Χαμηλές πτήσεις

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι Ηρακλής και Κέρκυρα έμειναν στο 0-0 με την απόδοση τους να κινείται σε χαμηλά επίπεδα, αφού και οι δυο είχαν περισσότερο το μυαλό τους στο πώς να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους. Σίγουρα πιο ικανοποιημένοι πρέπει να αισθάνονται οι φιλοξενούμενοι που διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Σε ένα κακό πρώτο 45λεπτο καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της. Οι ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες δεν ήταν πολλές. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου. Αποτέλεσμα αυτής της πίεσης ήταν να δημιουργήσουν την πιο σημαντική τους ευκαιρία στο 10΄ με τον Επστάιν να γυρίζει στην περιοχή και τον Στολτίδη να μην μπορεί να ολοκληρώσει.

Οι «Φαίακες» συνέχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα χωρίς να καταφέρουν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Ελευθερόπουλου. Έτσι προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποια σουτ εκτός περιοχής, τα οποία δεν δημιούργησαν προβλήματα στην εστία του «γηραιού».

Μετά το 25ο λεπτό, οι γηπεδούχοι χάρη στην πολύ καλή απόδοση του Μαχόπ άρχισαν να πιέζουν την ομάδα της Κέρκυρας και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με ένα σουτ του Μαχόπ, το οποίο σταμάτησε ο Κωνσταντόπουλος. Αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή για τον «γηραιό» σε ένα ημίχρονο που σίγουρα δεν θα μείνει για καιρό στη μνήμη μας.

Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες να βελτιώσουν την εικόνα τους και αρχικά η Κέρκυρα φάνηκε να πατάει καλύτερα. Οι δυο ομάδες δημιούργησαν από μια καλή ευκαιρία όμως δεν βρήκαν στόχο. Η σημαντικότερη στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν το δοκάρι του Κυριαζή.

Ο Ηρακλής με την είσοδο του Επαλέ και του Μάρα άρχισε να αποδίδει καλύτερα και προσπάθησε να μεταφέρει το παιχνίδι στην εστία του Κωνσταντόπουλου κερδίζοντας και αρκετά φάουλ που της επέτρεψαν να φέρνει την μπάλα στην περιοχή.

Ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς απάντησε βάζοντας στον αγώνα τον Μαζνόφ και τον Γραμμόζη προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους και αν οι ποδοσφαιριστές της ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να σκοράρουν.

Δείτε το φιλμ του αγώνα

Ηρακλής (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Κατσικάς, Χοσέμι, Κυριαζής, Λίμα, Πίτου, Στάμου, Σολτάνι (83' Τσίτας), Ζερκά (64΄Μάρα), Μαχόπ, Ρόμπλες (55΄Επαλέ)

Στον πάγκο: Μπαντής, Κατσαμπής, Κανακούδης, Χατζηλιάδης

Κέρκυρα(Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Γκουστάβο (46 Μίχος), Μακρής, Χαμπλ, Καλαντζής, Στολτίδης, Επστάιν, Τσίγκας (63΄Μαζνόφ)

Στον πάγκο: Αποστολίδης, Γραμμόζης, Ιωάννου Δημ., Ιωάννου Ηλ.,Φλαβίνιο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Φαντόπουλος (Πειραιά), Μαγιάννης (Άρτας)
ΓΗΠΕΔΟ: Καυταντζόγλειο