Ισπανία

Η «κόντρα» Ρονάλντο-Μέσι συνεχίζεται! (video)

Ο… δεύτερος κύκλος της «κόντρας» ανάμεσα στον Κριστιάνο Ρονάλντο και τον Λιονέλ Μέσι παίζεται στην Ισπανία! Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός πέτυχε τρία γκολ στη χθεσινή νίκη (6-2) της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Ράγιο Βαγεκάνο, ενώ ο Αργεντινός σημείωσε και εκείνος χατ τρικ στο 5-0 της Μπαρτσελόνα απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

Τη φετινή σεζόν ο «CR7» έχει σκοράρει οχτώ φορές σε επτά ματς (επτά στην Primera Division και ένα στο Σούπερ Καπ Ισπανίας), ενώ ο 24χρονος παίκτης έχει πετύχει δώδεκα γκολ σε εννιά παιχνίδια (οχτώ στο ισπανικό πρωτάθλημα, ένα στο Σούπερ Καπ Ευρώπης και τρία στο Σουπερ Καπ Ισπανίας).

Υπενθυμίζεται ότι την περσινή σεζόν ο Ρονάλντο κατάφερε να κερδίσει το «Χρυσό Παπούτσι», έχοντας πετύχει 40 γκολ (σε 34 ματς, 2914 λεπτά συμμετοχής) στην Primera Division. Από την πλευρά του, ο Μέσι είχε σημειώσει 31 τέρματα (σε 33 αγώνες, 2859 λεπτά συμμετοχής).