Γενικά

Ο Μέσι δεν χάνει ούτε σε… φιλικό (video)

Είναι ο καλύτερος παίκτης στον πλανήτη και εξακολουθεί να κόβει… απόδειξη, όποτε βρίσκει στο δρόμο του τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Όποια φανέλα και αν φοράει αυτός. Αυτές είναι οι δύο βασικές διαπιστώσεις για τον Λιονέλ Μέσι με τέρμα του οποίου στο 90ο λεπτό, η Αργεντινή επικράτησε 2-1 της Πορτογαλίας σε φιλικό ματς στη Γενεύη.

Μόλις στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, ο σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα έκανε ατομική ενέργεια από τα αριστερά, κινήθηκε παράλληλα με τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, έκανε την κάθετη μπαλιά στον Ντι Μαρία, ο οποίος πλάσαρε σωστά και έκανε το 1-0.

Η χαρά των παικτών της Αργεντινής δεν κράτησε πολύ. Μόλις οκτώ λεπτά αργότερα, η Πορτογαλία βγήκε στην αντεπίθεση. Ο Αλμέιδα σηκώθηκε στην μεγάλη περιοχή, έπιασε την κεφαλιά πάσα και ο Κριστιάνο Ρονάλντο πρόλαβε στην έξοδο τον Ρομέρο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-1.

Το υπόλοιπο ματς δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις και δεν πρόσφερε συγκινήσεις σε όσους βρέθηκαν στη Γενεύη για να το παρακολουθήσουν. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι οι δύο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές και δοκίμασαν αρκετά διαφορετικά σχήματα. Μέχρι το 90ο λεπτό το σκορ έμενε στο 1-1, αλλά ο Μπουσάκα καταλόγισε πέναλτι στην ανατροπή του Μαρτίνες από τον Κοεντράο. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 2-1.

Αργεντινή: Ρομέρο, Μπουρντίσο, Καμπιάσο (79΄Μπιλια), Γκ. Μιλίτο, Ντι Μαρία (66΄Παστόρε), Ζανέτι (62΄Ζαμπαλέτα), Μέσι, Μασεράνο, Ρόχο, Μπανέγκα (62΄Γκάγκο), Λαβέτσι (84΄Μαρτίνες)

Πορτογαλία: Εντουάρντο (46΄Ρουί Πατρίτσιο), Μπρούνο Άλβες, Κοεντράο, Κρ. Ρονάλντο (60΄Ντάνι), Μουτίνιο, Αλμέιδα (60΄Πόστιγκα), Ρολάντο, Μεϊρέλες (79΄Βελόσο), Νάνι (61΄Κουαρέσμα), Μάρτινς (85΄Μασάδο), Περέιρα

Τοποθεσία: Γενεύη

Διαιτητής: Μάσιμο Μπουσάκα