Ειδήσεις

Σκόπια για κορυφή

Η ΠΓΔΜ επικράτησε 72-70 σε ένα ματς-θρίλερ της Φινλανδίας και οδεύει ολοταχώς για την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ με 18 πόντους και ο Πέρο Άντιτς με 14 πόντους και 19 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των Σκοπίων, που έφτασαν τις τρεις νίκες. Δεν έκανε τη χάρη στην Ελλάδα η Φινλανδία, που δύσκολα πια θα αποφύγει τον αποκλεισμό.

Αποστολή στο Αλίτους, Χρήστος Ρομπόλης

Το πάθος ξεχείλιζε από το πρώτο δευτερόλεπτο στις προσπάθειες και των δύο ομάδων, αλλά και στην εξέδρα. Η ομάδα των Σκοπίων καθοδηγούμενη από τους Β. Στογιανόφσκι και Γκετσέφσκι προηγήθηκε με 10-6, αλλά η Φινλανδία με τον Λι να κάνει θραύση κοντά στο καλάθι (8π.) και την ευστοχία από τα 6,75μ. (3/6) έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη (20-21). Η ΠΓΔΜ μπήκε αποφασισμένη στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 11-0 προηγήθηκε με +10, 37-27, αλλά οι πεισματάρηδες παίκτες του Χένρικ Ντέτμαν με ηγέτη τον Κόπονεν απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 11-1 στο τελευταίο πεντάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (38-40).

Τέσσερα λεπτά στο δεύτερο μέρος ήταν αρκετά για τα Σκόπια, προκειμένου να ανακτήσουν τον έλεγχο του ματς και να προσπεράσουν με 48-42, όμως και πάλι η Φινλανδία αντέδρασε και με επτά αναπάντητους πόντους πήρε το προβάδισμα (48-49) φτάνοντας με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου για πρώτη φορά σε διαφορά τεσσάρων πόντων (54-58). Η αφύπνιση του ΜακΚάλεμπ στην τέταρτη περίοδο επέτρεψε στην ΠΓΔΜ να προηγηθεί με 66-63 και δύο λεπτά πριν το τέλος με 70-66. Το τρίποντο του Σάλιν έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής (70-69) και το λάθος του Γκετσέφσκι 31’’ πριν το τέλος έδωσε την ευκαιρία στη Φινλανδία να πάρει προβάδισμα. Ο Μούρινεν αστόχησε και ακολούθησε φάουλ στον ΜακΚάλεμπ, ο οποίος με πέντε δευτερόλεπτα να απομένουν ευστόχησε σε δύο βολές και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, με 72-70.

Η ΠΓΔΜ εξασφάλισε την πρόκριση, ενώ αν κερδίσει τη Δευτέρα τη Βοσνία θα είναι σίγουρα πρώτη του ομίλου.

Δεκάλεπτα: 20-21, 38-40, 54-58, 72-70.

ΠΓΔΜ (Ντοκουζόφσκι): Ιλιέφσκι 2, Σοκόλοφ 6, ΜακΚάλεμπ 18, Β. Στογιανόφσκι 16, Ντ. Στογιανόφσκι, Γκετσέφσκι 8, Άντιτς 14 (19 ριμπ.), Τσεκόφσκι 4, Σαμαρτζίσκι 4.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 11, Νίκιλα, Μούρινεν 6, Χαφ 6, Λι 10, Σάλιν 8, Κότι 9, Κόπόνεν 11, Μακαλάινεν, Μότολα 8, Ράνικο 1.

Διαιτητές: Μιγκέλ Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Έμιν Μόγκουλκοτς (Τουρκία), Γιούρις Κοκαΐνις (Λετονία).