Τον βύθισε στο σκοτάδι

Δεν χρειαζόταν να σβήσουν τα φώτα στις Σέρρες για να βυθιστεί στο σκοτάδι ο Πανσερραϊκός. Ο Ηρακλής με τον Μαχόπ από το 15ο λεπτό είχε δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στους γηπεδούχους. Μετά την ημίωρη διακοπή (στο 32΄) λόγω προβλήματος στην ηλεκτροδότηση, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου δεν επηρεάστηκε και έφτασε σε δεύτερο γκολ με πέναλτι του Μάρα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν ένα τέρμα με τον Λεοζίνιο και να διαμορφώσουν το τελικό 2-1.

Πλέον ο Πανσερραϊκός έχει μείνει στην τελευταία θέση και θα πρέπει να παρουσιάσει πολύ διαφορετικό πρόσωπο στην συνέχεια. Ο Ηρακλής με την πρώτη εκτός έδρας νίκη του ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν στόχο να μην αφήσουν την τελευταία τους ευκαιρία να πάει χαμένη και να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία δημιουργήθηκε για τον Πανσερραϊκό στο 12ο λεπτό. Ο Γεωργιάδης μετά από εξαιρετική πάσα του Λεοζίνιο βρέθηκε στην περιοχή αμαρκάριστος απέναντι από τον Ελευθερόπουλο, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε απελπιστικά αουτ.

Ο Ηρακλής βελτίωσε την εικόνα του στην συνέχεια, με τον Μαχόπ να ξεχωρίζει και να επικρατεί στο χώρο του κέντρου. Η υπεροχή του Ηρακλή δεν άργησε να φέρει αποτέλεσμα. Στο 15', οι ποδοσφαιριστές του συνεργάστηκαν εξαιρετικά εκτός περιοχής, ο Σολτάνι την κατάλληλη στιγμή πέρασε την πάσα στον Μαχόπ που δεν δυσκολεύτηκε σε κενό τέρμα να σκοράρει. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ανέβαζε συνεχώς την απόδοση της και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους με την κατοχή να φτάνει σε κάποιες στιγμές και το 62%.

Ο Πανσερραϊκός δεν μπορούσε να σταματήσει τον Ηρακλή κάτι που κατάφεραν οι προβολείς του γηπέδου. Στο 32΄ έσβησαν, αναγκάζοντας τον διαιτητή να διακόψει το ματς για ένα ημίωρο, μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη. Ο «Γηραιός» συνέχισε από το σημείο που είχε σταματήσει πριν την διακοπή και στο 41ο λεπτό, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάρα απέκτησε σαφές προβάδισμα νίκης. Ο Τριανταφύλλου στην προσπάθεια του να κόψει μετά από εκτέλεση κόρνερ βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής σωστά καταλόγισε την παράβαση.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και φάνηκε να τα καταφέρνουν αφού είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Στο 57΄, ο Λεοζίνιο σκόραρε και έδωσε αισιοδοξία για την συνέχεια. Ο Ηρακλής μετά το 60΄ισορρόπησε, έλεγξε το ρυθμό και προσπάθησε με τους παίκτες του κέντρου να παγώσει το ρυθμό. Ο Μαχόπ που ήταν φανερά κουρασμένος πέρασε εκτός αγώνα, δίνοντας τη θέση του στον Παποαστεριανό διευκολύνοντας τον Ηρακλή να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη.

Δείτε το φιλμ του αγώνα

Πανσερραϊκός (Μομτσιλο Βούκοτις):Ράντμαν, Αλβάρεζ, Άμο, Γεωργιάδης, Παπάζογλου, Σίντιτς (57΄Κις), Τριανταφύλλου, Παντελιάδης (46΄Μπέλιτς), Νταλέ (71΄Σουμπίνιο). Λεοζίνιο, Πάρκερ

Στον πάγκο: Φερνάντεζ, Κέρλα, Μαβένε, Ανάκογλου

Ηρακλής (Γιώργος Παράσχος)Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Κατσαμπής, Κατσικάς, Ντάνι, Λίμα, Πίτου (83' Κανακούδης), Μάρα, Κυριαζής, Μαχόπ (59΄Παπαστεριανός),Σολτάνι

Στον πάγκο: Μπαντής, Κανακούδης, Επαλέ,Τσίτας, Καϊτά, Ζερκά

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

ΒΟΗΘΟΙ: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Αλεξέας (Μεσσηνίας)

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Σερρών