Ευρώπη

Αποκλεισμός-σοκ για Μπεσίκτας και Ντερόν!

Τι κι αν δαπάνησε εκατομμύρια ευρώ για να αποκτήσει παίκτες όπως ο Ντερόν Ουίλιαμς, ο Ντέιβιντ Χόκινς και ο Ζόραν Έρτσεγκ; Η Μπεσίκτας ηττήθηκε με 74-63 από τη Μονς στο Βέλγιο, είδε το +8 (78-70) του πρώτου αγώνα να κάνει... φτερά και απέτυχε παταγωδώς να προκριθεί στους ομίλους του Eurocup. Ο Ζόραν Έρτσεγκ είχε την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε σε τρίποντο.

Ο Ζόραν Έρτσεγκ είχε την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε σε τρίποντο. Ο Σέρβος πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού είχε 11 πόντους, ενώ ο Ουίλιαμς μόλις 7 (και ισάριθμες ασίστ), αλλά με τραγικά ποσοστά (3/13 σουτ) και 6 λάθη. Ο Άντονι Σλότερ και ο Αμχάντ Νίβινς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν από τους θριαμβευτές.

Η Τσεντεβίτα με ηγέτη τον Ντοντέι Ντρέιπερ, που είχε 18 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ, επικράτησε 84-69 της Σαλόν στην Κροατία κι ανατρέποντας το -5 του πρώτου αγώνα πέρασε στους ομίλους. Η Λε Μαν νίκησε με 80-78 την Καρσίγιακα έχοντας επικρατήσει και στην Τουρκία (80-73).

Η Γκραν Κανάρια έκανε περίπατο απέναντι στην Άρτλαντ Ντράγκονς και μετά τη νίκη στη Γερμανία, επικράτησε και στη ρεβάνς της Ισπανίας με το επιβλητικό 92-65. Ο Μάικ Μπράμος είχε 5 πόντους (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Νωρίτερα, η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης σφράγισε την πρόκριση νικώντας άνετα με 83-64 την ΕΘΑ Έγκωμης στη Ρωσία, έχοντας επικρατήσει και στο πρώτο ματς στην Κύπρο (60-59). Τρεις άλλοτε παίκτες του Ολυμπιακού είχαν πολύ καλή παρουσία. Ο Πατ Μπέβερλι είχε 26 πόντους, 5 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ, ο Γιοτάμ Χαλπερίν είχε 14 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 10 πόντους (2/2 βολές, 4/5 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Αζόβμας επιβλήθηκε 79-65 της Βέντσπιλς στη Μαριούπολη κι ανέτρεψε το -1 της Λετονίας (74-75). Ο Ρίκι Μίναρντ και ο Ντάνιελ Γιούιν με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ ο Μπόγιαν Μπάκιτς είχε 18 πόντους από τους ηττημένους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):