Βόλεϊ

Πρόκριση με δεύτερη νίκη για Μίλωνα

Έστω και με 3-2 σετ, ο Μίλωνας νίκησε τον Πήγασο Πολίχνης στη Νέα Σμύρνη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Ο Μίλωνας νίκησε 3-2 σετ τον Πήγασο Πολίχνης στο «Κροίσος Πέρσης» της Νέας Σμύρνης στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και, σε συνδυασμό με το 3-0 σετ της πρώτης αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη το περασμένο Σάββατο, πήρε πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει Παναθηναϊκό ή ΠΑΟΚ.

Ο Μίλωνας προηγήθηκε 1-0 σετ και έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και της πρόκρισης, αλλά ο Πήγασος με υψηλά ποσοστά υποδοχής και επίθεσης και πρωταγωνιστή τον Αρμενάκη ως διαγώνιο, «γύρισε» το ματς και προηγήθηκε 2-1 σετ. Ο Αρμενάκης σημείωσε 30 πόντους.

Όλα κρίθηκαν στο τέταρτο σετ. Εκεί, ο Μίλωνας με δύο μπλοκ του Μπράιαν και λάθη των γηπεδούχων, ξέφυγε 7-3 και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο υπόλοιπο διάστημα.