Euroleague

Επέστρεψε στις νίκες και έβαλε σε… άγχος την Μπασκόνια ο Ερυθρός Αστέρας!

Ένα δεκάλεπτο άντεξε στο Βελιγράδι η Μπασκόνια, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει τον έλεγχο και τη νίκη (74-63).

Έπαθε… ζημιά στο Βελιγράδι η Μπασκόνια!

Οι Βάσκοι την… πάτησαν από τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος ανέβασε στροφές από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και τους νίκησε 74-63.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, έπειτα από δύο σερί ήττες, ανεβαίνοντας στο 13-17. Από την άλλη, οι Ισπανοί υποχώρησαν στο 15-15 και πλέον είναι σε… κίνδυνο η παρουσία τους στην οκτάδα.

Εκτός για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο Βιλντόσα, ενώ κορυφαίος ήταν ο Νέντοβιτς με 20 πόντους.

Για την Μπασκόνια, ξεχώρισε για ακόμη μία φορά ο Τόμπσον με 15π., 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από την Μπασκόνια, η οποία προηγήθηκε 7-0 στα πρώτα λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε, μαζί και ο ρυθμός του ματς, αλλά οι Βάσκοι έφτασαν ακόμη και στο +8 (16-24), με τον Νέντοβιτς να διαμορφώνει το 21-26 της πρώτης περιόδου.

Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι Ισπανοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +12 (23-35), στο 12’. Έκτοτε, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα και με μπροστάρη τον Μπέντιλ έκαναν σερί 14-0 για το προβάδισμα (37-35), στο 19’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν ένα τρίποντο του Χάουαρντ, με τον Ντόμπριτς να στέλνει στα αποδυτήρια τον Ερυθρό Αστέρα με το υπέρ του 39-38.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε τον έλεγχο και στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας στο +10 (50-40), το οποίο διατήρησε (53-43), μέχρι το 27’. Η Μπασκόνια αντέδρασε και μείωσε (55-49), με τον Μάρτιν να διαμορφώνει το 57-49 της τρίτης περιόδου.

Με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +11 (62-51), στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη, με τον Ερυθρό Αστέρα να είχε τα ηνία και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 74-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 39-38, 57-49, 74-63