Ειδήσεις

Ψάχνει… αντίπαλο

Αυτή η Ρωσία δεν χάνει με τίποτα. Επικράτησε και της Σερβίας με σκορ 77-67, πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ, ενώ έμεινε παράλληλα η μόνη αήττητη ομάδα της διοργάνωσης. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ κυριάρχησαν στο ματς και πανάξια θα «μονομαχήσουν» με τους Γάλλους για ένα εισιτήριο στον τελικό. Κορυφαίοι οι Κιριλένκο, Χριάπα και Βοροντσέβιτς για τους νικητές, με τον Μίλος Τεόντοσιτς να «παλεύει» μόνος του.

Αυτή η Ρωσία δεν χάνει με τίποτα.

Επικράτησε και της Σερβίας με σκορ 77-67, πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ, ενώ έμεινε παράλληλα η μόνη αήττητη ομάδα της διοργάνωσης.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ κυριάρχησαν στο ματς και πανάξια θα «μονομαχήσουν» με τους Γάλλους για ένα εισιτήριο στον τελικό.

Κορυφαίοι οι Κιριλένκο, Χριάπα και Βοροντσέβιτς για τους νικητές, με τον Μίλος Τεόντοσιτς να «παλεύει» μόνος του.

Έτσι, η Ρωσία «έστειλε» τη Σερβία στην προσπάθεια που κάνει η Εθνική ομάδα για μία θέση στο προολυμπιακό τουρνουά.

Ο Τεόντοσιτς ξεκίνησε αλάνθαστος (2/2 δίποντα) την αναμέτρηση, δίνοντας στη Σερβία προβάδισμα τεσσάρων πόντων (0-4). Η Ρωσία ήταν νευρική στην αρχή, ωστόσο, κατάφερε να «απαντήσει» με ένα σερί 8-0 (8-4), αφήνοντας την ομάδα του Ίβκοβιτς χωρίς καλάθι για περισσότερο από δύο λεπτά. Ο Τεόντοσιτς ήταν αυτός που «ξεκόλλησε» την ομάδα του με τρίποντο (8-7), αλλά οι Κιριλένκο και Μοζγκόφ πήγαν τη Ρωσία στο +5 (12-7). Οι Ρώσοι διατηρούσαν το προβάδισμα, χωρίς πίεση, καθώς οι «Πλάβι» ήταν άστοχοι, με το τέλος της πρώτης περιόδου να κλείνει στο 16-12.

Το κακό ξεκίνημα της Σερβίας στο δεύτερο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε η Ρωσία, η οποία με ένα σερί 7-0 έκανε το 23-12. Ύστερα από περίπου τρία λεπτά, ο Κέσελ με τρίποντο σημείωσε το πρώτο καλάθι των «Πλάβι» (23-15), με τον Φριτζόν, όμως, να «απαντά» αμέσως και να πηγαίνει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (26-15). Οι παίκτες του Ίβκοβιτς στη συνέχεια, κάνοντας ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 29-24, αλλά ο Χριάπα από τα 6,75 πήγε την ομάδα του στο +8 (32-24). Η προσπάθεια των Σέρβων να μείνουν κοντά στο σκορ δεν «καρποφορούσε», καθώς οι παίκτες του Μπλατ ήλεγχαν τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, να βρει τους τυπικά γηπεδούχους στο +7 (34-27).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθια εκατέρωθεν (36-29). Η Σερβία κατάφερε να μειώσει στους πέντε (36-31), αλλά τον Πονκρασόφ να πηγαίνει τη Ρωσία στο +8 (39-31), με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης. Όμως, οι παίκτες του «Ντούντα» δεν τα παράτησαν, όπου με ένα σερί 7-0, έφεραν το ματς στον πόντο (39-38). Με πρωταγωνιστή τον Βοροντσέβιτς, η Ρωσία έκανε ένα επιμέρους σκορ 5-1 (44-39), αλλά αργότερα οι Κρστιτς και Τεόντοσιτς μείωσαν στο καλάθι (46-44). Η διαφορά αυτή συντηρούταν μέχρι και ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Μπλατ σε εκείνο το σημείο να κάνουν ένα 4-0, κλείνοντας στο +6 (54-48).

Οι πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση της Σερβίας έδωσαν τη δυνατότητα στη Ρωσία να διατηρήσει –χωρίς πίεση- το προβάδισμα των έξι πόντων (56-50), στα πρώτα δύο λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου. Ο Σβεντ έκανε το 58-50, όμως ο Τεόντοσιτς με τέσσερις προσωπικούς του πόντους έκανε το 58-54. Για τα επόμενα δύο λεπτά καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά τα χειρότερα για τη Ρωσία ήρθαν με το πέμπτο φάουλ του Μοζγκόφ, έξι λεπτά πριν το τέλος. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Μπλατ εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των «Πλάβι» αλλά και τα ριμπάουντ, πήγαν τη διαφορά στο υπέρ τους +10 (64-54). Ο Κέσελ με τρίποντο μείωσε –αρχικά- στους επτά (64-57), ενώ ο Σαβάνοβιτς αργότερα στους πέντε (64-59). Οι Ρώσοι, όμως, δεν πανικοβλήθηκαν και αφού διατήρησαν αυτή τη διαφορά, μέχρι και ένα λεπτό πριν το τέλος (72-67), ο Κιριλένκο με δύο βολές «κλείδωσε» τη νίκη (74-67), ενώ το τελικό 77-67 διαμόρφωσε ο Μόνια με τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 34-27, 54-48

Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 11(1), Μοζγκόφ 8, Μπίκοφ 4, Φριτζόν 9(1), Σβεντ 10, Κριάπα 11(3), Αντόνοφ, Μόνια 5(1), Πονκρασόφ 5(1), Κιριλένκο 14(11ριμπ.).

Σερβία (Ίβκοβιτς): Τεόντοσιτς 20(2), Πάουνιτς, Μπιέλιτσα 5(1), Μάρκοβιτς 2, Σαβάνοβιτς 9, Κέσελ 6, Κρστις 13, Πέροβιτς 7, Μάτσβαν 5(1).