Ισπανία

Ανατροπάρα Ευρώπης για Μπέτις

Με μια τεράστια ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπέτις νίκησε 3-2 την Αλαβές στη Σεβίλλη για την 26η αγωνιστική της Primera Division και παρέμεινε στην έκτη προνομιούχο θέση.

Η Μπέτις νίκησε 3-2 την Αλαβές στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ενώ έχανε 0-2, για την 26η αγωνιστική της Primera Division και ξέφυγε περισσότερο στην έκτη θέση της βαθμολογίας, μετά την ήττα της Βιγιαρεάλ στο «Μεστάγια», διεκδικώντας σταθερά την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης περιόδου και αφήνοντας τους Βάσκους στην προτελευταία θέση.

Η ομάδα της Βιτόρια ξεκίνησε «φουριόζα» στο πρώτο ημίχρονο και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της με τα γκολ των Χοσέλου στο 12’ και Μέντες στο 24’. Όμως, στην επανάληψη οι «βερντιμπλάνκος» έκαναν την ανατροπή με το πέναλτι του Ιγκλέσιας στο 61’ και το τέρμα του στο 89’, με τον Χοακίν να ισοφαρίζει στο 81’.