτρεψαν το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων σε 4-2 για τους φιλοξενούμενους!

Η Ρεν όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Άμεσα μείωσε σε 4-3 με τον Τεάτ (68’) και εν συνεχεία ο Τεριέ ισοφάρισε σε 4-4 στο 79ο λεπτό!

Κι ενώ φαινόταν ότι το τοπικό ντέρμπι της Βρετάνης θα ολοκληρωνόταν χωρίς νικητή, ήρθε ο Μπρασιέ στο 90+6’ να... τεζάρει τους «μαυροκόκκινους», δίνοντας τεράστιο διπλό στην Μπρεστ!

Κάπως έτσι, οι νικητές προσπέρασαν τη Λιλ (2-1 τη Μετς) στην 3η θέση της βαθμολογίας της Ligue 1 και είναι αγκαλιά με το παρθενικό τους εισιτήριο για το Champions League, με την παρουσία στην τριάδα να ισούται με απευθείας πρόκριση και την 4η θέση να οδηγεί στον 3ο προκριματικό γύρο.

Όπως και να 'χει πάντως, η Μπρεστ έχει εξασφαλίσει την έξοδο στην Ευρώπη για πρώτη φορά στην ιστορία της.